Intel powołuje radę bezpieczeństwa kierowców i pasażerów inteligentnych samochodów

, 21 października 2015, 11:30

Intel powołał Radę ds. Kontroli Bezpieczeństwa Samochodów (Automotive Security Review Board) oraz opublikował zbiór najlepszych praktyk w tym zakresie.

Intel poinformował o powołaniu Rady ds. Kontroli Bezpieczeństwa Samochodów (Automotive Security Review Board, ASRB). Została ona stworzona w celu walki z cyberprzestępczością wymierzoną w rosnący rynek inteligentnych samochodów oraz stymulowania innowacyjności i rozwoju technologicznego w tym obszarze. Badacze zasiadający w Radzie będą na bieżąco prowadzić testy i audyty bezpieczeństwa, by rekomendować najlepsze praktyki w zakresie projektowania zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających, dedykowanych zarówno producentom samochodów, jak i kierowcom.

 

Inteligentne samochody – ogromne możliwości, ale także wyzwania w zakresie bezpieczeństwa
Gartner przewiduje, że do 2020 r. na drogach będzie ok. 150 milionów samochodów osobowych połączonych z siecią, z czego nawet 60–75 proc. będzie generować, przetwarzać i udostępniać dane w sieci. Rozwój inteligentnych samochodów niesie za sobą wiele nowych możliwości. Jednocześnie musimy jednak przygotowywać się na potencjalne nowe zagrożenia. Nie raz na łamach naszego serwisu pisaliśmy o niebezpieczeństwach jakie niesie coraz większa liczba samochodów podłączonych do sieci Internetowej. Problematyka zamkniętej telematyki również negatywnie wpływa na bezpieczeństwo takich pojazdów. Po pierwsze luki w oprogramowaniu są znacznie trudniejsze do wychwycenia, a po drugie producenci niechętnie dzielą się raportami odnośnie swoich systemów, aby przypadkiem nie pokazać jak bardzo są dziurawe.

 

Intel udostępni Radzie swoje zaawansowane platformy programistyczne do prowadzenia badań w zakresie bezpieczeństwa inteligentnych samochodów. Wyniki będą na bieżąco podawane do wiadomości publicznej. Aby zmotywować badaczy, Intel wyznaczył nagrodę w postaci nowego samochodu lub ekwiwalentu pieniężnego – otrzyma go ten członek Rady, który w największym stopniu przyczyni się do opracowania rozwiązania zabezpieczającego, możliwego do wdrożenia na platformie Intela przeznaczonej dla branży motoryzacyjnej. 

Dowiedz się więcej

Hakerzy przejmują kontrolę nad kolejnym pojazdem
Hakerzy przejmują kontrolę nad kolejnym pojazdem

Sprawdziły się czarne przepowiednie osób, które ostrzegały przed możliwymi skutkami łączenia samochodów z internetem. Hakerzy udowodnili, że można zdalnie przejąć kontrolę nad jadącym pojazdem. Dokonali tego na Jeepie prowadzonym przez dziennikarza magazynu Wired. Prowadzonym do momentu, w którym zdalnie uruchomili spryskiwacz przedniej szyby, radio i bieg jałowy. Nie był to kres ich możliwości, jednak obiecali […]

System OnStar – Opel wprowadza telematykę
System OnStar – Opel wprowadza telematykę

W 13 krajach Europy zacznie działać telematyczny system Opla. Będzie on umożliwiał między innymi wezwanie pomocy w razie wypadku, lokalizację skradzionego samochodu oraz… zdalną diagnostykę usterek. OnStar pomoże ASO? Choć system debiutuje w Europie nie jest nowym projektem Opla. Za oceanem funkcjonuje już od jakiegoś czasu i jest dostępny w kilku milionach pojazdów. Podstawową funkcją […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!