Ministerstwo Środowiska zainteresowało się aferą Volkswagena, Szef firmy do aresztu?

, 28 lipca 2016, 12:45

Ministerstwo Środowiska nie pozostało głuche na apele właścicieli Volkswagenów z silnikami diesla, które fałszowały wyniki pomiaru spalin. MŚ powołało zespół do spraw afery VW. Silniki EA189, wielokrotnie przekraczające normy, są zamontowane w ponad 100 000 pojazdów poruszających się po polskich drogach. W Korei Płd. prokuratura wystąpiła z nakazem aresztowania byłego szefa koncernu w tym kraju.

Ministerstwo bada sprawę

Jak pisaliśmy wcześniej, przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki

Grupy Volkswagen AG szacują, że gdyby polskie urzędy (wśród nich Ministerstwo Środowiska) zdecydowały się na ukaranie Volkswagena za umyślną sprzedaż pojazdów nie spełniających norm, łączna wartość kar mogłaby sięgnąć 40 mld zł.

Jak donosi Polskie Radio, wiceminister środowiska Sławomir Mazurek mówi, że w związku z zapytaniami ze strony poszkodowanych, resort zdecydował się na bliższe przyjrzenie się sprawie. Specjalny zespół analizuje najnowsze dane dotyczące afery, aby podjąć odpowiednie kroki, które mają spowodować, by tego typu sprawy nie zdarzały się w przyszłości.

Na aferę reaguje też Komisja Europejska, która chce zorganizować we wrześniu spotkanie w Brukseli z udziałem organizacji konsumenckich, by znaleźć odpowiednie rozwiązania tego problemu i lepiej chronić prawa konsumentów.

Korea: Prokuratura działa

Koreaherald.com donosi, że 27 lipca prokuratorzy wystąpili z nakazem aresztowania byłego dyrektora zarządzającego koncernu Volkswagen w Korei Południowej, Park Dong-hoon. Akt oskarżenia zawiera zarzuty fabrykowania dokumentów, utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości i naruszenia ustawy o czystym powietrzu.

W trakcie przesłuchania, 63 letni Park Dong-hoon deklarował, że nie wiedział o nadmiernej emisji toksycznych substancji,. Po zbadaniu przez prokuratorów e-maili, jakie wymieniał z centralą w Niemczech, nie dali się przekonać byłemu dyrektorowi. 29 lipca zostanie podjęta decyzja, czy zatwierdzić wspomniany nakaz. Jeśli zostanie zatwierdzona, były dyrektor VW trafi do aresztu.

W Korei sprzedano ponad 120 000 pojazdów z dieslami EA189.

Dowiedz się więcej

DPF będzie montowany w silnikach benzynowych grupy VW
DPF będzie montowany w silnikach benzynowych grupy VW

Volkswagen zamierza wprowadzić filtr cząstek stałych do samochodów z jednostkami benzynowymi już na początku 2017 r. Nie tak dawno temu Mercedes ogłosił, że zamierza montować w swoich samochodach filtr cząstek stałych dedykowany silnikom benzynowym – moduł GPF (Gasoline Particulate Filter). Rozwiązanie ma być stosowane na rynku europejskim, a obecnie prowadzone są testy z modelem Mercedes […]

Pierwszy na świecie seryjny silnik o zmiennym stopniu sprężania
Pierwszy na świecie seryjny silnik o zmiennym stopniu sprężania

Infiniti zamierza wprowadzić pierwszy na świecie seryjnie produkowany silnik o zmiennym stopniu sprężenia mieszanki. Jednostka japońskiego koncernu ma zostać zaprezentowana podczas paryskiego salonu samochodowego Mondial de l’Automobile 2016. Silnik będzie nosił nazwę VC-T (Variable Compression-Turbocharged), co ma jednoznacznie wskazywać na technologię w jakiej będzie wykonany. Wcześniej informacje o pracy nad podobną jednostką docierały ze stajni […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Iglot, 29 lipca 2016, 22:35 0 0

Będzie na 500+ :)

Odpowiedz