„Oszukujące” silniki EA189 były produkowane w Polsce

, 3 sierpnia 2016, 16:02

Silniki koncernu VW z oprogramowaniem fałszującym wyniki testów, w latach 2011-2015 produkowane były w Polsce, w fabryce w Polkowicach. Na podstawie tych informacji prokuratura może wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Śledztwo prowadzone w Niemczech i USA wykazało, że w manipulowanie pomiarami emisji zamieszanych jest wielu menedżerów koncernu a skandal z manipulowaniem pomiarami emisji spalin w samochodach Volkswagen był systematycznym sposobem wprowadzania w błąd klientów i władz państwowych.

Profesor Dariusz Czajka, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, poproszony o komentarz, nie wykluczył odpowiedzialności karnej zarządu firmy Volkswagen Polska: "Prokuratura na bazie tych informacji, które ujawniono do tej pory, może wszcząć postępowanie wyjaśniające. Jeśli w jego toku okaże się, że doszło do popełnienia przestępstwa, polegającego na świadomym oszustwie, zarządowi Volkswagena i poszczególnym pracownikom mogą zostać postawione zarzuty z kodeksu karnego".

Tzw. afera Volkswagena wybuchała we wrześniu 2015 roku, gdy amerykańska Agencja Ochrony Środowiska EPA ujawniła, że Volkswagen manipulował od 2009 roku pomiarami czystości spalin w samochodach wprowadzanych na rynek USA. Wkrótce po tym koncern oficjalnie przyznał że nielegalne oprogramowanie było instalowane w samochodach sprzedawanych na całym świecie, w tym Polsce. Ocenia się, że w naszym kraju problemem dotkniętych jest od 140 do 170 tysięcy aut z rynku pierwotnego. Koncern zapowiedział naprawy, jednak badania, przeprowadzone we Włoszech pokazały, że tzw. naprawa powoduje w rzeczywistości zwiększenie emisji szkodliwych substancji o 25%. Po ujawnieniu tej informacji w sprawę włączyła się Komisja Europejska, zapowiadając wsparcie dla konsumentów oraz zdecydowane działania przeciwko oszukującemu koncernowi.

We wrześniu do sądu trafi pozew zbiorowy przeciwko koncernowi Volkswagen, przygotowywany przez stowarzyszenie StopVW.pl. Przystąpiło do niego blisko 1,5 tysiąca osób. Swoje auto można zweryfikować na stronie www.stopvw.pl.

StopVW.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

spetsnaz, 3 sierpnia 2016, 17:15 0 0

Co ma z tym wspólnego ten biedny AFN/AVG ze zdjęcia!!

Odpowiedz

Moto kolezka , 4 sierpnia 2016, 9:36 0 0

1.2 tdi 1.6 tdi oraz 2.0 tdi w tych 3 silnikach zostalo oszukane oprogramowanie a w całej Europie wypuszczonych zostało 1 200 000 samochodów marki SKODA z oszukanym oprogramowaniem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

ŁeBe, 4 sierpnia 2016, 11:33 0 0

Przecież silnik to silnik, a układ zarządzający pracą silnika (zwłaszcza oprogramowanie) był winowajcą całego zamieszania.

Odpowiedz

Moto kolezka , 5 sierpnia 2016, 11:16 0 0

Tylko... Oprogramowanie. ;]

Odpowiedz