Inteligentna opona Goodyear

, 11 marca 2015, 15:51

Firma Goodyear zaprezentowała koncepcyjną oponę Triple Tube. Potrafi ona sama regulować poziom ciśnienia powietrza w zależności od warunków drogowych i „przygotowywać się” do zbliżających się zakrętów. Technologię tę będzie można zastosować w przyszłości w samochodach bezzałogowych.

Opona zapewnia bardzo dobre osiągi poprzez automatyczne dostosowanie do trzech różnych pozycji, w zależności od warunków drogowych:

  • pozycja Eko/Bezpieczeństwo pozwala na osiągnięcie zmniejszonych oporów toczenia poprzez zoptymalizowany rozkład sztywności. W tym położeniu Triple Tube wyróżnia się najlepszym hamowaniem na suchej nawierzchni, dzięki szerokiej powierzchni styku z drogą;
  • pozycja Sport umożliwia doskonałe prowadzenie na suchej nawierzchni, dzięki stożkowemu kształtowi ogumienia, który zapewnia optymalną powierzchnię styku opony z drogą;
  • pozycja Mokra Nawierzchnia zapewnia zwiększoną ochronę przed aquaplaningiem dzięki podniesionemu bieżnikowi w centralnej części, co skutkuje zwiększoną średnicą opony, a także węższą i dłuższą powierzchnią styku z podłożem.
     

Działanie opony opiera się na wbudowanym kompresorze, który tłoczy powietrze z komory głównej do trzech oddzielnych komór powietrznych. W przypadku przebicia jednej z nich możliwe jest kontynuowanie jazdy. Zaletą Triple Tube jest możliwość dostosowania wyglądu ściany bocznej opony do obręczy dostarczanych przez producenta oryginalnego wyposażenia.

Kompozycja mieszanki w oponie Triple Tube bazuje na krzemionce powstałej z popiołu z łusek ryżu. Technologia ta została zaprezentowana przez Goodyeara w 2014 roku.

Triple Tube jest oponą koncepcyjną i na razie nie ma planów wprowadzenia jej do produkcji. Opony koncepcyjne powstają w ramach prowadzonych przez Goodyeara procesów innowacji w celu rozbudzania dyskusji o możliwych rozwiązaniach, a także by dać inżynierom możliwość nieszablonowego myślenia o inteligentnych rozwiązaniach przyszłości.

Firma Goodyear zaprezentowała koncepcyjną oponę Triple Tube. Potrafi ona sama regulować poziom ciśnienia powietrza w zależności od warunków drogowych i "przygotowywać się" do zbliżających się zakrętów. Technologię tę będzie można zastosować w przyszłości w samochodach bezzałogowych.

Dowiedz się więcej

Bilet lotniczy dookoła świata do wygrania w konkursie Goodyear
Bilet lotniczy dookoła świata do wygrania w konkursie Goodyear

Firma Goodyear startuje z nową akcją w mediach społecznościowych „My Feel Good Place”, w której internauci z całego świata mogą publikować zdjęcia swoich ulubionych miejsc. Kampania połączona jest z konkursem, w którym nagrodą główną jest bilet lotniczy dookoła świata. W ramach akcji uruchomiono specjalną platformę, na której zbierane będą zdjęcia uczestników konkursu. W projekcie może […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!