Goodyear wprowadza opony z krzemionką nowej generacji

, 6 maja 2015, 14:58

Goodyear rozpoczyna produkcję opon z użyciem krzemionki nowej generacji. Komponent ma pomagać w zwiększaniu efektywności paliwowej wytwarzanego przez koncern ogumienia. Na początek nowa krzemionka zostanie użyta w procesie produkcji opon Goodyear EfficientGrip SUV, które jeszcze w tym miesiącu zadebiutują na rynkach Ameryki Łacińskiej. W kolejnych miesiącach opony zawierające tę krzemionkę zostaną wprowadzone również w innych regionach świata.

Nowa krzemionka to efekt ponad dziesięcioletniej współpracy naukowców Goodyeara i PPG Industries, którzy analizowali wpływ chemicznie obrabianej krzemionki na osiągi opon. Głównym celem prac inżynierów było znalezienie rozwiązania pozwalającego na dalsze zmniejszenie oporu toczenia, bez niekorzystnego wpływu na trakcję na mokrej nawierzchni. Efekty prac uczonych znalazły już zastosowanie w produkcji nowych opon – Goodyear EfficientGrip SUV, w których zestawienie najnowszej krzemionki w mieszance bieżnika z jego nowym wzorem pozwoliło na jednoczesne zmniejszenie oporu toczenia i poprawę przyczepności na mokrej nawierzchni.

– „Nasi klienci na całym świecie domagają się bardziej efektywnych paliwowo opon, przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych parametrów produktu. Aby sprostać temu wyzwaniu nasi materiałoznawcy pracowali w interdyscyplinarnych zespołach i w porozumieniu z inżynierami, odpowiadającymi za projekt i konstrukcję opon, opracowali zintegrowane rozwiązanie, które optymalizuje parametry ogumienia. Nowa krzemionka odgrywa kluczową rolę w wychodzeniu naprzeciw potrzebom naszych klientów” – powiedział David Zanzig, dyrektor globalnego działu materiałoznawstwa Goodyear.

Krzemionka odgrywa bardzo dużą rolę w produkcji ogumienia, bowiem wzmacnia mieszankę bieżnika. Zastosowanie jej zamiast sadzy, tradycyjnego środka wzmacniającego opony, pozwala na zmniejszenie oporów toczenia, co ma bezpośrednie wpływ na poprawę ekonomiki spalania pojazdu.

Ponadto nowa krzemionka – sprzedawana przez PPG pod nazwą AGILON – jest również korzystna dla środowiska, ze względu na proces jej przetwarzania. Krzemionkę tę łatwiej mieszać z innymi komponentami bieżnika, w związku z czym fabryki mogą zużywać mniej energii w procesie produkcji opony i ograniczać emisję spalin.

Opracowanie krzemionki nowej generacji to kolejny etap prac Goodyeara na rzecz stworzenia rozwiązań i technologii produkcji opon bardziej przyjaznych dla środowiska. Warto przypomnieć, że firma już od kilku lat bada m.in. możliwości związane z zastosowaniem krzemionki, czego przykładem jest m.in. podpisana w ubiegłym roku umowa z dostawcami na zakup krzemionki pochodzącej z popiołu ze spalania łusek ryżowych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!