Inteligentny system oświetleniowy (ILS – Inteligent Light System)

, 26 kwietnia 2006, 0:00

Wspólna konstrukcja Helli i Mercedesa dla nowej klasy E
Nowa generacja Mercedesa klasy E to pierwszy w skali świata samochód wyposażony w adaptacyjne reflektory główne, dostosowujące się do sposobu jazdy i sytuacji drogowej oraz pogodowej, co oznacza ogromny postęp w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy. Inteligentny system oświetleniowy, dostępny jako opcja i w sedanie, i w kombi, opiera się na potężnych biksenonowych reflektorach i realizuje pięć różnych funkcji oświetleniowych.
Nowe światła szosowe oświetlają lewą krawędź drogi szerzej i dalej niż dotychczasowe światła mijania. Zasięg widoczności kierowcy zwiększony został o ok. 10 m, więc można wcześniej rozpoznać w ciemności innych użytkowników drogi lub przeszkody.

 ]1L[
Światła autostradowe, które włączają się automatycznie po przekroczeniu prędkości 90 km/h, to jednorodny strumień sięgający 120 m i oświetlający całą szerokość szosy. W centralnej części strumienia światła kierowca widzi dalej o ok. 50 m.
Dzięki wydłużonemu światłu przeciwmgłowemu, które również stanowi część ILS, Mercedes poprawia orientację kierowcy we mgle i redukuje samooślepianie powodowane przez odbijanie się światła od mgły.
Aktywne światła zakrętowe, które Mercedes oferował w swej klasie E już od wiosny 2003, zostały jeszcze bardziej usprawnione.
Kolejna funkcja ILS to światła doświetlające pobocza, które podnoszą bezpieczeństwo na skrzyżowaniach i podczas powolnej jazdy po zakrętach.
]2P[
Od strony technologicznej inteligentny system oświetleniowy ILS opiera się na module VarioX Helli. To system projektorowy wyposażony w lampę wyładowczą (ksenonową), w którym miejsce klasycznej przesłony zapewniającej linię odcięcia światła i cienia dla lamp mijania zajął bęben wykonany w technice swobodnych pól. Zintegrowano w jego powierzchni kilka precyzyjnie skalkulowanych konturów dla różnych strumieni światła. Polecenia nakazujące obrót bębna, a więc realizację odpowiedniego strumienia światła, wysyłane są przez inteligentną elektronikę sterującą do małego elektrycznego silniczka. W ułamku sekundy bęben obraca się, wprowadzając odpowiedni kontur w strumień światła z reflektora, zmieniając rozkład światła na drodze. Ułożyskowanie pionowe całego modułu gwarantuje funkcjonalność w zakrętach dla wszystkich rodzajów strumienia światła.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!