Filtry kabinowe MANN-FILTER blokują agresywne pyłki

, 5 sierpnia 2015, 16:01

Alergia staje się w Europie coraz większym zagrożeniem dla zdrowia. Równocześnie zwiększa się wpływ na samopoczucie agresywnej rośliny, która przywędrowała z innych krajów, o nazwie „ambrozja bylicolistna”.

Roślina ta kwitnie od lipca do października. Dlatego też u wielu alergików i astmatyków dolegliwości występują nie tylko latem ale również jesienią. Swoboda oddechu jest szczególnie ważna podczas jazdy i stanowi jeden z czynników bezpieczeństwa na drodze. W tym zakresie odpowiednią ochronę zapewnia filtr kabinowy MANN-FILTER. Filtr ten zapobiega kontaktowi z pyłkami ambrozji oraz innymi pyłkami roślinnymi, drobnym pyłem i najdrobniejszymi cząstkami we wnętrzu pojazdu.

Za kierownicą ataki kichania, łzawienie oczu bądź napady astmy są nie tylko nieprzyjemne, ale też przede wszystkim niebezpieczne. Coraz większy udział ma w tym roślina o łacińskiej nazwie„Ambrosia artemisiifolia”, która wypiera miejscowe gatunki i niezwykle szybko się rozprzestrzenia.

Ambrozja, roślina pochodząca z Ameryki Północnej, rośnie przy drogach, na placach budowy, nasypach kolejowych i w ogrodach, osiągając wysokość 1,80 metra. Przeniosła i przenosi się ona wraz z zanieczyszczonymi nasionami i karmą dla ptaków. Dodatkowo rozprzestrzenianiu sprzyja zmiana klimatu.

Naukowcy przewidują, że obszar występowania wykazującej silne działanie alergiczne ambrozji bylicolistnej będzie się rozszerzał z Europy Południowej coraz bardziej w kierunku północy i północnego wschodu.

Wg naukowców w Niemczech co czwarta osoba cierpi na alergię na pyłki, a u około dwunastu procent społeczeństwa występuje w kontakcie z ambrozją reakcja alergiczna. Przy tym każdy kontakt z tą niepozorną rośliną powoduje znaczne ryzyko zachorowania, ponieważ np. duży egzemplarz może wydzielić do otoczenia aż miliard drobnych pyłków, które przemieszczają się wraz z wiatrem na odległość wielu kilometrów. Dla alergików oznacza to jeszcze większe zagrożenie: Pyłki ambrozji są o wiele bardziej agresywne od pyłków pochodzących z rodzimych traw i drzew. Do wywołania reakcji alergicznej u wrażliwych osób wystarczy już od sześciu do dziesięciu pyłków w jednym metrze sześciennym. W przypadku pyłków traw stężenie w powietrzu musiałoby być pięć razy większe.

Niemiecki Związek ds. Alergii i Astmy, oprócz odpowiedniej terapii lekowej i immunoterapii, zaleca osobom uczulonym na pyłki, na ile jest to możliwe, unikanie kontaktu z alergenem. Dotyczy to również jazdy samochodem.

– „Dlatego radzimy alergikom uczulonym na pyłki pamiętać o zastosowaniu w pojeździe odpowiedniego filtra przeciwpyłkowego. Ważna jest również jego regularna wymiana raz w roku” – mówi Anja Schwalfenberg z Niemieckiego Związku ds. Alergii i Astmy.

Filtry kabinowe MANN-FILTER chronią skutecznie przed kontaktem z pyłkami ambrozji i innymi pyłkami, niemalże całkowicie uniemożliwiając ich wtargnięcie do wnętrza pojazdu (dotyczy to również pyłków o wielkości zaledwie 18 mikrometrów).

Układ wentylacyjny pojazdu zasysa z zewnątrz wraz zanieczyszczonym powietrzem nie tylko pyłki roślin, ale i drobny pył i inne najdrobniejsze cząstki, które mogą przeniknąć głęboko do dróg oddechowych. Dlatego dla zdrowia osób kierowców często jeżdżących i podróżujących z nimi dziećmi tak ważne jest gruntowne oczyszczanie powietrza w pojeździe. Niezawodną pomoc w tym zakresie zapewniają wysokiej jakości filtry kabinowe MANN-FILTER, które prawie całkowicie zatrzymują szkodliwe cząstki, takie jak pył, sadza i pyłki roślinne nawet o średnicy 1,0 mikrometra – dla porównania: to średnica o ok. 70 razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. Innymi niezwykle przydatnymi filtrami są filtry węglanowe z warstwą węgla aktywnego, które adsorbują również nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy, takie jak tlenek azotu i ozon.

Dodatkową ochronę zapewnia nowoczesny filtr kabinowy FreciousPlus z powłoką biofunkcjonalną i antymikrobiologiczną MANN-FILTER, który wykorzystuje działanie polifenolu zawartego np. w zielonej herbacie, wiążąc jak w klatce uwalniające się z pyłków alergeny i blokując tym samym rozwój bakterii i pleśni.

Dowiedz się więcej

Już są nowe katalogi MANN-FILTER 2016/17
Już są nowe katalogi MANN-FILTER 2016/17

Firma MANN-FILTER udostępniła nowe katalogi produktowe w wersji papierowej oraz na DVD. Na ponad 2 600 stronach znajdziemy produkty do 43 000 pojazdów i maszyn. Około 5% opisanych aplikacji to nowości. W katalogach znajduje się ponad 4 600 produktów przeznaczonych na europejski rynek wtórny. Dodano ponad 250 nowych aplikacji. Publikację podzielono na sześć żółtych i […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!