Kiedy czas na wymianę sprzęgła

, 19 lipca 2016, 9:33

Szum z okolic skrzyni biegów, nasilające się szarpanie auta, trudności ze zmianą biegów? Obroty rosną, a auto nie chce przyśpieszać? Każdy z tych objawów może wskazywać na konieczność wymiany sprzęgła.

Zadania sprzęgła to m.in. przekazywanie momentu obrotowego z wału korbowego na wałek skrzyni biegów w pełnym zakresie prędkości obrotowych silnika, tłumienie drgań w układzie napędowym, ułatwienie szybkiej i niezakłóconej zmiany biegów, ochrona przed przeciążeniami.

Negatywny wpływ na jego żywotność ma m.in. regulowanie prędkości jazdy poprzez poślizg sprzęgła, przeładowanie pojazdu czy trzymanie nogi na pedale sprzęgła. Jedną z przyczyn hałasującego sprzęgła może być np. zużyty tłumik drgań skrętnych, ograniczony moment tarcia na skutek zaolejenia bądź też wypłynięcie smaru z wysprzęglika na skutek przegrzania.

Inter Cars monitoruje jakość produktów u swoich kluczowych dostawców. To pozwala na uzyskanie przez nich specyfikacji technicznej ISO/TS 16949, oznaczającej zaimplementowanie jej wymogów w fabrykach. ISO/TS 16949 zapewnia ciągłość metrologiczną dla wykonywanych pomiarów. Specyfikacja ta definiuje wymagania wobec systemu jakości dla produktów z zakresu projektowania, produkcji oraz kontrolowania procesów produkcyjnych. Eliminuje to w dużym stopniu wystąpienie jakichkolwiek wad fabrycznych i odchyleń w produkcji seryjnej.

Wśród mechaników istnieje zasada, mówiąca o tym, że gdy zużyciu ulega jeden z elementów, np. tarcza, należy wymienić cały zestaw sprzęgła. W głowie klienta zazwyczaj pojawia się myśl: „czy mechanik nie chce na mnie zarobić, skoro mniejszym kosztem mogę dokonać wymiany wyłącznie zużytej tarczy?”. Odpowiedź jest jedna i znana każdemu, kto jest świadomy współdziałania elementów tego podzespołu. Dopasowując każdy element z osobna i łącząc go w zestaw, zaczynamy skłaniać się do wymiany sprzęgła w komplecie. Gdy porównamy ceny, okazuje się, że zestawy sprzęgieł są tańsze od 3% do nawet 60% niż kupowane pojedynczo elementy.

Dla przykładu poniżej opisane zostało porównanie cenowe jednego z wybranych indeksów. Koszt zestawu sprzęgła, składającego się z docisku, tarczy oraz łożyska, to 395 zł brutto. Przy dobrze każdego z elementów oddzielnie wynosi on już 712 zł brutto. Zaoszczędzona kwota w pewnym stopniu rekompensuje nam koszt poniesiony za pracę mechanika. W przypadku wymiany jednej części, musimy mieć świadomość, że w niedługim czasie będziemy zmuszeni do wymiany kolejnych elementów składowych. Przy wymianie zestawu zyskujemy dodatkowo pewność, że każdy z elementów będzie współpracował ze sobą poprawnie przez kolejne 150-200 tys. km. Kolejnym powodem jest profesjonalne dobranie sprzęgła przez sieci warsztatowe (m.in. Q-Service, Perfect Service). Ustalenie, czy dany egzemplarz ma koło dwumasowe czy też nie, czasami sprawia kłopot. Zdarzają się sytuacje, w których z pozoru identyczne wersje silnikowe mogą różnić się w kwestii dopasowania sprzęgła. Sieci warsztatowe rozkodowują wówczas numer VIN, dający dostęp do parametrów technicznych, wyposażenia, zdjęć i historii pojazdu.

Inter Cars posiada ofertę zestawów sprzęgieł takich producentów, jak LUK, Valeo, Sachs, Aisin, Exedy i Nexus. Indeksy w statusie indywidualnym można zamówić ekspresem. Wówczas przewidywany czas dostawy wynosi ok. 3 dni. Każdy z towarów w ofercie jest opisany w szczegółowy sposób, co pozwala na właściwy dobór sprzęgła.

Sprzęgło zalicza się do najbardziej obciążonych elementów w układzie przeniesienia napędu ze względu na wibracje, temperaturę, siły dociskowe i odśrodkowe. Nie należy lekceważyć oznak jego zużycia, ponieważ może to prowadzić również do uszkodzenia skrzyni biegów. Koszt naprawy może wówczas znacznie zmienić się, przewyższając nawet wartość auta.

Dowiedz się więcej

Szkolenia Inter Cars w drugiej połowie lipca
Szkolenia Inter Cars w drugiej połowie lipca

W drugiej połowie lipca firma Inter Cars przygotowała kilkanaście szkoleń, poświęconych takiej tematyce, jak układy klimatyzacji, dwumasowe koła zamachowe, układy hamulcowe, oleje silnikowe, systemy oczyszczania spalin i inne. Szkolenia Inter Cars w drugiej połowie lipca Grupa Filialna Temat Firma szkoląca Data/Godzina Cena Adres Koordynator/kontakt Warszawa Południe UKŁADY KLIMATYZACJI SAMOCHODOWYCH – BUDOWA… Inter Cars Paweł Szymański […]

Master Mechanic wystartował
Master Mechanic wystartował

Można już brać udział w programie Master Mechanik. Inter Cars zaprasza właścicieli warsztatów samochodowych i ich mechaników. Master Mechanik to program dobrze znany klientom Inter Cars. Skierowany jest on do właścicieli warsztatów samochodowych oraz zatrudnionych w nich mechaników. Ma na celu rozwój wiedzy pracowników, a w efekcie podnoszenie jakości usług świadczonych w serwisie. Tegoroczna edycja, […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!