Obsługa hamulców tarczowych

, 20 maja 2015, 23:18

Prawidłowo przeprowadzona obsługa układu hamulcowego w zasadniczy sposób wpływa na jego niezawodność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego wszelkie prace przy hamulcach, w tym związane z wymianą klocków, powinny być wykonywane ze szczególną starannością i z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, środków pomocniczych oraz części zamiennych – wskazują specjaliści z firmy Fomar Friction.

Obsługę układu hamulcowego zawsze dobrze jest rozpocząć od sprawdzenia stanu wszystkich istotnych jego elementów, zarówno mechanicznych, jak i hydraulicznych. Części, co do sprawności których istnieją wątpliwości, należy bezwzględnie zakwalifikować do wymiany na nowe, od tego zależeć wszak może bezpieczeństwo użytkowników pojazdu

W przypadku hamulców tarczowych w żadnym razie nie wolno zapomnieć o skontrolowaniu grubości tarcz. Minimalna dopuszczalna wartość tego parametru jest zawsze podana w instrukcji serwisowej samochodu (często widnieje także na samych tarczach) i gdy wynik pomiaru okaże się od niej mniejszy, trzeba niezwłocznie wymienić komplet tarcz na danej osi.

Dostateczna grubość tarczy to jednak nie wszystko. Tarcza powinna mieć także gładką i równą powierzchnię, bez wżerów i głębokich rys, pozbawioną także wyraźnej krawędzi. Mankamenty te można jednak próbować zlikwidować przez przetoczenie (wżery, rysy) lub usuwając szlifierką (tzw. rant). Zwróćmy tylko uwagę, by po przetoczeniu nie okazało się, że tarcza stała się zbyt cienka. Zastanawiając się nad celowością tej operacji, należy również uwzględnić, iż minimalna grubość tarczy nie powinna zostać osiągnięta przed eksploatacyjnym zużyciem się klocków, które do tarczy będą zamontowane. W przypadku klocków marki Fomar Friction można przewidzieć, że ubytek 1 mm grubości tarczy nastąpi po przejechaniu około 30 – 50 tys. kilometrów.

Mając wymontowane klocki i tarczę, cofamy tłoczek (powinien cofnąć się bez większego oporu) oraz oczyszczamy istotne miejsca zacisku i jego jarzma z nagromadzonych zanieczyszczeń. Czyścimy też, i to obowiązkowo, powierzchnie styku piasty i tarczy hamulcowej, najlepiej korzystając ze specjalnej, przeznaczonej do tego, ściernicy. Następnie na powierzchnię prowadnic aplikujemy niewielką ilość smaru.

Teraz w zasadzie można przystąpić do montażu klocków.  Zanim jednak to zrobimy, warto jeszcze ocenić wizualnie powierzchnię ich materiału ciernego na wypadek wystąpienia niepożądanych wykruszeń czy pęknięć.

I jeszcze istotne przypomnienia. Po pierwsze, w przypadku wielu nowych tarcz ich powierzchnia cierna, jeszcze przed montażem klocków, powinna zostać starannie odtłuszczona. Po wtóre, należy kilkukrotnie nacisnąć na pedał hamulca po zmontowaniu hamulców, aby tłoczki znalazły się w bezpośrednim kontakcie z klockami. Po trzecie, przed wyjazdem na drogę trzeba przeprowadzić próbę hamowania. Należy również ostrzec właściciela pojazdu, że początkowo hamulce mogą jeszcze nie być w pełni skuteczne, więc przez pierwszych kilkadziesiąt kilometrów powinien zachować on wzmożoną ostrożność.

Dowiedz się więcej

Rozstrzygnięcie konkursu Fomar Friction
Rozstrzygnięcie konkursu Fomar Friction

Dziękujemy za bardzo liczny udział w naszym konkursie. Nagrody ufundowane przez markę Fomar Friction trafią do dziesięciu zwycięzców. Prezentujemy także prawidłowe odpowiedzi na konkursowe pytania. 1. Skąd wzięła się nazwa FOMAR? Swego czasu polski zakład produkcyjny nosił nazwę Fabryki Okładzin Ciernych w Markach, w skrócie FOC Marki, od którego to skrótu powstała później nazwa Fomar. […]

Historia zatacza krąg
Historia zatacza krąg

Historia czasem rzeczywiście potrafi zatoczyć krąg. Przykładem mogą być dzieje związku firm Fomar, Roulunds i MAT Holdings. Marka Fomar Friction istnieje od roku 2004 i obecnie należy do najbardziej rozpoznawanych marek ciernych części hamulcowych w Europie Centralnej i Wschodniej. Jej historia jest jednak znacznie dłuższa, gdyż zacząć ją można od niewielkiego zakładu, jaki w jeszcze […]

FOMAR Friction – nie tylko marka klocków hamulcowych
FOMAR Friction – nie tylko marka klocków hamulcowych

FOMAR to firma z ponad 50-letnim doświadczeniem, które owocuje dostępem do międzynarodowych zasobów i nowoczesnych technologii. Firma FOMAR Friction sprzedaje swoje produkty do ponad 30 krajów na 3 kontynentach. Stale poszerza swoją ofertę o nowe referencje i kategorie: Samochody ciężarowe: Klocki Tarcze Okładziny – niekwestionowany światowy lider – ok. 700 referencji Samochody osobowe: Klocki – […]