Opony z mniszka coraz bliżej

, 19 marca 2015, 15:33

Continental planuje w ciągu najbliższych lat planuje wprowadzić do seryjnej produkcji opony z mniszka lekarskiego. Będą one bardziej przyjazne dla środowiska.

Ograniczone zasoby surowców naturalnych skłaniają producentów opon do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Przykładem technologii bazującej na zasadach zrównoważonego rozwoju jest produkcja opon z mniszka lekarskiego opracowana przez Continental.

Ekologiczny tuning

Kauczuk naturalny to jeden z najważniejszych składników opony samochodowej. W oponach do samochodów osobowych stanowi od 10 do 30 procent, a jego udział w oponach do pojazdów użytkowych wzrasta nawet do 40 procent. Właściwości kauczuku naturalnego nie da się przy tym całkowicie zastąpić kauczukiem syntetycznym uzyskiwanym z ropy naftowej.

Obecnie kauczuk naturalny jest pozyskiwany niemal wyłącznie z kauczukowców uprawianych jedynie w tzw. „pasie kauczukowym” wokół równika. Zapotrzebowanie na samochody i opony stale rośnie, będzie zatem wzrastało również zapotrzebowanie na kauczuk, którego produkcja niesie ze sobą wiele ograniczeń. Kauczukowiec zaczyna wytwarzać lateks do produkcji kauczuku dopiero po około siedmiu latach. W przeszłości doprowadzało to nierzadko do nieprzewidywalnych wahań cen tego surowca. Co więcej, aby zaspokoić popyt w Azji, Afryce i Ameryce Południowej powstają ogromne monokultury zastępujące las pierwotny.

Mniszek lekarstwem na problemy

W odpowiedzi na te problemy, Continental powołał start-up techniczny z Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera IBMES, prowadząc badania nad uzyskaniem kauczuku naturalnego z korzeni mniszka. Otrzymany w wyniku współpracy kauczuk z mniszka wytrzymuje porównanie ze swoim tradycyjnym odpowiednikiem – pod względem chemicznym jest identyczny z produktem kauczukowca. Co więcej, wykorzystywany przez Continental gatunek mniszka jest tak mało wymagający, że jego uprawa będzie możliwa na glebach uważanych dotąd za nieużytki.

Opracowana przez Continental technologia pozwoli na produkcję kauczuku „tuż za rogiem” – w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki. Dzięki temu koszty związane z transportem surowca i emisją zanieczyszczeń będą znacznie niższe. Dodatkowo, uprawa mniszka na mało wartościowych gruntach niskiej jakości pozwoli zapobiec dalszemu niszczeniu cennych lasów deszczowych i dżungli w regionach tropikalnych. Monokultury kauczukowca w samej Azji zajmują obecnie powierzchnię ponad dziesięciu milionów hektarów.

– „Nowa technologia Continental całkowicie odmieni i ulepszy proces produkcji opon w przyszłości. Skorzystają na tym przede wszystkim klienci, którzy uzyskają dostęp do wysokiej jakości opon, na które nie będą musieli długo czekać” – komentuje Paweł Skrobisz, Customer Service Manager, Continental Opony Polska.

Pierwsze opony Continental z gumy uzyskanej z korzeni mniszka lekarskiego będą poddawane testom na publicznych drogach w ciągu najbliższych lat.

Dowiedz się więcej

Continental podsumowuje rok i ujawnia nowe cele
Continental podsumowuje rok i ujawnia nowe cele

Ekologiczne opony z mniszka lekarskiego wkrótce odmienią rynek motoryzacyjny. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele firmy Continental. Na corocznej konferencji opowiedziano o planach na przyszłość, ale także podsumowano minione miesiące. Łagodna zima nie sprzyjała zakupom opon Ubiegły rok nie należał do rekordowych pod względem sprzedaży opon w Polsce. Wpływ na to miała oczywiście pogoda – zwłaszcza późna […]

Opony Continental na pierwszy montaż w ponad 30% pojazdów
Opony Continental na pierwszy montaż w ponad 30% pojazdów

Jak wskazują najnowsze dane, ponad 30% samochodów wyjeżdża z montowni producentów na oponach Continental. Ogumienie tej firmy można było podziwiać także na samochodach pokazowych niemal wszystkich europejskich marek prezentowanych podczas targów Genewa Motor Show. W Europie kolejne modele opon Continental zostały zatwierdzone do pierwszego montażu w niemal wszystkich segmentach aut – od samochodów ultra kompaktowych […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!