Amortyzatory (zobacz FILM)

, 7 czerwca 2006, 0:00

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ mają amortyzatory na zachowanie się samochodu na drodze a co za tym idzie na nasze bezpieczeństwo.
Fachowcy w branży motoryzacyjnej wyróżniają tzw. „Trójkąt Bezpieczeństwa” czyli elementy samochodu , które mają największy wpływ na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Są to:


OPONY – kierowanie pojazdem
HAMULCE – zatrzymywanie
AMORTYZATORY – stabilizacja jazdy

]1[


W przypadku pierwszych dwóch elementów kierowcy doskonale są poinformowani o ich roli w samochodzie oraz czym skutkuje jazda z niesprawnymi hamulcami czy na zużytych oponach. Jeśli chodzi o amortyzatory to wiedza ta jest niewielka. Testy przeprowadzone przez firmę Tenneco producenta amortyzatorów MONROE wykazały że przy niesprawnych amortyzatorach w 50% i przy prędkości 50 km/h droga hamowania wydłuża się o 2 metry.
Te dwa metry decydują często czy dojdzie do wypadku, decydują często o naszym życiu. Dlatego należy dbać o sprawność amortyzatorów bezwzględnie wymieniać je jak tylko zauważy się ich uszkodzenia np. wycieki czy też słabsze działanie. W przeciwieństwie do opon czy hamulców słabe działanie czy uszkodzenia nie są widoczne gołym okiem. Amortyzatory zużywają się stopniowo i często kierowcy jeżdżąc samochodem przyzwyczajają się do ich słabszego działania dlatego też zalecamy ich kontrolę co 20 000 km .
Dobre warsztaty samochodowe dbające o klienta same przeprowadzają kontrolę amortyzatorów. Nie są do tego konieczne specjalistyczne urządzenia . Oczywiście gdy dysponujemy testerem zawieszenia jest dobrze ale i bez niego doświadczony mechanik jest wstanie sprawdzić czy nie ma wycieków , uszkodzeń mocowania amortyzatora, tłoczyska , czy osłony i odboje nie są zniszczone. Wreszcie na podstawie krótkiej jazdy i zachowania się samochodu na zakrętach i podczas hamowania też jest w stanie sprawdzić czy amortyzatory należy wymienić.
Jak ważna jest rola amortyzatora mogą się przekonać ci kierowcy , którzy jeżdżą samochodami wyposażonymi w systemy ABS czy ESP.
Głównym jego zadaniem jest utrzymywanie koła w stałym kontakcie z jezdnią. W momencie kiedy amortyzator nie pracuje prawidłowo koło odrywa się od jezdni zakłócana jest praca systemów ABS czy ESP. Tak więc nowoczesne samochody z elektronicznymi systemami kontroli trakcji czy hamowania są uzależnione od współpracy z dobrymi i sprawnymi amortyzatorami. Testy przeprowadzone przez MONROE i producentów samochodów wykazały że przy systemie ABS i niesprawnych amortyzatorach droga hamowania w może być dłuższa nawet o 7m w porównaniu z samochodem z niesprawnymi amortyzatorami bez ABS-u.
Oczywiście bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze ale zużyte amortyzatory będą miały bezwzględny wpływ na niszczenie zwieszenia samochodu , silnika a przede wszystkim opon . Przy niesprawnych amortyzatorach następuje tzw. ząbkowanie opony czyli jej przytarcia i w krótkim czasie nie nadaje się ona do użytku, a często koszt zakupu opon przewyższa koszt wymiany amortyzatorów.
Na końcu rada zarówno do mechaników jak i klientów nie montujmy amortyzatorów używanych czy niewiadomego pochodzenia , nieznanej marki.
Producent który zaopatruje w części fabryki samochodów , a takim jest właśnie Tenneco dają gwarancję, że technologie produkcji i jakość amortyzatorów MONROE występujących jako części zamienne są dokładnie takie same jak tych zamontowanych po raz pierwszy na taśmie produkcyjnej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!