Mercedes zainwestuje w Polsce [Aktualizacja]

, 4 maja 2016, 12:05

W Polsce powstanie fabryka silników dla pojazdów niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Mercedes. Zakład ma powstać na Dolnym Śląsku w okolicach miejscowości Jawor. Do takich rewelacji dotarła Rzeczpospolita.

W miniony piątek miała zapaść decyzja niemieckiego koncernu, że to właśnie Polska będzie produkowała Mercedesy w nowej fabryce. Wciąż czekamy na oficjalne potwierdzenie tej rewelacji przez ministerstwo rozwoju, ale sprawa wydaje się być przesądzona. Firma zainwestuje w Polsce prawie 3 mld złotych. Cała inwestycja ma kosztować 800 mln euro, a w fabryce pracować ma 1,5 tys. osób. Jest to niewątpliwie nobilitacja dla naszego rodzimego rynku motoryzacyjnego. Niemiecki koncern daje jednoznaczny sygnał, że posiadamy najlepiej wykwalifikowanych pracowników w Europie w stosunku do kosztów pracy.

Na początku marca prezes MBM Markus Schaeffer informował o poszukiwaniu lokalizacji na budowę nowych fabryk. Jako jedną z potencjalnych lokalizacji podał wtedy Polskę, a o ostatecznym wyborze miały zdecydować konkurencyjna logistyka i dostępność wykształconej siły roboczej, niezbędnej do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa. Oprócz Polski brane pod uwagę były także Węgry, Rumunia i Słowacja.

[AKTUALIZACJA]

Informacja ta właśnie została potwierdzona oficjalnie przez przedstawicieli koncernu. To będzie pierwsza fabryka Mercedesa w Polsce. Wartość inwestycji to 500 mln euro. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2019.

 

Dowiedz się więcej

Niemcy przed Trybunałem Sprawiedliwości za klimatyzację w Mercedesach
Niemcy przed Trybunałem Sprawiedliwości za klimatyzację w Mercedesach

Daimler AG., właściciel m.in. marki Mercedes-Benz, przez dłuższy czas nie godził się z nowymi regulacjami unijnymi, związanymi z układami klimatyzacji w samochodach. Za politykę koncernu Niemcy odpowiedzą przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Sprawę skierowała tam Komisja Europejska. Oficjalnym powodem jest zaniechanie stosowania przez Niemców zapisów Dyrektywy 2006/40/EC. Określa ona, z jakich czynników chłodniczych wolno korzystać przy […]

Początki motoryzacji na zdjęciach z archiwum Mercedesa
Początki motoryzacji na zdjęciach z archiwum Mercedesa

Zdjęcia z udostępnionego niedawno archiwum marki Mercedes-Benz pokazują jak przez kolejne dekady zmieniała się technika motoryzacyjna, a także podejście do projektowania i budowy pojazdów. Zapraszamy w podroż do motoryzacji XIX wieku.

Usługi mobilne Mercedes me connect teraz nawet dla kilkunastoletnich Mercedesów
Usługi mobilne Mercedes me connect teraz nawet dla kilkunastoletnich Mercedesów

Właściciele używanych Mercedesów mogą teraz korzystać z usług mobilnych Mercedes me connect. Producent wprowadza Mercedes me Adapter – urządzenie akcesoryjne, które w połączeniu z aplikacją na smartfona pozwala komunikować się ze swoim samochodem, sprawdzać jego status i położenie, uzyskać pomoc w razie awarii lub wypadku oraz zarządzać przeglądami. Mercedes me Adapter dostępny jest w autoryzowanych […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

123, 29 kwietnia 2016, 8:22 0 0

miejscowość to Jawor a nie Jawory

Odpowiedz