Wyniki i plany rozwoju Fota S.A.

, 8 czerwca 2005, 0:00

W dniu 2 czerwca 2005 roku firma Fota S.A. zorganizowała konferencję prasową, na której przedstawione zostały wyniki firmy oraz dalsze plany rozwoju. Dotyczą one rozbudowy sieci dystrybucyjnej, grup towarowych oraz międzynarodowych planów firmy.
Dynamika rozwoju firmy
W roku 2004 firma Fota odnotowała obroty na poziomie 281 mln zł. Oznacza to prawie 25 procentowy wzrost sprzedaży w stosunku do roku 2003. Należy zaznaczyć, że dane te dotyczą tylko branży części zamiennych.

Sieć dystrybucyjna Foty
Firma Fota posiada bardzo rozbudowaną sieć dystrybucji w Polsce. Najdynamiczniej nowe oddziały zaczęły powstawać w roku 2004 – otworzono ich wtedy 35. Powodem tego była sytuacja rynkowa, która wpłynęła na zmianę strategii działania firmy. Podjęto decyzję o tym, aby być jak najbliżej klientów – warsztatów. W roku 2005 uruchomionych zostało już 21 placówek handlowych, a do końca tego roku planowane jest kolejnych 20.
Docelowo firma Fota chce zakończyć tworzenie swoich struktur liczbą 100 – 110 oddziałów. Od dwóch lat w firmie Fota budowane są oddziały poprzez wchodzenie w partnerskie układy z liderami lokalnych rynków części zamiennych. Powierzane im jest prowadzenie oddziałów. Wspólne działanie daje lokalnym partnerom szanse na szybki rozwój i zapewnia im bezpieczną przyszłość. Już kilkudziesięciu partnerów firmy połączyło swój potencjał z firmą Fota. Jest to jeden z przejawów konsolidacji rynku. Kolejnych kilkanaście umów jest w trakcie realizacji.


Fota International – ekspansja na rynki zagraniczne w 2005 roku
Dalszym etapem rozwoju firmy jest ekspansja na nowe rynki.
W pierwszej kolejności są to rynki Europy Środkowo – Wschodniej: Węgry z potencjałem 250 mln euro, Ukraina – 400 mln euro i Czechy – 250 mln euro.
Fota Węgry jest projektem najbardziej zaawansowanym. Firma została zarejestrowana w kwietniu tego roku. Obecnie znajduje się w końcowym etapie organizacji. Trwają szkolenia załogi, wyposażanie magazynu, kompletowanie oferty handlowej pod kątem potrzeb rynku węgierskiego. Początek działalności operacyjnej projektu Fota Węgry przewidziany jest na koniec czerwca. Biuro i magazyny węgierskiej filii Fota International znajdują się w Budapeszcie. Magazyny będą zaopatrywane przez łódzkie Centrum Logistyczne Foty oraz bezpośrednio przez dostawców. Węgierska sieć dystrybucyjna Foty ma działać w oparciu o oddziały rozmieszczone na terenie całego kraju. Docelowo będzie ich kilkanaście. Podobnie jak w Polsce będą to oddziały własne albo tworzone na zasadzie umów z partnerami węgierskimi.
Fota Ukraina, czyli ukraińska filia firmy Fota International, powstała w maju 2005 w Kijowie. Jeszcze w tym roku w kilku największych miastach Ukrainy rozpoczną działalność regionalne oddziały firmy. Będą one stanowiły główne punkty sieci dystrybucyjnej, która w przyszłości obejmie swym zasięgiem cały kraj. Ukraińskie placówki handlowe Foty będą zaopatrywane z magazynów znajdujących się w Kijowie. Rozpoczęcie działalności na Ukrainie pod szyldem Fota Ukraina przewidziane jest na lipiec tego roku.
Firma Fota Czechy została zarejestrowana w czerwcu 2005. Jej siedziba będzie znajdować się w Pradze. Również w Czechach powstanie obszerna sieć dystrybucyjna Foty i magazyny. Uruchomienie placówki w Czechach planowane jest na przełom lipca i sierpnia tego roku.
Fota International – warsztatowe programy lojalnościowe
Na nowych rynkach firma będzie prowadzić podobną politykę handlową jak w Polsce, dostosowaną do warunków lokalnych. We wszystkich krajach projektu Fota International planowane jest wdrożenie sprawdzonych w naszym kraju programów warsztatowych Lider Serwis i Lider Serwis Truck.
Jednym z przejawów dostosowania tych programów do potrzeb rynków zagranicznych jest wprowadzenie angielskiej pisowni nazw programów warsztatowych Lider Serwis i Lider Serwis Truck (Leader Service i Leader Service Truck). Poza tym programy te są dostosowywane do wymagań rynków, na których Fota rozpoczyna działalność – pod względem standardów jak i oferty.
Także program flotowy, realizowany z dużym powodzeniem przez warsztaty Lider Serwis w Polsce, będzie rozbudowywany i wzmacniany przez stworzenie sieci serwisowej działającej w kilku krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Duże nadzieje Fota pokłada w rozwoju sieci Leader Service Truck, ponieważ klienci tych warsztatów to szczególna, międzynarodowa  grupa, która korzysta z takich usług na terenie całej Europy.
W następnych latach Fota International będzie wchodzić na pozostałe rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nie wyklucza się jednak, że w przyszłości jego firma będzie prowadzić działalność także na rynkach Europy Zachodniej.
Marka Kager
Do niedawna firma Fota kojarzona była jako dystrybutor części przede wszystkim do samochodów niemieckich. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ w magazynach firmy znajduje się ponad 30 tysięcy części do samochodów francuskich, włoskich i japońskich. Firma Fota postanowiła jednak rozszerzyć oferowany asortyment o produkty pod marką Kager. Celem firmy jest, aby części Kagera do pojazdów japońskich i koreańskich, a także francuskich i włoskich były produktami o jakości części pierwszego wyposażenia.
Dzisiaj pod szyldem Kager sprzedawanych jest 25 linii produktów do samochodów osobowych i 5 linii do pojazdów ciężarowych. To ponad 10 tysięcy części. Firma Fota kładzie duży nacisk na poszerzanie oferty i dopasowywanie istniejących linii do potrzeb rynku. W najbliższym czasie zostaną wprowadzone do sprzedaży kolejne linie: filtry i elementy zawieszenia.
Obecnie produkty Kagera mają 15 procent udziału w sprzedaży Foty. Udział ten stale rośnie. Zakłada się, że w ciągu najbliższych 3 – 5 lat udział produktów Kagera w sprzedaży firmy wzrośnie maksymalnie do 50 procent.

Nowości w ofercie Kager
Paski napędowe
Oferta marki Kager, należącej do firmy Fota S.A., wzbogaciła się w kwietniu o kolejną linię produktów: paski napędowe. Wyprodukowano je w technologii pierwszego wyposażenia oraz zgodnie z wymaganiami norm ISO/TS 16949 i ISO 9010. Można je więc stosować podczas przeglądów i napraw gwarancyjnych.
Linia pasków napędu marki Kager zawiera paski klinowe, wielorowkowe oraz paski rozrządu. Zastosowane do ich produkcji materiały i profile są zgodne z zaleceniami producentów samochodów.
Kager Gas – Świece zapłonowe do samochodów zasilanych gazem
W maju 2005 na rynku części zamiennych pojawiły się nowe świece zapłonowe Kager Gas, marki należącej do firmy Fota. Świece Kager Gas można z powodzeniem stosować zarówno w silnikach gaźnikowych, jak i tych z nowoczesnymi układami wtryskowymi, a także w autach wyposażonych w najnowsze instalacje gazowe IV generacji.
Kager do aut azjatyckich
W czerwcu 2005 w ofercie Foty znajdą się układy hamulcowe oraz hydraulika marki Kager przeznaczone do samochodów japońskich i koreańskich.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!