Oświetlają drogę lepiej niż zwykłe żarówki. Ale czy możesz im ufać?

, 22 stycznia 2016, 14:54

O wiele lepiej oświetlają drogę niż żarówki halogenowe, dlatego technologia ta cieszy się coraz większym uznaniem i popularnością. Jednak, by w pełni korzystać z zalet reflektorów ksenonowych, należy podczas wymiany źródła światła upewnić się, że są to oryginalne produkty dobrej jakości.

– „Niestety to właśnie markowe ksenony są podrabiane przez nieuczciwych producentów, którzy nie tylko bardzo nieudolnie kopiują rozwiązania techniczne, ale również wykorzystują zastrzeżone nazwy, logotypy i wygląd opakowań, narażając w ten sposób kierowców na niebezpieczeństwo i straty." – mówi Magdalena Bogusz, marketing manager speciality lighting w OSRAM. – „Dlatego firma OSRAM uruchomiła Program Zaufania (OSRAM Trust program). Jedną z jego części jest wprowadzenie podczas procesu produkcji dwóch dodatkowych elementów zabezpieczenia na lampy ksenonowe. Dzięki nim można łatwo i szybko potwierdzić oryginalność produktu sprawdzając w internecie unikalną kombinację kodu z etykiety na opakowaniu z danymi lampy umieszczonymi na jej trzonku."

Etykieta bezpieczeństwa

Każde opakowanie oryginalnych lamp ksenonowych OSRAM wyprodukowanych po 1 października 2015 roku posiada etykietę bezpieczeństwa z unikalnym 7-znakowym kodem. Trzy ostatnie cyfry kodu powinny być widoczne jako hologram w dolnym, prawym rogu. Jest tam także kod QR prowadzący do strony Programu Zaufania firmy OSRAM. Na etykiecie znajduje się także pasek z mikro tekstem, możliwym do odczytania po użyciu lupy.

Dane lampy na trzonku

Każda etykieta bezpieczeństwa z opakowania podczas procesu produkcji jest przypisywana tylko do jednego źródła światła. Na trzonku każdej lampy umieszczone są unikalne dane, które jedynie w zestawieniu z kodem z etykiety pozwalają pozytywnie zweryfikować oryginalność produktu.

Jak to działa?

Na stronie internetowej www.osram.com/trust, która jest dostępna także w języku polskim, jesteśmy po kolei proszeni o wprowadzenie kodu z opakowania, a następnie o sprawdzenie czy wyświetlone dane odpowiadają tym umieszczonym na trzonku zakupionej lampy. W efekcie błyskawicznie otrzymujemy informację zwrotną, która może zawierać jeden z trzech scenariuszy.
Oczywiście najbardziej pożądana, jest pozytywna weryfikacja, ale może także pojawić się komunikat, że kod z etykiety bezpieczeństwa na opakowaniu nie został odnaleziony w bazie danych.

– „W takiej sytuacji sugerujemy, aby klient jak najszybciej skontaktował się z miejscem zakupu i zwrócił wątpliwą lampę. Przypominamy, że również w przypadku zakupów internetowych istnieje możliwość zwrócenia towaru." – podpowiada Magdalena Bogusz. – „Dodatkowo informacja przesłana do specjalisty pozwoli naszemu działowi prawnemu podjąć dalsze kroki formalne i zgłosić to do odpowiednich organów, które sprawdzą pochodzenie produktów."

Podczas procesu weryfikacji mogą także pojawić się wątpliwości i konsument zostanie poproszony o kontakt ze specjalistą z firmy OSRAM. Na przykład kod z etykiety nie będzie odpowiadał danym umieszczonym na lampie. Może to świadczyć o tym, że etykieta została skopiowana, a dane z lampy nie odzwierciedlają tej unikalnej kombinacji nadanej podczas procesu produkcji. Ale może być i tak, że gdzieś „po drodze” od producenta do konsumenta, lampy zostały niechcący zamienione w opakowaniach. Dlatego zalecany jest kontakt z ekspertem, który oceni oryginalność produktu.

Innym wariantem tego scenariusza jest uzyskanie informacji, że kod był już wielokrotnie wcześniej wprowadzany. Może to być spowodowane faktem, że pośrednicy handlowi lub sprzedawcy sprawdzali ten produkt wcześniej, aby upewnić się co do jego autentyczności. Jednak może to także oznaczać, że ten kod został wykorzystany do wyprodukowania podróbki i widnieje na wielu opakowaniach. To także sygnał, że produkt wymaga weryfikacji przez specjalistę.

A jeśli nie ma opakowania lub kodu?

Zasadą jest, że firma OSRAM dostarcza swoje produkty wyłącznie w opakowaniach. Są to kartonowe albo plastikowe pudełka – zawsze oznaczone logo, zawierające wszystkie niezbędne dane i informacje. Takiego opakowania powinniśmy wymagać od sprzedawcy. Jeżeli jest z tym problem, powinno to wzbudzać nasze wątpliwości.

Możemy jednak nie znaleźć kodu na opakowaniu zakupionego produktu – dotyczy to lamp wyprodukowanych przed 1 października 2015 roku. Oczywiście i ich oryginalność możemy sprawdzić – poprzez stronę www.czyoryginal.pl, gdzie po przesłaniu zdjęcia, specjalista OSRAM oceni autentyczność produktów.

Jeśli zdecydujemy się więc wydać pieniądze na ksenony marki OSRAM, nie zapomnijmy skorzystać z nowych możliwości i sprawdzić, czy to na pewno oryginały, bo tylko one z powodzeniem posłużą nam kilka dobrych lat i sprawią, że jazda będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

Dowiedz się więcej

Konkurs OSRAM
Konkurs OSRAM

Nagrodę w naszym konkursie ufundowała firma OSRAM. Aby mieć szansę na zdobycie przydatnego rejestratora jazdy, wystarczy odpowiedzieć poprawnie na kilka pytań. 1. Czym charakteryzuje się nowa lampa warsztatowa OSRAM LEDinspect Slimline 280? a) wyjątkowo mocnym i odpornym na przerwania kablem zasilającym b) możliwością regulacji nachylenia górnej części do 180 stopni i dodatkową latarką umieszczoną na […]

Kolejny samochód z oświetleniem laserowym
Kolejny samochód z oświetleniem laserowym

Oświetlenie laserowe trafiło do kolejnego modelu samochodu jako wyposażenie fabryczne. Pionierską technologię firmy OSRAM tym razem wykorzystano w BMW 7. To kolejny po BMW i8 model z monachijskiej fabryki, wyposażony w to rozwiązanie. Firma OSRAM, rozwija technologię laserową do reflektorów. Lampy w tej wersji są oferowane w seryjnie produkowanych BMW i8 od czerwca 2014 roku, […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!