Mitsubishi kolejnym koncernem oskarżonym o oszustwa

, 22 kwietnia 2016, 10:00

Niezależne testy pokazują fałszowanie danych o zużyciu paliwa w pojazdach japońskiego producenta, donosi Reuters. Ceny akcji spółki od razu zaczęły lecieć na łeb na szyję i od ujawnienia informacji straciły ponad 15 proc., obniżając rynkową wartość firmy w jeden dzień o 1,2 mld USD.

Mitsubishi oficjalnie przyznało się do manipulowania danymi dotyczącymi zużycia paliwa w ponad 600 tys. aut. Na razie oświadczenie dotyczy głównie samochodów wyprodukowanych na rynek japoński, ale niewykluczone, że może również chodzić o pojazdy jeżdżące w Europie.

Szósty pod względem wielkości przedstawiciel branży motoryzacyjnej w Japonii, stwierdził na razie, że „jego pojazdy nie zdały części testów zużycia paliwa”. Można to tłumaczyć najprawdopodobniej sporą rozbieżnością między deklarowanymi przez producenta wartościami, a realnymi wynikami.

W złożonym oświadczeniu, Mitsubishi poinformowało, że sprawa ma dotyczyć około 625 tys. pojazdów produkowanych pod marką Mitsubishi, głównie w Japonii,  w silnikach wytwarzanych dla Nissan Motor. To właśnie ten drugi producent wykrył manipulacje.

To pierwszy taki przypadek, by japoński koncern motoryzacyjny informował o wykroczeniach dotyczących badań zużycia paliwa od ubiegłorocznej afery spalinowej Volkswagena.

Nowo ujawnione informacje wspominają również o manipulowaniu przy danych o maksymalnym zasięgu elektrycznych aut.

Przed niemal dwoma laty południowokoreańskie koncerny Hyundai Motor i Kia Motors zgodziły się zapłacić grzywnę w kwocie 350 mln USD na rzecz amerykańskiego rządu za fałszowanie danych o zużyciu paliwa. Musiały również dojść do ugody z właścicielami swoich aut.

Dowiedz się więcej

Nowy łącznik stabilizatora i tuleja Tedgum
Nowy łącznik stabilizatora i tuleja Tedgum

Oferta Tedgum poszerzyła się o dwie nowe referencje, przeznaczone do pojazdów marek Mitsubishi, Suzuki, Ford i Mazda. Są nimi łącznik stabilizatora przedniego oraz tuleja wahacza przedniego. Nowe części są oznaczone numerami Tedgum: 00445747 – łącznik stabilizatora przedniego L=P (z gumami) 00228463 – tuleja wahacza przedniego dolnego tylna L=P   Szczegóły w załączonej grafice.

Nowe turbosprężarki do Fiatów i Hondy w Moto Remo
Nowe turbosprężarki do Fiatów i Hondy w Moto Remo

Moto Remo, oficjalny dystrybutor Mitsubishi Turbocharger, wprowadził do oferty kilka nowości tej marki. Są to turbosprężarki do pojazdów marki Fiat z dwucylindrowymi silnikami napędzanymi CNG i benzyną, a także turbosprężarka stosowana w 2-litrowym silniku 2 KR AP4T Hondy. Turbosprężarki w nowych pojazdach Fiat: turbosprężarka 49180-03200 przypisana do numeru OEM 55262351.0E stosowana w pojazdach FIAT Twinair […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

obi-1, 28 kwietnia 2016, 21:08 0 0

WYGLĄDA nie taki VW straszny :)

Odpowiedz