Mistrzowie ekologii zmierzą się w Londynie

, 1 marca 2016, 16:11

Są zrobione nawet za pomocą drukarek 3D i mogą pokonać trasę z Londynu do Rzymu, tam i z powrotem, zużywając jeden litr paliwa – takie cechy mają niektóre z ponad 200 pojazdów, które staną w tym roku do rywalizacji w Londynie.

Do rywalizacji zostało zaproszonych 229 drużyn studenckich z 28 krajów. Tego lata ich pojazdy będą mknęły dookoła Olimpijskiego Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie podczas Shell Eco-marathon. Jest to pierwsza edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkiej Brytanii.

Zawody potrwają od 30 czerwca do 3 lipca 2016 roku. Odbędą się one w połączeniu z czterodniowym festiwalem Make the Future – okazją do poznania nowych pomysłów i rozwiązań dla wyzwań energetycznych współczesnego świata.

Organizatorzy Shell Eco-marathon zapraszają studentów do zaprojektowania i skonstruowania pojazdów, które przejadą możliwie najdłuższą odległość na ekwiwalencie jednego litra paliwa.

Polska reprezentacja na Shell Eco-marathon 2016:

  • ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej
  • Green Arrow z Politechniki Warszawskiej
  • Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej
  • Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej
  • SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej
  • Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej
  • WAT ECO TEAM z Wojskowej Akademii Technicznej
  • Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie
     

Zawody Shell Eco-marathon odbywają się w Europie już po raz 31., a Polska uczestniczy w nich od 11 lat. – „Z każdym rokiem poprzeczka stawiana przed drużynami jest coraz wyżej. Coraz bardziej restrykcyjne są też wymagania. Cieszymy się, że reprezentacja zespołów z Polski mimo to nadal jest bardzo liczna i wierzymy w kolejne sukcesy naszych studentów” – zaznaczyła Agata Hinc, rzecznik prasowy Shell Polska

Pierwsza edycja Shell Eco-marathon odbyła się w 1985 r. Podczas tego wyścigu zwycięski pojazd przejechał 680 kilometrów na jednym litrze paliwa. Obecnie zauważyć można zróżnicowane podejście uczestników do kwestii konstrukcji swoich maszyn. Począwszy od użycia drukarek 3D, po wykorzystywanie zastępczych źródeł energii. Obecny rekord wynosi 3771 kilometrów przejechanych na jednym litrze paliwa – wystarczająco, aby dotrzeć z Londynu do Rzymu i z powrotem.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie www.shell.com lub na portalach społecznościowych Facebook i Twitter, a na temat festiwalu Make the Future na stronie www.shell.co.uk/makethefuture.

Dowiedz się więcej

5 najczęstszych usterek silnika
5 najczęstszych usterek silnika

Z czym związane są najczęściej wykrywane przez mechaników awarie silnika? Specjaliści firmy Shell Helix wskazują pięć najczęstszych problemów, które powodują nieprawidłową pracę jednostki. 1. Usterki wtryskiwaczy Jeszcze do niedawna problem ten dotyczył nowoczesnych diesli, ale obecnie coraz trudniej o silnik benzynowy, który nie posiadałby wtrysku bezpośredniego. Na kondycję wtryskiwaczy wpływa przede wszystkim jakość paliwa. W […]

Ten olej został nagrodzony tytułem Top Marka 2016
Ten olej został nagrodzony tytułem Top Marka 2016

Syntetyczne oleje silnikowe do samochodów osobowych Shell Helix Ultra zostały wyróżnione elitarnym tytułem Laur Konsumenta TOP MARKA 2016, w kategorii jakość produktu. To już szósta nagroda przyznana w Polsce olejom silnikowym Shell wyprodukowanym w innowacyjnej Technologii Shell PurePlus. „Top Marka” to nagroda przyznawana markom – liderom w swoich kategoriach produktowych, które, mimo zmieniających się trendów […]

Komentarze

Brak komentarzy!