Co śpiewa Volkswagen

, 28 października 2015, 12:29

W telewizji od pewnego czasu grasuje spot reklamowy Volkswagena. Ogląda się go nawet przyjemnie, bo jest wdzięczny i zabawny. Para inżynierów w białych fartuchach śpiewa na melodię popularnego 30 lat temu utworu niemieckiego zespołu Trio, że Volkswagen nam niemiecką jakość i precyzję w standardzie da da da.

Jako że spot jest dubbingowany i z ruchu warg widać, że w oryginale Frau Ingenieur śpiewa coś innego, postanowiliśmy dokonać analizy porównawczej. Otóż reklama w pierwotnej wersji przeznaczona była na rynek amerykański. Jest ona dłuższa, a śpiewany tekst ma więcej sensu niż w polskiej, dubbingowanej wersji. Tam bowiem w standardzie zamiast „niemieckiej jakości i precyzji” oraz „niespotykanego komfortu” oferują konkrety m.in.: wielofunkcyjną kierownicę, reflektory adaptacyjne, bezkluczykowy dostęp do samochodu, wielki szyberdach i dwa tysiące dolarów rabatu.

Z ciekawości porównaliśmy też cennik polski i amerykański. Również tu można znaleźć wyraźne różnice. W Ameryce najtańszy Passat (z turbobenzynowym silnikiem 1.8) kosztuje nieco ponad 21 tysięcy dolarów, czyli około 80 tysięcy złotych. Rzut oka do polskiego cennika, a tam za najtańszego benzynowego 1.8 śpiewają 110 tysięcy złotych. Chyba powinniśmy czuć moralną przewagę nad Amerykanami. Wygląda na to, że nas stać na więcej.

À propos śpiewania, zdaje się, że po wybuchu skandalu z manipulacjami przy badaniach toksyczności spalin, Volkwagen będzie teraz w USA śpiewał (i to cienko) przebój Trio w wersji oryginalnej: Ich lieb’ dich nicht, du liebst mich nicht – aha! (Ja nie kocham ciebie, ty nie kochasz mnie – aha!).
 

Autor: Grzegorz Kacalski
Artykuł ukazał się w numerze 10/2015 miesięcznika Świat Motoryzacji

Dowiedz się więcej

Czyje są nasze dane?
Czyje są nasze dane?

Kupiłem sobie komputer, który służy mi czasem jako maszyna do pisania. Niestety, nie mogę dysponować moimi tekstami wedle uznania, ponieważ każdy plik, który na komputerze powstaje trafia prosto na serwer należący do producenta urządzenia. Oczywiście mogę uzyskać dostęp do danych, ale muszę za to słono zapłacić. – Co to za brednie – myśli sobie zapewne […]

Ekologiczne polowanie na diesle
Ekologiczne polowanie na diesle

Komisarz europejska Elżbieta Bieńkowska, niczym Europa porwana przez Zeusa, który przybrał postać byka, mknie poniesiona przez rumaka ekologii. Tak przynajmniej uważają koncerny samochodowe, które zagroziły, że będą wycofywać z produkcji część silników Diesla. Chodzi o to, że Komisja Europejska postanowiła zmienić procedurę badania toksyczności spalin. Do tej pory odbywało się to bowiem w laboratorium, a […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!