PWR Racing Team – doświadczeni amatorzy prędkości

, 28 kwietnia 2015, 8:53

Wrocławska grupa studentów – PWR Racing Team próbuje swoich sił w elitarnych zawodach Formuły Student, ale i innych wyścigach. Kolejne wcielane w życie projekty sportowego bolidu zostały docenione przez Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która przyznała ambitnym studentom dofinansowanie.

Ambicja i motywacja

Zespół PWR Racing Team powstał wiosną 2009  roku – to właśnie wtedy grupa studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej spotkała się i postanowiła zbudować bolid wyścigowy. Sztuka ta powiodła się dość szybko. Bolid zyskał uznanie, choć na początku istniał tylko na papierze i na ekranie komputera.

– „Z wirtualnym projektem bolidu RT-09 po raz pierwszy wzięliśmy udział w konkursie Formuła Student w dniach 15-17 lipca 2009 r. na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii i od razu odnieśliśmy sukces. Zajęliśmy 7 miejsce w klasyfikacji generalnej klasy 3 (bolid wirtualny). Zmotywowani świetnymi osiągnięciami w 2010 r. zbudowaliśmy pierwszy samochód wyścigowy RT – 01. " – mówi lider zespołu, Łukasz Horanin.

Pierwszy jeżdżący pojazd wrocławskich studentów wymagał solidnego dopracowania, a mimo to udało mu się z powodzeniem wystartować w zawodach Formuła Student United Kingdom 2010 oraz FS Germany 2010. Bolid ewoluował w bardzo szybkim tempie. Powstawały kolejne generacje: RT-02, -03, -04. Każda z nich gościła na torach Formuły Student – m.in. Silverstone w Anglii (2013), Red Bull Ring w Austrii (2013) i niemieckim Hockenheimring (2012), jednak największe sukcesy miały dopiero nadejść.

W 2014 roku PWR Racing Team pojawił się, wraz ze swoim najnowszym bolidem RT–05, na zawodach w Hradec Kralove (Czechy) i Varano de Melegari (Włochy). Był to dla grupy najlepszy sezon w historii. Studenci zajęli 2. miejsce w konkurencji Acceleration i 11. miejsce w klasyfikacji generalnej we Włoszech oraz 18. miejsce w klasyfikacji generalnej w Czechach.

Apetyt na jeszcze lepsze wyniki

Jakie są dalsze plany studentów z Wrocławia?

– „W sezonie 2015 po raz pierwszy weźmiemy udział w tak wielu edycjach zawodów. Pierwsze z nich już w maju na torze w amerykańskim stanie Michigan. Otrzymaliśmy na nie dofinansowanie od Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Generacja Przyszłości”. Są to największe zawody Formuły Student, najstarsze i najbardziej prestiżowe. Startuje w nich 120 zespołów, a oceniają je najlepsi sędziowie. Będziemy jednym z dwóch zespołów reprezentujących Europę na tym konkursie. Drugim będzie zespół z Grazu w Austrii." – mówi Łukasz Horanin.

Do Michigan zespół powinien pojechać z przetestowanym samochodem, dlatego już wiadomo, że będzie to kilkukrotnie wyróżniany RT – 05. To sprawdzona, wytrzymała konstrukcja, stanowiąca świetną bazę do dalszego rozwoju.

Dalszy rozwój

Obecnie trwają prace nad kolejnym bolidem – modelem RT-06. Ekipa PWR Racing Team postawiła na powiew świeżości, dlatego projektem zajmują się głównie nowi członkowie zespołu, którzy są w teamie od października ubiegłego roku. RT-06 po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na torach na Węgrzech i w Czechach. Nowy bolid na pewno będzie lżejszy. RT-05 waży 216 kg, teraz grupa chce zredukować masę do 180 kg, m.in. dzięki zastosowaniu konstrukcji monocoque z włókna węglowego zamiast przestrzennej ramy stalowej. Silnik pozostaje ten sam – jednostka z motocykla Honda CBR600. Do redukcji masy przyczyni się również zmiana kół. Aktualny bolid poruszał się na 13-calowych felgach, w nowym pojeździe będą one 10-calowe.

– „Jesteśmy dobrze przygotowani na zbliżający się sezon wyścigowy. Mamy spore fundusze, sprawdzone auto oraz przede wszystkim doświadczenie wyniesione z poprzednich startów. Największym wyzwaniem dla nas może okazać się sprawne wdrożenie nowych członków zespołu w projekt. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania kolejnej rekrutacji. Nie robiliśmy tego w poprzednich sezonach, ale postawiliśmy w tym roku na zmianę strategii. Pozwoli to nowym członkom na przyjrzenie się całemu procesowi budowy auta i pozyskanie wiedzy od starszych, bardziej doświadczonych kolegów. W przyszłym roku wielu z nas kończy studia, a co się z tym wiąże również swoją przygodę z PWR Racing Team. Osoby przyjęte w październiku nie miałyby więc okazji posiąść cennej wiedzy na temat budowy auta. Od razu zostaliby rzuceni na głęboką wodę." – dodaje Magdalena Klimek, lider zespołu Marketingu.

Piękna przygoda z motosportem – od strony technicznej – trwa niestety tylko tyle, ile studia na Politechnice. Przyszli absolwenci nie czują jednak nostalgii. Już teraz cieszą się dużym powodzeniem na rynku pracy. Poza teoretyczną wiedzą, zdobywaną na studiach, obecni/przyszli pracodawcy mocno cenią doświadczenie praktyczne. Niejednokrotnie podczas konstruowania bolidu pojawiały się takie problemy, jak choćby brak konkretnej części. Zdobycie wprawy w ich rozwiązywania na pewno zaowocuje w przyszłości.


Koncepcyjny projekt bolidu RT-06

Wsparcie od sponsorów

W czasie swojej kilkuletniej przygody z motoryzacją, ekipa PWR Racing Team osiągnęła sporo sukcesów. Prace pochłonęły wiele godzin, ale i generowały duże koszty. W polskich realiach, zdobycie środków na tego typu projekty nie jest łatwe. Studenci bazowali głównie na firmach, które decydowały się na nieodpłatne przekazanie im materiałów do budowy auta. Są jednak również partnerzy, którzy udostępniają swój warsztat do wykonywania pewnych prac przy budowie samochodu, jak np. frezowanie. Najważniejszym patronem projektu pozostaje jednak Politechnika Wrocławska i Wydział Mechaniczny, który przekazał znaczną część swoich funduszy na organizację wyjazdów na zawody.

Szczegóły działalności ekipy PWR Racing Team można poznać na stronie: www.racing.pwr.wroc.pl

Dowiedz się więcej

PolSl Racing w drodze po sukces w Formule Student
PolSl Racing w drodze po sukces w Formule Student

PolSl Racing to koło naukowe studentów wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zespół postawił sobie za cel udział w prestiżowych zawodach Formuły Student. Wspólna praca nad bolidem Zespół PolSl Racing to kolejna grupa pasjonatów motoryzacji, która zapragnęła zaangażować się w projekt wychodzący poza krajowe ramy kształcenia. Studentom udało się już zrealizować pierwszy cel, biorąc udział […]

Studenci z Poznania też budują bolid
Studenci z Poznania też budują bolid

Prestiżowe zawody Formuły Student to cel wielu młodych ekip studentów uczelni technicznych. Tym razem prezentujemy projekt pasjonatów inżynierii z Politechniki Poznańskiej. Oto grupa PUT Motorsport i ich moto-sportowy projekt. Z Poznania do Silverstone Zespół PUT Motorsport tworzy 20 studentów różnych kierunków, różnych wydziałów i różnych lat studiów. Ich celem jest budowa bolidu wyścigowego na międzynarodowe […]

Cerber Motorsport – celem jest sukces w Formule Student
Cerber Motorsport – celem jest sukces w Formule Student

Cerber Motorsport to kolejny, goszczący na naszych łamach, studencki zespół motoryzacyjny, który za cel postawił sobie udział w prestiżowych zawodach Formuła Student. Ekipa z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej ma już za sobą pierwsze starty, a obecnie buduje bolid, który ma zapewnić sukces w 2016 r. Bolid wyścigowy Cerber Motorsport Grupa pasjonatów motoryzacji z Politechniki Białostockiej […]

Bolid wyścigowy Silesia Automotive
Bolid wyścigowy Silesia Automotive

Silesia Automotive to Studenckie Koło Naukowe działające na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Młodzi adepci techniki motoryzacyjnej konstruują bolid wyścigowy WT-01. Co to za maszyna i jaki jest cel grupy? Podobnie jak opisywani przez nas niedawno studenci Politechniki Rzeszowskiej, założyciele grupy Silesia Automotive marzą o udziale w prestiżowych wyścigach Formuły Student. Jak wiemy, nie […]

,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student
,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student

Zawody Formuła Student to elitarna platforma zmagań dla studentów kierunków technicznych z całego świata. Aby móc przystąpić do wyścigu, trzeba samemu zaprojektować i wykonać profesjonalny bolid sportowy. Tego, wydawać by się mogło, niemożliwego do wykonania w polskich warunkach zadania, podjęła się grupa studentów Politechniki Rzeszowskiej. Rozmawiamy z Bartoszem Zborowskim, Liderem Sekcji Marketingu Studenckiego Koła Naukowego […]

Bolid AGH Racing gotowy do startu w Formule Student
Bolid AGH Racing gotowy do startu w Formule Student

Zespół studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej – AGH Racing – zaprezentował bolid Formuły Student, który weźmie udział w sezonie wyścigowym 2015/16. Głównym partnerem uczelnianego teamu wyścigowego jest Valeo. Formuła Student to kuźnia talentów przyszłych inżynierów sportu motorowego. Studenckie zespoły z całego świata budują swoje autorskie bolidy, czyli pojazdy w których siła docisku aerodynamicznego ma istotny wpływ […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!