Bridgestone wprowadza automatyczną linię do produkcji opon

, 30 czerwca 2016, 16:12

Bridgestone wprowadził nowy system produkcji1 opon w swoim flagowym zakładzie Hikone w Japonii. EXAMATION to zaawansowana linia produkcyjna, która formuje opony – wykonuje łączenie gumy, opasanie warstw kordu i wielu innych elementów.

Aby zwiększyć efektywność produkcji opon, Bridgestone planuje wdrożyć nowy system zarówno w już istniejących, jak i nowo budowanych fabrykach. Dzięki temu koncern będzie mógł zapewnić swoim klientom produkty o jeszcze wyższej jakości w przystępnej cenie.

Pod koniec lat 90. XX wieku firma Bridgestone rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad liniami produkcyjnymi wykorzystującymi technologie teleinformatyczne. Efektem tych prac był wprowadzony w 2002 roku system BIRD – pierwszy na świecie system umożliwiający pełną automatyzację procesu produkcji w zakresie konfekcjonowania poszczególnych elementów składowych opony oraz kontroli produktów. System ten pozwalał również na monitorowanie w czasie rzeczywistym warunków panujących w zakładach produkcyjnych.

EXAMATION wykorzystuje zaawansowane technologie opracowane w ramach projektu BIRD, a także nowe, zastrzeżone technologie, oparte na koncepcji Bridgestone Intelligent Office (BIO) oraz Bridgestone Intelligent Device (BID).
Na podstawie algorytmów wykraczających poza wcześniejsze rozwiązania w ramach koncepcji BIO, BID wprowadza unikalną sztuczną inteligencję automatycznie sterującą systemami produkcji. Dzięki temu możliwe staje się kontrolowanie całego procesu wytwarzania opon. Ponadto znacznie ograniczono różnice w jakości rozmaitych procesów produkcyjnych wynikających z kompetencji i indywidualnych umiejętności pracowników. Dane zgromadzone za pośrednictwem systemu mogą zostać również wykorzystane do ulepszenia procesów przedprodukcyjnych i końcowych, oraz usprawnienia procedur w fabrykach Bridgestone.

System EXAMATION jest oparty na sztucznej inteligencji wykorzystującej czujniki do pomiaru 480 punktów w poszczególnych komponentach opony. Informacje te są wykorzystywane do sterowania procesami produkcji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zyskuje się pewność, że wszystkie elementy bieżnika są łączone w idealnych warunkach. Automat pozawala uzyskać wysoką precyzję, co przekłada się na 15-procentowe zwiększenie jednorodności produktów w porównaniu z konwencjonalnym procesem produkcji.

Jego zaletą jest także wysoka produktywność. Konwencjonalny proces produkcji polega na konfekcjonowaniu wszystkich komponentów na jednym bębnie. Oznacza to, że do czasu zakończenia układania wszystkich warstw nie można rozpocząć kolejnego etapu, co wydłuża cały proces. W przypadku systemu EXAMATION zastosowano podejście oparte na wielu bębnach, które umożliwiają jednoczesną realizację kilku etapów produkcyjnych. Takie rozwiązanie pozwala na dwukrotne zwiększenie wydajności w porównaniu z konwencjonalnymi procedurami.

Automatyzacja procesów odbywa się bez dodatkowych wymogów dotyczących poziomu umiejętności. Konwencjonalne procedury produkcji opierały się na założeniu, że proces budowy i kontroli jakości opon byłby realizowany ręcznie. Oznaczało to, że kluczowym aspektem tego procesu był zależny od zdobytej wiedzy i umiejętności oraz edukacji. Dzięki EXAMATION udało się wyeliminować różnice jakościowe związane z czynnikiem ludzkim oraz uzyskać wyższą jakość i wydajność.

Dowiedz się więcej

Nowy Prezes Zarządu i CEO spółki Bridgestone Europe
Nowy Prezes Zarządu i CEO spółki Bridgestone Europe

Stanowisko Prezesa Zarządu i CEO spółki Bridgestone na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) już we wrześniu obejmie Paolo Ferrari. Zastąpi on Franco Annunziato, który w styczniu br. został mianowany Prezesem Wykonawczym i CEO Bridgestone China, Asia & Pacific. Nowy CEO dołączy także do grona Członków Zarządu firmy oraz Komitetu Wykonawczego spółki Bridgestone Europe NV/SA z siedzibą w Zaventem […]

Ten producent zaprojektuje nowe opony dla legendarnego Jaguara XJ220
Ten producent zaprojektuje nowe opony dla legendarnego Jaguara XJ220

Producent opon wraz z brytyjską firmą Don Law XJ220 pomogą legendzie wrócić na drogi – wspólnie zaprojektują nową generację opon do Jaguara XJ220. Dotychczasowa współpraca przy projektowaniu opon do modelu XJ220 jest doskonale udokumentowana. Niestety produkcję ogumienia w rozmiarze odpowiednim dla tego samochodu zakończono kilka lat temu. Rozmowy na temat możliwości produkcji nowych opon, które […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!