Bio Service: oszczędności na energii rzędu 40 tys. zł rocznie

, 20 maja 2015, 13:31

W ramach programu Bio Service uruchomiony został pilotażowy projekt audytów energetycznych. Wytypowano 6 warsztatów samochodowych, w których specjaliści ocenili wykorzystanie energii podczas codziennej pracy.

Energia jest dla każdego warsztatu dużym wydatkiem. Jednakże większość właścicieli warsztatów samochodowych nie ma dokładnego rozeznania w zakresie ponoszonych kosztów. Szacuje się, że udział kosztów energii w łącznych kosztach utrzymania warsztatu waha się od 3 do 12%. Czy wymiana żarówek na ekologiczne jest opłacalna, czy modernizacje techniczne mają sens? Okazuje się, że jednoznacznie nie można na to odpowiedzieć, ponieważ są zbyt duże różnice między poszczególnymi warsztatami, dlatego warto zastanowić się na rozwiązaniem oferowanym przez program Bio Service – audyt energetyczny.

Jak wyglądał audyt?

Pracownicy Bio Service wraz ze specjalistami z Partslife przeprowadzili darmowe audyty energetyczne w sześciu warsztatach w całej Polsce. Serwisy te różniły się między sobą wielkością. Specjaliści odwiedzili zarówno dwustanowiskowe, rodzinne firmy, jak i duże warsztaty posiadające własną lakiernię czy myjnię ręczną. Audyt trwał średnio 3-4 godziny. Podczas spotkania specjaliści zapoznawali się z organizacją pracy oraz infrastrukturą w obszarze ogrzewania, oświetlenia, wentylacji, instalacji sprężonego powietrza, wyposażenia warsztatowego oraz izolacji cieplnej budynków.

W trakcie audytu właściciele warsztatu byli informowani o potencjale w zakresie poprawy wykorzystania energii. Kolejnym krokiem była analiza wielkości zużycia energii kWh oraz kosztów na podstawie rachunków z ostatnich kilku lat przedstawionych przez warsztat.

Pozyskane informacje specjaliści z Partlife umieszczali w raporcie, gdzie na podstawie wzorów, norm i tabel wyliczano dane dotyczące spodziewanych oszczędności. Obliczenia poparto przykładami, w jaki sposób osiągnąć oszczędności, np. jakie elementy wymienić. Podawano również kwotę inwestycji niezbędną do uzyskania oszczędności.

Jedną z wielu rzeczy, na którą audytorzy zwracali uwagę, była szczelność instalacji sprężonego powietrza. W każdym z odwiedzanych warsztatów słychać było charakterystyczne syczenie. Szczelność złączek (nyple) świadczyła o tym, że klasyfikowały się do wymiany. Okazywało się, że zarówno właściciel warsztatu, jak i pracownicy przyzwyczaili się do tego charakterystycznego dźwięku i nie zwracali na niego uwagi.

Inter Cars SA, mając na uwadze to, że nie wszystkie warsztaty mogą ponieść od razu koszty związane z audytem oraz modernizacją warsztatu wprowadzającą oszczędności, rozważa wdrożenie programu wsparcia finansującego badanie i modernizację. Szczegóły w najbliższym czasie na stronie: www.intercars.com.pl\ekologia

. Nr.

Podział:

organizacyjne (1);

małe koszty, natychmiastowa realizacja (2);

duże inwestycje (3)

Opis skrótowy

Szacowane koszty inwestycji

Szacowane roczne oszczędności

Możliwe przybliżone procentowe oszczędności energii

Amortyzacja

 

 

 

Złoty

kWh

Złoty

%

lata

1

3

Wymiana świetlówek na LED

60.391

32.200

16.663,5

15

3,62

2

2

Test nieszczelności w instalacji sprężonego powietrza i ich usunięcie

6.210

4.508

2.344,16

20

2,65

3

1

Odszronianie lodówki

0

115,63

60,13

10

4

3

Hydrauliczne zestrojenie zaworów przy kaloryferach

43.056

57.561,4

8.634,21

20

4,98

5

3

Odzysk ciepła w lakierni

7.452

73.500

11.025

20

0,68

6

1

Ustawienie  klimatyzacji w serwerowni

0

1.752

911,04

10

Ogólem:

117.109

169.637,03

39.637,89

 

 

 

 

Dowiedz się więcej

Majowe szkolenia Inter Cars
Majowe szkolenia Inter Cars

Firma Inter Cars SA przygotowała na maj kilkadziesiąt szkoleń, poświęconych takim zagadnieniom, jak układy oczyszczania spalin, dwumasowe koła zamachowe, układy Common Rail, układy klimatyzacji, turbosprężarki, łożyska kół i wielu innym. Szkolenia Inter Cars w maju Grupa Filialna Temat Firma szkoląca Data/Godzina Cena Adres Koordynator/kontakt Poznań Oczyszczenie spalin (Ad-Blue)… Inter Cars Andrzej Andraka 13.05 09:00 14.05 […]

Nowy program do obsługi gospodarki odpadami
Nowy program do obsługi gospodarki odpadami

Projekt Bio Service wdraża nowy program do obsługi gospodarki odpadami. Nazywa się CBR BIO. Program powstał po to, aby usprawnić komunikację między klientem BIO SERVICE oraz operatorem logistycznym, w tym przypadku dedykowaną firmą odbierającą odpady. Dzięki programowi CBR BIO nastąpi automatyzacja tworzenia zgłoszeń oraz ujednolicenie ich składania. Po wprowadzeniu zgłoszenia klient otrzyma numer zgłoszenia. Przy […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!