Samochód Delphi wykona przejazd przez USA z systemem automatycznego sterowania

, 24 marca 2015, 9:37

Przygotowany przez firmę Delphi samochód, pokona trasę z Kalifornii do Nowego Jorku. Będzie to najdłuższy przejazd automatycznie kierowanym pojazdem w Ameryce Północnej.

Delphi Automotive zademonstruje pełnię możliwości swoich nowoczesnych technologii aktywnego bezpieczeństwa, organizując najdłuższy przejazd automatycznie sterowanym pojazdem, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Ameryce Północnej. Podróż od zachodniego do wschodniego wybrzeża USA rozpocznie się 22 marca w okolicach mostu Golden Gate w San Francisco, a jej trasa obejmie ponad 5600 kilometrów (3,500 mil).

Podróż pozwoli inżynierom Delphi na zweryfikowanie danych dotyczących dalszego rozwoju technologii aktywnego bezpieczeństwa, które stanowią szybko rozwijający się segment przemysłu motoryzacyjnego. W trakcie podróży przez cały kraj, pojazd będzie musiał poradzić sobie w różnych warunkach i na różnych terenach, przy potencjalnie pojawiających się zagrożeniach w ruchu drogowym – w okolicznościach, których nie da się przetestować w laboratorium.

– „Delphi odniosło znaczące sukcesy, testując swoje automatycznie kierowane pojazdy na terenie Kalifornii i na ulicach Las Vegas”.Teraz nadszedł czas aby sprawdzić nasz pojazd w realiach wymagających warunków drogowych. To kolejny krok do wprowadzenia na rynek systemów aktywnego bezpieczeństwa jako technologii motoryzacyjnych najwyższej jakości.” – powiedział Jeff Owens, dyrektor ds. nowych technologii.

Takie przedsięwzięcie możliwe jest dzięki szeregowi technologii i systemów aktywnego bezpieczeństwa, ostatnio zaprezentowanych na ulicach Las Vegas podczas Targów Elektroniki Użytkowej (CES 2015). Technologie te to między innymi:

 • Radar, System kamer wizyjnych oraz Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS);
 • Wielodomenowy sterownik: zaawansowany technologicznie mikroprocesorowy system umożliwiający bezproblemowe integrowanie różnych obszarów (domen) sterowania  i funkcji;
 • V2V/V2X: technologia bezprzewodowej komunikacji z pojazdem i infrastrukturą rozszerzająca zakres i zasięg działania istniejących systemów ADAS;
 • Inteligentne oprogramowanie sterujące, umożliwiające pojazdowi podejmowanie skomplikowanych decyzji podobnych do decyzji podejmowanych przez człowieka, podczas jazdy po ulicach wśród innych użytkowników ruchu;
  – System wsparcia w przypadku korków na drodze;
  – Automatyczny pilot autostradowy wraz z systemem zmiany pasa ruchu (pilotujący pojazd pomiędzy wjazdem a zjazdem z autostrady);
  – Automatyczny pilot działający w terenie zabudowanym;
  – System automatycznego parkowania i System wspomagania parkowania.

 

Technologie aktywnego bezpieczeństwa umożliwiają pojazdom natychmiastowe podejmowanie skomplikowanych decyzji na drodze, jak np. zatrzymanie, a następne ruszenie pojazdu w sytuacji zbliżania się do skrzyżowania dróg równorzędnych, wyliczenie odpowiedniego momentu dla włączenia się do ruchu na autostradzie, a także najbezpieczniejszy sposób na ominięcie rowerzysty. Wiele z tych możliwości do tej pory podlegało ograniczeniom ze względu na brak odpowiednio zaawansowanych technologii.

– „Nasza bogata oferta produktów oraz wiedza i doświadczenie w integrowaniu wielu różnych systemów w pojazdach stawiają nas na znakomitej pozycji, wśród jedynie kilku firm, które są w stanie zaoferować producentom samochodów kompleksowe rozwiązania umożliwiające automatycznie kierowanie pojazdem” – dodał Owens.

Firma Delphi aktywnie współpracuje z producentami samochodów w kwestii produkcji w pełni zautomatyzowanych pojazdów. Opracowanie wielu z tych technologii aktywnego bezpieczeństwa wymagało długofalowych wizji. Dzisiaj są one montowane w samochodach.

Dowiedz się więcej

Technologie Delphi w nowościach salonu w Genewie
Technologie Delphi w nowościach salonu w Genewie

Na targach Geneva Motor Show pojawiło się kilka nowych pojazdów (lub nowych wersji), w których zastosowano technologie Delphi Automotive PLC. Z rozwiązań Delphi skorzystali głównie producenci aut klasy premium. Wśród pojazdów i technologii, o których mowa, są: Audi R8: alarm ultradźwiękowy, systemy dystrybucji energii (złącza elektryczne), złącza elektryczne poduszek powietrznych Audi RS Q3: system nawigacji, […]

Przejazd pojazdu z systemem automatycznego sterowania zakończony sukcesem
Przejazd pojazdu z systemem automatycznego sterowania zakończony sukcesem

Dystans 5500 kilometrów w 99 procentach pokonany przez pojazd w trybie automatycznej jazdy. To nowy rekord ustanowiony przez firmę Delphi Automotive. Nietypowy przejazd odbył się w Ameryce Północnej. Podróż dała możliwość inżynierom Delphi przetestowania oraz zebrania informacji, które pomogą na dalszy rozwój technologii aktywnego bezpieczeństwa – jednego z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu motoryzacyjnego. Zespół […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

piotr, 26 marca 2015, 0:10 0 0

Technologia Delphi to tak naprawdę system Mobileye...

Odpowiedz