Mechanicy na Wiejską!

, 1 marca 2016, 8:30

Kryzysy naftowe polegały dotąd na tym, że coś politycznie komplikowało się na Bliskim Wschodzie, skutkiem czego wydobycie spadało, a ceny baryłki na giełdzie szybowały w niebiosa.

Dziś też mówi się o kryzysie naftowym, ale polega on czymś zgoła odwrotnym. Saudyjczycy chcący zalać ropą konkurencję w Ameryce doprowadzili do tak dużej podaży tego surowca, która w dodatku zbiegła się z mniejszym popytem na świecie, że ceny spadły na pysk, doprowadzając parę krajów do poważnych kłopotów finansowych. My, jako płacący za ropę, a nie na niej zarabiający, oczywiście się cieszymy. Co prawda ceny paliw na stacjach nie spadły tak bardzo jak giełdowa baryłka, ale jeździ się zauważalnie taniej, a zatem więcej. Przekłada się to na koniunkturę na niezależnym rynku motoryzacyjnym. Tania ropa napędza klientów warsztatom i dystrybutorom części. Tak oto działa globalizacja – decyzje, które podejmują saudyjscy szejkowie w Rijadzie, mają wpływ na samopoczucie pana Wojtka, właściciela warsztatu w Grodzisku.

Zgodnie jednak z porzekadłem, że co się polepszy, to się… pogorszy, nasz umiłowany fiskus postanowił dla równowagi utoczyć trochę z pana Wojtka. Oto bowiem wedle krażącego po mediach i sejmowych kuluarach projektu, a właściwie projektu projektu ustawy o podatku od handlu detalicznego, pan Wojtek, który zrzeszony jest w sieci warsztatowej i sprzedaje detalicznie części, również zostanie objęty owym podatkiem, który z zamierzeniu pomysłodawców miał ugodzić w zagraniczne supermarkety, a jak na razie najbardziej wystraszył naszych drobnych sklepikarzy. Właściciele żabek i lewiatanów już pod Sejmem byli i z posłami rozmawiali. Może pora, aby na Wiejskiej pojawił się pan Wojtek wraz z kolegami? Były białe marsze pielęgniarek, pochody górników, a nawet pikiety policjantów. Właściwie dlaczego swoich postulatów nie miałaby wyartykułować branża warsztatowa?

Autor: Grzegorz Kacalski
Artykuł ukazał się w numerze 2/2016 miesięcznika Świat Motoryzacji

Dowiedz się więcej

Świat Motoryzacji 2/2016
Świat Motoryzacji 2/2016

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 2/2016, które być może jest jeszcze dostępne w filach największych polskich dystrybutorów części zamiennych, a na pewno można je przeczytać na stronie swiatmotoryzacji.com.pl lub sobie je z niej ściągnąć, znalazło się wiele interesujących tekstów. Oto krótka informacja o kilku wybranych: Podatek groźny dla bezpieczeństwa – Podatek od sprzedaży detalicznej negatywnie […]

Nowe prądy
Nowe prądy

Elon Musk, założyciel firm Tesla i SpaceX uznany jest za największego wizjonera wśród światowych przemysłowców. Twórcy filmu „Ironman” przyznali, że to właśnie słynny biznesmen i wynalazca był pierwowzorem postaci Tony’ego Starka. Kiedy osiem lat temu Tesla rozpoczynała produkcję swojego pierwszego samochodu, wielu obserwatorów twierdziło, że będą to jedynie zabawki dla bogatych snobów. Dziś wszystko wskazuje […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!