Mówisz alternator, myślisz Auto-Starter – wkrótce jubileusz polskiej firmy

, 1 grudnia 2016, 0:06

Firmy Auto-Starter nie trzeba przedstawiać żadnemu polskiemu mechanikowi. Gdański producent alternatorów i rozruszników na początku przyszłego roku będzie świętował swoje 25-lecie. Tymczasem otwiera nową siedzibę linii produkcyjnej i snuje plany zagranicznej ekspansji.

Start Auto-Startera

Firma Auto-Starter powstała prawie 25 lat temu. Szybko z małego, lokalnego przedsiębiorstwa stała się jednym z głównych dostawców elementów układu elektrycznego na niezależnym rynku motoryzacyjnym w Polsce. Tomasz Kaszubowski, Dyrektor zarządzający firmy tak podsumowuje jej początki:

– „Początek to luty 1992 r. kiedy to mała, lokalna, rodzinna firma rozpoczęła swoją działalność w prywatnym lokalu na przestrzeni 50 m2, a z której ostatecznie wyrosła jedna z wiodących polskich firm na rynku aftermarket. W związku z tym, że w historii firmy było wiele przełomowych momentów trudno jest wskazać konkretnie jeden. Zarówno początki, czyli lata 1992-1998, kiedy rozpoczęliśmy działalność jako rodzinna firma, a następnie okres 1998-2007 rozrostu firmy pod względem zatrudnienia i powierzchni magazynowej, a następnie lata 2007-2013 – zwiększenie oferty produktowej oraz zmiana lokalizacji firmy do obecnej siedziby, jak i ostatnie kilka lat są dla nas tak samo ważne."

Pierwszy magazyn firmy otwarto w 1995 roku w Gdańsku. Kolejny 2 lata później, również w Gdańsku. W następnych latach Auto-Starter znacząco zwiększył zatrudnienie, a w 2001 roku przeniósł się do nowej siedziby. W 2003 roku powstała marka AS-PL, pod którą obecnie są dostępne produkty firmy. Rozrastające się przedsiębiorstwo stopniowo zawyżało standardy produkcyjne, osiągając w 2007 roku parametry OEM. Jednocześnie rosło, co wymusiło kolejną zmianę siedziby – w 2013 roku. Dziś, łącznie z powierzchnią magazynową, firma zajmuje ponad 10 tys. m. kw. i zatrudnia 190 ludzi.

Okazją do wspomnień stała się uroczystość otwarcia nowej siedziby linii produkcyjnej w Lubichowie. Pozwoli ona znacząco zwiększyć produkcję. Już teraz, w ofercie AS znajduje się ok. 12 000 produktów, co odpowiada blisko 200 000 referencji. Są to alternatory, rozruszniki oraz ich podzespoły przeznaczone do samochodów osobowych, ciężarowych, maszyn rolniczych, jednostek pływających, motocykli oraz dla rynku przemysłowego. Ważnym zakresem działań dla firmy jest też regeneracja alternatorów i rozruszników. 

Polska firma na świecie

Firma Auto Starter jest obecnie dla wielu osób związanych z branżą warsztatową pierwszym skojarzeniem, gdy mowa o rozrusznikach i alternatorach. Jednak sprzedaż w kraju to tylko element ekspansywnej strategii firmy.

– „Jak najbardziej jesteśmy zadowoleni z obecnej sprzedaży na rynku krajowym, tak jak pewnie większość dostawców na aftermarket w tym roku. Aczkolwiek uważam, że jeszcze dużo pracy przed nami. Do tego coraz większe zaufanie klientów oraz oczywiście wysoka jakość produktu jak i rozpoznawalność marki AS pozwala nam na realizowanie naszych celów sprzedażowych." – mówi Wojciech Kuś Dyrektor ds. sprzedaży Auto-Starter.

– „Obecna sprzedaż na rynku zagranicznym w stosunku do rynku krajowego wynosi 60:40, nasze działania są nakierowane, aby wynik ten w niedalekiej przyszłości zmienił się na 70:30. Odnośnie ekspansji zagranicznej planujemy rozpocząć sprzedaż w Ameryce Południowej i Afryce." – dodaje Michalina Nowakowska, Starszy specjalista ds. eksportu.

Przyszłościowe myślenie – recepta na sukces

Auto-Starter patrząc w przyszłość nie boi się korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Przykładem jest nowa linia produkcyjna, gdzie poza sekcjami składania alternatorów i rozruszników oraz regeneracji przeznaczono dużo miejsca na sekcję przeprowadzania testów. Wykorzystywane są tam urządzenia, zdolne wychwycić nawet niewielkie odstępstwo od założonej normy. Przykład to maszyny DV ALT98G2 i DV ALT198 przeznaczone do przeprowadzania szczegółowych testów alternatora w krótkim czasie. Urządzenie nie tylko testuje produkt w zadanym zakresie, lecz posiada również wbudowany system diagnostyczny. Jeśli dana część nie przejdzie testu pomyślnie, osoba obsługująca otrzymuje szczegółowe wyjaśnienia dotyczące przyczyn niewłaściwej pracy urządzenia. Eliminuje to przypadkowość diagnozy.

Urządzenia DV ST-24 i DV ST-16 sprawdzają rozrusznik w symulacji rzeczywistych warunków pracy pojazdu. Dla dokładnego badania analizują urządzenia rozrządu. W ten sposób urządzenie może wykrywać problemy z napędem elektromagnetycznym. Tester zapewnia dokładną analizę przebiegu komutatora i diagnostyki. Tętnienia wyjściowe mogą być monitorowane przez wbudowany oscyloskop. Po badaniu wyniki są sprawdzane w żądanych granicach, a każdy raport wyjściowy jest generowany osobno.

Firma posiada także uniwersalne maszyny testujące Modnikov Md-2. Jest to prosty w obsłudze tester umożliwiający testowanie rozrusznika jak i alternatora pod kątem sprawności, bez bezpośredniego montażu.

W ostatnim czasie Auto-Starter zabłysnął w branży za sprawą nietypowego podejścia do obsługi klientów. Duże zainteresowanie wzbudził pomysł polegający na zastąpieniu drukowanych katalogów tabletami ze specjalnym oprogramowaniem.

– „Pomysł polegający na zastąpieniu drukowanych katalogów tabletami wyniknął z potrzeb naszych klientów, którzy oczekują dostępu do oferty produktowej przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca, w którym się znajdują. Dbamy o to, aby klienci byli na bieżąco z nowoczesnymi technologiami. Z uwagi na fakt, że już tylko przez jeden tydzień w katalogu może pojawić się kilkanaście nowości, katalog który trafiał do klienta przestawał być bardzo często aktualny w momencie wysyłki. Dodatkowo zamiana ta jest przejawem proekologicznych działań prowadzonych w firmie Auto-Starter, co ma znaczący wpływ na stan środowiska naturalnego. W przypadku ewentualnej awarii wymieniamy urządzenie na nowe." – mówi Krzysztof Falk, Kierownik działu IT.

Co dalej?

Firma Auto-Starter na pewno pozwoli o sobie usłyszeć w kolejnym, jubileuszowym dla niej roku. Jak zapewnia dyrektor ds. produkcji – Michał Czarzasty: – „Nastawiamy się zarówno na sprzedaż nowych części, jak i na regenerację, gdyż te dwie dziedziny się nie wykluczają. Nastawiamy się zatem dwutorowo.". Przedstawiciele firmy twierdzą, że atutem oferowanych przez nich produktów jest niska cena, w stosunku do wysokiej jakości. Bazując na tym atucie, zamierzają zdobywać kolejne rynki. Nie zapominając przy tym rzecz jasna o macierzystym, fundamentalnym dla firmy, rynku polskim.

 

Dowiedz się więcej

Firma Auto-Starter członkiem SDCM
Firma Auto-Starter członkiem SDCM

W związku z chęcią współpracy przy krajowych i europejskich kampaniach oraz projektach istotnych dla branży motoryzacyjnej firma Auto-Starter przystąpiła do Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Stowarzyszenie zostało utworzone w celu ochrony praw rynku dystrybutorów i producentów motoryzacyjnych. Zrzesza ono zróżnicowane pod względem wielkości firmy działające w branży motoryzacyjnej. Ponadto, realizuje wiele ważnych dla […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Adam T., 1 grudnia 2016, 9:34 1 -1

Gratuluje, ale dochodzą informacje z rynku że nie traktujecie fer handlowców ?! nie róbcie tych błędów co firmy które obrosły w piórka i zgrywają wielkich mocarzy :)

Odpowiedz

Marcel, 1 grudnia 2016, 15:09 2 0

Sprzedawałem alternatory i rozruszniki firmy AS beznadzieja co drugi się rozsypywał chwile po zamontowaniu to cud że coś sprzedają (chyba najwięcej firmie Op....ans bo tam tego najwięcej)
Smutno że firma z takim sprzętem wkłada słabej jakości regulatory , stojany itp. i niszczy sobie markę. dla siebie nie kupił bym ASa do samochodu :)

Odpowiedz

AUTO-ZIBI, 23 grudnia 2019, 10:53 1 0

I tutaj z Tobą się w 100% zgadzam . Mam te same złe doświadczenia. Ostatnia przykra przygoda z AS to podczas próby montażu alternatora niby nowego okazało się , że jest "nowy po regeneracji" . Dzwoniłem do firmy ale jak kamień w wodę . W sklepie miałem go reklamować ale bardzo mądry sprzedający powiedział , że stracę 14 dni i pewnie reklamacja będzie nie uwzględniona. Więc alternator zwróciłem i cześć . Nikomu już nic nie polecę z firmy Auto Starter i dzięki swojej głupiej polityce stracili klienta .

Odpowiedz

Arkadiusz, 1 grudnia 2016, 20:46 1 0

Ja tam wolę Polstarter.
Mniej reklamacji, lepsza jakość choć też do ideału daleko.

Odpowiedz