1000 km na litrze paliwa – superekonomiczny pojazd studentów

, 31 marca 2015, 12:58

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) chce pobić swój dotychczasowy rekord Polski. W tym celu buduje kolejny super ekonomiczny pojazd. Praca wre już od kilku miesięcy, ale młodzi inżynierowie potrzebują pomocy finansowej. W zamian za symboliczne wsparcie finansowe, proponują niecodzienne nagrody.

– „Zbiórkę organizujemy w ramach akceleratora Internest. Jej celem jest zapełnienie luki pomiędzy tym, co mamy, a tym, co jest niezbędne do ukończenia projektu na czas.” – mówi Adrianna Kaźmierczak, Prezes Koła.

Nowy pojazd – Kropelka 2015 – ma zastąpić obecnie istniejący pojazd Prototypowy. Sam projekt rozpoczął się dwa lata temu – większa część tego czasu była to faza koncepcyjna, czyli zbieranie pomysłów, szukanie najbardziej optymalnych rozwiązań oraz projektowanie pojazdu i podzespołów.

Pojazd wykonywany jest z kompozytu węglowego, dzięki czemu studentom udało się zdecydowanie ograniczyć masę poszycia. Pozostałe elementy, które przyczynią się do rekordowego wyniku to niezwykle opływowy kształt Kropelki oraz samodzielnie zaprojektowany silnik o szacowanej sprawności sięgającej 35 %.

– „Mamy już poszycie, silnik i część układów niezbędnych do jazdy Kropelki. Do zrobienia zostało niewiele, jednak bez dodatkowych środków, możemy mieć poważny problem ze startem w zawodach” – mowa tu o prestiżowych zawodach Shell Eco–marathon, w których SKAP od 2006 roku bierze udział w dwóch kategoriach: Prototyp i Pojazd Miejski. Tegoroczna edycja odbędzie się 21-24 maja w Rotterdamie w Holandii.

– „Nasze główne cele to testowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań i inwestycja w młodych inżynierów. Członkowie naszego Koła uczą się w praktyce zagadnień mechanicznych, elektronicznych i oczywiście aerodynamicznych. Kładziemy duży nacisk na pracę w grupie i samorozwój, co procentuje nie tylko w kontekście organizacji, ale także dla każdego z osobna, gdy rozpocznie karierę zawodową.” – mówi Joanna Patejuk, Sekretarz Koła.

Motorem do działania i motywacją dla studentów jest praca nad realnymi projektami i badaniami, których wyniki mogą znaleźć zastosowanie podczas konstruowania ekologicznych i ekonomicznych pojazdów miejskich.

By pomóc studentom w budowie Kropelki i pobicia rekordu Polski, należy wejść na stronę: bit.ly/Kropelka-2015 i postępować zgodnie z instrukcjami.

Dowiedz się więcej

Edukacja zawodowa a wymagania rynku motoryzacyjnego
Edukacja zawodowa a wymagania rynku motoryzacyjnego

Jaką rolę pełni potrzeba stałego (ustawicznego) dokształcania się przez fachowców branży warsztatowej? Jak bardzo zyskuje na tym klient (kierowca)? Wybitnie pilnym zagadnieniem jest dziś konieczność szkolenia się w zakresie dedykowanych procedur naprawczych – najlepiej oczywiście korzystając z know-how u źródła. W dzisiejszych czasach można dostrzec rosnące znaczenie kwalifikacji zawodowych w życiu człowieka i społeczeństw. Kwalifikacje […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!