Systematyczna kontrola stanu technicznego samochodu może zagwarantować bezpieczeństwo

, 5 kwietnia 2006, 0:00

Co roku na polskich drogach przybywa kilkaset tysięcy samochodów. Jednakże nie podąża za tym poprawa stanu i ilość nowych dróg. Zatem można śmiało powiedzieć, że na drogach robi się coraz ciaśniej. Dlatego tak ważna jest dbałość o stan techniczny samochodu dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Świadomość tego stanu rzeczy ma Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych SDCM. Jednym z celów tej organizacji jest podejmowanie takich działań, aby poprzez wzrost świadomości technicznej kierowców podnosić bezpieczeństwo na naszych drogach.
Z raportów wykorzystywanych przez SDCM wynika, że polscy kierowcy znacznie rzadziej wymieniają eksploatacyjne części zamienne niż dzieje się to w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Oczywiście ktoś powie, że jest to wynik zasobności kieszeni kierowców. Trochę będzie miał w tym racji, ale najczęściej wynika to z braku świadomości w zakresie wpływu stanu technicznego samochodów na bezpieczeństwo. Należy sądzić, że nie rozsądnym jest oszczędzanie na bezpieczeństwie własnym, bliskich osób oraz innych użytkowników dróg. Nawet z pozoru drobna sprawa jak na przykład przepalona żarówki w migaczu może doprowadzić do stłuczki. Krótko mówiąc niesprawny samochód może oznaczać wypadek. Doskonale wiemy, że koszty drobnej kolizji będą znacznie wyższe niż systematyczna dbałość o to, aby samochód był sprawny.


Najczęstszym grzechem kierowców jest opóźnianie przeglądów samochodu jak również, odsuwanie decyzji o wymianie części eksploatacyjnych na nowe. Najlepiej ujmuje to wykres dzielący właścicieli samochodów na dwie grupy. Mniejsza grupa stanowiąca 40% to osoby które odwiedzają warsztaty w celu utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym. Druga grupa stanowi, aż 60% wszystkich kierowców. Ta grupa odwiedza warsztat w przypadku gdy dochodzi do awarii.


Pamiętaj systematyczna kontrola stanu techniczna samochodu może zagwarantować bezpieczeństwo.
]1[

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!