Badania kontrolne samochodów Toyota

, 27 lipca 2005, 0:00

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał 22 lipca 2005 na swojej stronie internetowej komunikat o tym, że:

Niektóre modele Toyota mogą być dotknięte wadami fabrycznymi. O usterkach stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów poinformował Prezesa UOKiK producent pojazdów.
W samochodach Toyota:
– Avensis (wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii, w okresie od 21 lutego 2003 r. do 24 listopada 2004 r.),
– Corolla (wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii, w okresie od 1 kwietnia 2003 r. do 14 marca 2005 r.),
– Corolla (wyprodukowanych w Turcji, w okresie od 7 czerwca 2004 r. do 17 marca 2005 r.),
w wyniku intensywnej eksploatacji w wysokich temperaturach może ulec deformacji przewód podciśnieniowy. W konsekwencji może to doprowadzić do wydłużenia drogi hamowania.


Z kolei w samochodach Toyota Land Cruiser 90/95 wyprodukowanych w Japonii w okresie od 22 maja 2001 r. do 30 września 2002 r. w wyniku poluzowania przegubu kulowego łączącego dolny wahacz ze zwrotnicą koła może dojść do utraty kierowalności pojazdu.


Zgodnie z zapewnieniami Toyota Motor Poland, wszyscy właściciele wadliwych pojazdów zostaną poinformowani listownie o konieczności przeprowadzenia badań kontrolnych. Jednocześnie producent zobowiązał się do dokonania bezpłatnej wymiany wadliwych elementów przez autoryzowane stacje obsługi technicznej.
Koncern nie poinformował Urzędu, ile wadliwych pojazdów trafiło na rynek polski.
Na podstawie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów zarówno producent, jak i dystrybutor zobowiązany jest powiadomić UOKiK w każdym przypadku, gdy uzyskał informację, że wprowadzony na rynek produkt nie jest bezpieczny.


Jak podała Rzeczpospolita z dnia 23 lipca 2005 wymienione problemy dotyczą prawie czterech tysiące sprzedanych w Polsce samochodów marki Toyota Avensis oraz 582 sztuk Toyoty Corelli.
Jeśli chodzi o model Land Cruiser sprawa dotyczy 449 aut tego modelu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!