Co to jest eXponentia? (przygotowała eXponentia)

, 15 marca 2006, 0:00

W dniu 14 marca 2006 roku miało miejsce pierwsze w Polsce szkolenie eXponentia.
Po Wielkiej Brytanii, Włoszech a przed Francją i Niemcami dzięki staraniom czterech wiodących dostawców części zamiennych: SKF, grupy Tenneco, TRW i Valeo eXponentia wreszcie trafiła do Polski. Od kilku lat firmy te ściśle współpracują w ramach projektu eXponentia. Projektem, z którym Polscy mechanicy już mogą się zapoznać i docenić jego zalety.

Co to jest eXponentia?
eXponentia jest cyklem unikalnych zarówno pod względem formy, jak i treści szkoleń technicznych dla mechaników. Od 2003 roku program z powodzeniem działa w Wielkiej Brytanii. Już po kilku pierwszych szkoleniach można było stwierdzić, że program został pozytywnie przyjęty. W tej chwili na Wyspach jest kilkanaście lokalizacji ośrodków szkoleniowych a pozytywna opinia Państwowego Instytutu Motoryzacji (CPD) potwierdza wysoką jakość szkoleń. Ilość zgłoszeń zainteresowanych szkoleniami mechaników na rok 2006 potwierdza dobre przyjęcie projektu i pewną renomę firmy eXponentia. Od początku roku program funkcjonuje na rynku Włoskim i teraz ruszył także w Polsce, trwają również przygotowania na rynkach Niemieckim i Francuskim.
 ]1[
Firmy SKF, grupa Tenneco, TRW i Valeo wspierają wspólnie program w zakresie informacji i technologii gwarantując najwyższą jakość eXponentii. Bazując na własnych doświadczeniach , poszczególne firmy wnoszą kapitał wiedzy z zakresu swoich produktów a eXponentia oferuje je w formie kompleksowych, profesjonalnych szkoleń. W każdym szkoleniu uczestniczy nie więcej niż 5-8 mechaników. Szkolenia swą formułą zapewniają szkolenie teoretyczne, ćwiczenia praktyczne i szkolenie w przygotowanych i odpowiednio wyposażonych warsztatach. Każdy z mechaników ma możliwość poprawić skuteczność „pierwszej diagnozy” co znacznie skraca czas naprawy, zwiększa zyskowność warsztatu i zadowolenie klienta oraz eliminuje ryzyko pomyłek w doborze części.

Szkolenia kompleksowo omawiają poszczególne zagadnienia i oferowane są w postaci modułów.
W Polsce na początek dostępne są:
– Układ elektryczny i elektroniczny pojazdu,
– ABS i układy kontroli trakcji,
– Układy zasilania i kontroli emisji spalin.
W przygotowaniu są układy klimatyzacji, układy kierownicze i zawieszenia.


Szkolenia prowadzone są przez wykładowców akademickich dysponujących długoletnim doświadczeniem praktycznym. Każdy moduł został opracowany wspólnie przez partnerów programu tak, aby możliwie szeroko i wnikliwie omówić poszczególne zagadnienia. Ośrodki szkoleniowe dysponują natomiast odpowiednią infrastrukturą: pomoce naukowe, stanowiska warsztatowe i diagnostyczne, modele całych układów „żywo wyjęte z samochodów”, samochody przy których mechanicy mogą podnosić swoje kwalifikacje itp. W tej chwili szkolenia dostępne są w Centrum eXponentii w Poznaniu, jednak już niebawem mechanicy będą mogli spotykać się na szkoleniach w Warszawie, Wrocławiu, miastach Śląska (m.in. Mysłowicach, Zabrzu) jak również w Łodzi i Częstochowie.


Ważnym aspektem szkoleń eXponentia jest skupienie się nie na poszczególnych częściach (łożyska, amortyzatory, hamulce czy sprzęgła) a na całych systemach takich jak silnik czy układy trakcji. To również wyróżnia eXponentię pośród innych oferowanych szkoleń na rynku.


6 mechaników z różnych stron Polski miało możliwość poznania i nauki różnych zagadnień z dziedziny elektryki i elektroniki pojazdu, podniesienia swoich kwalifikacji dotyczących szybkiej i bezbłędnej diagnozy, korzystając z tablic szkoleniowych i modeli podzespołów – sprawdzenia swoich umiejętności w naprawie układów elektrycznych, jak również podsumowania szkolenia – dokonując weryfikacji uszkodzeń czy usterek w samochodzie na stanowisku warsztatowym.
Dlaczego akurat te SKF, Tenneco, TRW i Valeo zdecydowały się na ścisłą współpracę z eXponentią? Otóż wszystkie te firmy zajmują wiodącą pozycję na rynku i jako liderzy chcą oferować klientom, poza produktem, możliwie najszersze wsparcie.


O czym warto pamiętać sytuacja na rynku zmienia się z roku na rok. Coraz więcej warsztatów zdaje sobie sprawę, że bez ciągłego podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności nie będą w stanie sprostać rosnącej konkurencji i coraz większym wymaganiom klientów. Poza inwestycjami w wyposażenie warsztatów, zaplecze techniczne czy infrastrukturę bardzo istotną będzie inwestycja w ludzi i ich umiejętności. Te zagadnienia stają się ważnie nie tylko dla warsztatów, które chcą się rozwijać ale także dla tych, które chcą przetrwać. Sukces eXponentii w Wielkiej Brytanii i duże zainteresowanie eXponentią w Polsce dobitnie świadczy, że nastawienie warsztatów do szkoleń ulega zmianie.

Więcej informacji na stronie internetowej www.exponentia.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!