Statoil sprzedaje arktyczny olej napędowy

, 8 lutego 2006, 0:00

Stacje Statoil usytuowane w regionach, w których zimą występują najniższe temperatury oferują do samochodów z silnikiem diesla arktyczny olej napędowy.


Olej arktyczny przystosowany jest do zasilania silników pracujących w temperaturze do minus 36 stopni Celsjusza. Paliwo o tych samych parametrach sprzedawane jest na stacjach Statoil w obrębie koła podbiegunowego.


Statoil jest jedynym koncernem paliwowym w Polsce, na którego stacjach można zatankować olej arktyczny. Paliwo to dostępne jest obecnie na 26 stacjach koncernu we wschodniej Polsce i będzie w sprzedaży do końca lutego 2006roku.


Olej arktyczny dostępny jest na stacjach Statoil w następujących miastach: Olsztyn (Lubelska i  Leonharda), Suwałki, Łomża, Bielsk Podlaski, Białystok (Słonecznikowa, Jana Pawła, Poleska), Lublin (Tysiąclecia, Kraśnicka, Łęczyńska, Jana Pawła, Kunickiego), Zamość (Peowiaków, Wyszyńskiego), Przemyśl (Wilsona, Pl Unii Brzeskiej), Jarosław, Krosno, Rzeszów, Gorlice, Nowy Sącz, Brzesko, Kraków (Lublańska, Wielicka, Armii Krajowej).

Również do końca lutego stacje Statoil w całej Polsce sprzedawać będą zimowy olej napędowy, przystosowany do zasilania silników w temperaturze do minus 20 stopni Celsjusza. Jednym z jego najważniejszych parametrów jest temperatura mętnienia, dobrana w taki sposób, aby podczas ochładzania oleju napędowego jak najpóźniej pojawiały się mikroskopijne ciała stałe zwane parafinami. Zimowy diesel wzbogaca się również depresatorami, czyli specjalistycznymi dodatkami wpływającymi na obniżenie kolejnego parametru – temperatury zablokowania zimnego filtra. Jest to istotne, bowiem wraz z obniżaniem się temperatury oleju napędowego drobiny parafin stają się tak duże, że przez filtr paliwa nie przepływa odpowiednia ilość paliwa, co powoduje zakłócenia w pracy silnika, a następnie jego całkowite unieruchomienie.


W okresie jesienno-zimowym Statoil oferuje również wzbogacony autogaz o wyższej zawartości propanu, gwarantujący bezproblemową eksploatację pojazdu. Przy bardzo niskich temperaturach zawartość propanu w autogazie może wynosić nawet do 70 procent.
Zimowe paliwa Statoil poddawane są zewnętrznej, dobrowolnej kontroli jakości. Badania jakości paliw zlecone zostały szwajcarskiej firmie SGS (Societe Generale de Surveillance).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!