Moduł konsoli centralnej zastosowany w nowym Jaguarze XK

, 7 czerwca 2006, 0:00

Nowoczesny wygląd zewnętrzny modelu Jaguara XK oraz zastosowanie innowacyjnych technologii, takich jak lekkie aluminiowe nadwozie, wyróżniają Jaguara spośród innych modeli samochodów sportowych.
Wewnątrz Jaguara XK znajdziemy kolejną innowację – moduł konsoli centralnej firmy Delphi, który otwiera nowy rozdział w mechatronice.
Na tablicach rozdzielczych dominowały kiedyś rzędy przycisków i przełączników – teraz firma Delphi zaprojektowała zunifikowany, uniwersalny moduł, w którym zintegrowano funkcje związane z elektroniką pojazdu i sterowaniem.
Zintegrowany moduł konsoli centralnej o mniejszej złożoności ułatwia obsługę i umożliwia poprawę bezpieczeństwa jazdy. Kierowca może bardziej skoncentrować się na jeździe, nie będąc rozpraszanym przez zestaw skomplikowanych i mylących przycisków.
Łatwa w instalacji, nowa konsola centralna firmy Delphi pozostawia również miejsce dla swobody twórczej projektantów samochodów.
Nowy moduł konsoli centralnej to kontynuacja przejścia na bardziej solidne modułowe systemy mechatroniczne, a pod względem integracji wielu przełączników jest on wyrazem znaczącego kroku naprzód w procesie rozwoju firmy Delphi.
Wraz z Jaguarem, Delphi ma zamiar dalej rozwijać tę gałąź mechatroniki. Dzięki nowej technologii funkcje elektroniczne będą zintegrowane w modułach sterowania, co będzie dodatkową zaletą z punktu widzenia klienta.
Moduł konsoli firmy Delphi integruje funkcje przycisków w centralnie umieszczonym ekranie dotykowym, który umożliwia intuicyjną obsługę klimatyzacji, systemu audio, nawigacji, telefonu i dostosowanie innych ustawień pojazdu do własnych preferencji.
Panel stworzony przez Delphi na potrzeby modelu XK wyposażony jest również w drugi zestaw przycisków do obsługi systemu kontroli klimatyzacji, zmieniarki i odtwarzacza CD oraz zestawu stereo.
Złożoność konsoli została ograniczona przez wyeliminowanie licznych interfejsów i pozostawienie tylko jednej szeregowej magistrali komunikacyjnej (CAN), zastosowanej w celu szybkiej transmisji danych.

Zapewniona przez firmę możliwość otrzymania wszystkich funkcji przełączania w jednym zestawie od jednego dostawcy jest ważna ze względu na poprawę ogólnej jakości, możliwość prostszego montażu i instalacji wewnątrz pojazdu. Poprawione zostało również oświetlenie powierzchni konsoli i ogólne wrażenie harmonii projektu wnętrza.
Kompletny moduł przyczynia się też do zredukowania kosztów logistycznych, ponieważ scalenie licznych komponentów odbywa się wcześniej w zakładzie.
Przewiduje się, że rocznie Delphi zmontuje dla Jaguara około 10 tysięcy zestawów zintegrowanych konsoli centralnych. Będą one dostarczane do nowoczesnych zakładów motoryzacyjnych Castle Bromwich w West Midlands w Wielkiej Brytanii. Nowe konsole mają stać się standardem we wszystkich modelach XK w 2007 roku.
Nowy Jaguar XK, w którym zastosowano technologię wykorzystującą aluminium, po raz pierwszy użytą w XJ, flagowym modelu Jaguara, jest obecnie dostępny w wersjach kabriolet i coupe u wszystkich autoryzowanych dealerów Jaguara.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!