Żarówki OSRAM w technologii laserowej ablacji

, 5 października 2016, 9:34

Firma OSRAM wprowadza na rynek żarówki halogenowe Night Breaker Laser, wykorzystujące technologię laserowej ablacji. Opracowano ją po to, by uzyskać jeszcze większą ilość światła w konkretnych punktach na drodze i tym samym zapewnić kierowcom maksimum bezpieczeństwa.

Producent zapewnia, że dzięki połączeniu konstrukcji i najnowocześniejszej technologii, Night Breaker Laser zapewnia szczególnie wysoką skuteczność świetlną. W porównaniu ze standardowymi żarówkami halogenowymi żarówka ma wytwarzać do 130% więcej światła, które dodatkowo jest aż o 20% bielsze, a jego zasięg może być dłuższy nawet do 40 metrów.

Podwyższenie tych parametrów w stosunku do poprzednich generacji żarówek serii Night Breaker udało się uzyskać m.in. za pomocą laserowej ablacji. Ta unikatowa technologia polega na bardzo precyzyjnym usunięciu laserem niebieskiego filtra z pewnej części bańki – na wysokości skrętki. Dzięki temu osiągnięto idealne parametry filtra bańki i jeszcze więcej światła, a co za tym idzie lepszą widoczność, pomagającą kierowcy wcześniej zauważyć przeszkodę i zareagować na zagrożenie. – Projektując żarówki Night Breaker Laser chcieliśmy zbliżyć się do granicy technicznych możliwości żarówki halogenowej, ale bez uszczerbku dla trwałości w porównaniu z poprzednią generacją tego produktu. Jestem przekonany, że po przeprowadzeniu badań będziemy mogli z dumą potwierdzić, że udało nam się stworzyć najlepiej świecącą, a przy tym zgodną z przepisami żarówkę halogenową – powiedział Andrzej Przybylski, szef działu Specialty Lighting w firmie OSRAM.

Dzięki podwyższeniu parametrów, żarówki mają lepiej oświetlać drogę w konkretnych punktach na drodze, oznaczanych kodami 50R, 75R i 50V (czyli 50 m i 75 m z prawej strony na poboczu oraz 50 m przed samochodem). Właśnie one wyznaczają obszar przed samochodem, który jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa. Punkty te służą także do obliczenia całkowitego natężenia światła w tych miejscach wg wzoru 50V+50R+2x75R. Dzięki temu można odnieść zmierzony wynik do parametrów, jakie w takim samym reflektorze można uzyskać stosując żarówkę standardową. Stąd np. wynik do 130% więcej światła podawany przez firmę OSRAM na opakowaniach żarówek. Liczba ta jest uśredniona, gdyż zależy także od współpracy żarówki z różnymi reflektorami. Rzetelny producent powinien testować swoje żarówki w wielu różnych reflektorach i podawać wyniki realne, a nie maksymalne.

Nowe żarówki, w typach H7 oraz H4, są dostępne od października w punktach prowadzących sprzedaż produktów samochodowych OSRAM. Można je kupić w nowych, intensywnie czerwonych opakowaniach, charakterystycznych dla wszystkich produktów OSRAM o podwyższonych parametrach świetlnych. Należy pamiętać, że aby zachować identyczną barwę światła obu lamp w pojeździe, reflektorowe źródła światła zawsze powinno wymieniać się parami.

Więcej informacji o nowych produktach OSRAM Night Breaker Laser oraz przydatne porady dotyczące oświetlenia samochodowego można znaleźć na stronie www.osram.pl/automoto lub na kanale YT www.youtube.com/osrampol.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!