Z głową do interesu – wizyta w Tip-Topolu

, 11 lutego 2015, 9:11

W Pobiedziskach, niedaleko Poznania mieści się centrala Tip-Topol – dystrybutora urządzeń do serwisów oponiarskich i bieżnikowni. Złożyliśmy firmie wizytę, aby obejrzeć jej rozrastający się magazyn, centrum szkoleniowe, a także fabrykę. Nie każdy wie, że Tip-Topol jest również producentem.

Tip-Topol rozpoczął swoją działalność w 1988 r. Wiele polskich przedsiębiorstw, które zaczynały w tamtych czasach już nie istnieje lub zostało przejęte przez firmy z zagranicznym kapitałem. Tip-Topol radzi sobie za to coraz lepiej, realizując nowe inwestycje.

Pomysł i konsekwencja w działaniu to dwa warunki, które trzeba było spełnić, by rozwinąć firmę i uczynić ją dochodową. Tip-Topol nigdy nie zatrzymał się w miejscu – na początku oferował proste sprzęty i akcesoria dla wulkanizatorów, by już po kilku latach podpisać umowy z renomowanymi europejskimi producentami i znacząco rozszerzyć gamę produktową. Gdy okazało się, że sama sprzedaż produktów nie wystarczy, by dominować na trudnym rynku, zbudowano centrum szkoleniowe i zaoferowano klientom kompleksową obsługę. Oprócz działalności dystrybucyjnej, Tip-Topol od początku swojego istnienia zajmuje się produkcją membran do zawieszeń pneumatycznych samochodów ciężarowych i autobusów.

Centrum szkoleniowe

Tip-Topol sprzedaje całą masę sprzętu wulkanizacyjnego, akcesoriów i narzędzi. Sama sprzedaż to jednak nie wszystko, gdyż w dzisiejszych czasach, obok produktu trzeba zaoferować także usługę. Aby ograniczyć do minimum kłopoty z reklamacjami, wynikającymi z niewłaściwego użytkowania sprzętu, firma zaprasza swoich klientów na szkolenia. Zdecydowanie najlepsze warunki do ich przeprowadzania zapewnia centrum szkoleniowe w Pobiedziskach.

Sale centrum szkoleniowego są wyposażone w nowoczesne urządzenia, dostępne w ofercie Tip-Topol. Wyjątkiem jest rzecz jasna sala wykładowa, gdzie przeprowadza się część teoretyczną kursów. Jest w stanie pomieścić kilkadziesiąt osób, ale zwykle szkolenia przeprowadzane są w kilkuosobowym gronie, gdyż gwarantuje to lepsze przekazanie wiedzy i indywidualne podejście do kursanta.

Przedstawiciele Tip-Topolu uczą napraw wszelkiego rodzaju opon, technik montażu i wyważania kół, przeprowadzają kursy obsługi i napraw układów klimatyzacji czy obsługi systemu TPMS.

– „Pracujemy obecnie nad wzbogaceniem oferty szkoleń naszego centrum o szkolenia nakierowane ogólnie na mechaników, a niekoniecznie tylko na wulkanizatorów, tak jak to było do tej pory. W ofercie mieliśmy już szkolenia "pozawulkanizacyjne", czyli te dotyczące klimatyzacji i geometrii – już od lutego program będzie znacznie szerszy. Szczegóły wkrótce." – powiedziała Barbara Świetlik-Wieczorek, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży i Marketingu Tip-Topol.

Zajęcia praktyczne nie byłyby wiele warte bez tzw. materiałów dydaktycznych. Centrum szkoleniowe dysponuje nie tylko kołami i oponami do pojazdów wszelkiej maści, ale także używanym tylko do ćwiczeń (np. ustawiania geometrii zawieszenia) samochodem.

Włodarze Tip-Topolu zdają sobie sprawę, że wielu z ich klientów nie może pozwolić sobie na udział w szkoleniu w podpoznańskich Pobiedziskach. Powodem jest odległość czy też potencjalnie zbyt długi czas nieobecności w pracy.

Piotr Borucki - Dyrektor Programu Oponiarskiego Tip-Topol
Piotr Borucki – Dyrektor Programu Oponiarskiego Tip-Topol oprowadzał gości po budynkach firmy.

– „Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom klienta. Niektórzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na udział w szkoleniu w naszej siedzibie. Wówczas to my możemy przyjechać do warsztatu klienta i przeprowadzić kurs z wykorzystaniem jego własnych maszyn. Jesteśmy przygotowani, by przeprowadzić pełnowartościowe szkolenie poza centrum szkoleniowym". – powiedział Piotr Borucki, Dyrektor Programu Oponiarskiego firmy Tip-Topol.

Bez wychodzenia z warsztatu można także zapoznać się z podstawową ofertą Tip-Topolu. Prezentuje ją tzw. DemoCar, który przemierza różne zakątki Polski, trafiając do zainteresowanych klientów.

Magazyn Tip-Topolu

W porównaniu do magazynów dystrybutorów części motoryzacyjnych, w halach Tip-Topolu panuje dość spokojna atmosfera. Pracownicy nie muszą uwijać się w pocie czoła, aby zdążyć na czas odprawić kolejny transport. To specyfika branży wulkanizacyjnej, w której sprzedaje się mniej towaru, za to bardziej wartościowego. Warto zaznaczyć jednak, że oferta Tip-Topol nie jest kierowana wyłącznie do wulkanizatorów. Podnośniki, urządzenia do obsługi klimatyzacji, sprężarki, myjki czy testery diagnostyczne to propozycja dla wszystkich warsztatów.

Obecna powierzchnia głównego magazynu dystrybutora to 2000 m2. Będzie rozbudowywana już w tym roku. Nowy magazyn powstanie na działce przylegającej do siedziby firmy, będzie jeszcze pojemniejszy i wyższy niż obecna hala. Większy magazyn pozwoli na dalsze poszerzanie oferty i sprawniejszą obsługę oddziałów.

Fabryka miechów do zawieszeń pneumatycznych pojazdów ciężarowych

Założyciel firmy Tip-Topol, Witold Borucki, od początku postanowił zająć się nie tylko dystrybucją, ale także produkcją. Co ciekawe, powstała w Pobiedziskach fabryka wytwarza coś, co z wyposażeniem warsztatu ma niewiele wspólnego. Membrany do zawieszeń pojazdów ciężarowych powstawały od początku z myślą o lokalnym rynku, a także eksporcie. Duże zapotrzebowanie na ten produkt sprawiło, że przez ponad 25 lat fabryka rozrosła się i ma przed sobą duże perspektywy. 

Pomysł na produkcję gumowych miechów do zawieszeń pojazdów ciężarowych, autobusów i naczep okazał się strzałem w dziesiątkę i zapełnił rynkową niszę. Obecnie firma eksportuje ok. 85% całej produkcji. Głównie na aftermarket, ale wkrótce także na pierwszy montaż dla jednego z producentów autobusów.

Aby zagwarantować jakość wyrobów oraz stabilizację kosztów, Tip-Topol stara się jak najbardziej uniezależnić od dostawców. Najważniejszy surowiec produkcyjny – guma – jest dostarczana przez jednego z wiodących polskich producentów, ale już niemal wszystkie najważniejsze maszyny (których zdjęć ze względu na tajemnicę produkcyjną nie możemy prezentować) zostały zaprojektowane i wykonane przez inżynierów zatrudnionych w Pobiedziskach. Firma jest w stanie wykonać także specjalne zamówienia na produkty niestandardowe, wytwarzane ręcznie na maszynach starszego typu.

Ważną funkcję w fabryce Tip-Topol pełni Dział Kontroli Jakości. Zajmuje się on szczegółowym badaniem partii surowców, dostarczanych do fabryki, kontrolą wytwarzanych produktów, a także wprowadzaniem do produkcji nowych wyrobów.

– „Wprowadzamy około 50 nowych referencji produktów rocznie. Na dziś łącznie mamy około 500 referencji. Ta liczba stale rośnie, także ze względu na to, że producenci pojazdów, wykorzystują wciąż nowe rozwiązania. Miechy sprzedajemy pod własnym brandem NeoTec, ale też dostarczamy wyroby dla marek prywatnych. Eksportujemy do 45 krajów Europy, poza tym także w mniejszym stopniu do krajów Azji i Afryki" – powiedział Piotr Borucki.

Duże znaczenie ma stanowisko jakościowe, na którym testowana jest wytrzymałość produktu. Możliwe jest np. przeprowadzenie testu ciśnieniowego polegające na pompowaniu miecha, czy też umieszczenie go w maszynie imitującej zużycie w realnych warunkach użytkowania. Miech musi wytrzymać określoną liczbę cykli pracy. Jeśli zostanie uszkodzony, inżynierowie zatrzymują maszynę i szukają powodów usterki, by wyeliminować ją w cyklu produkcyjnym.

Wzorem największych europejskich fabryk, Tip-Topol wprowadził specjalny dział usprawnień. Każdy pracownik może zaproponować swój własny pomysł na usprawnienie produkcji czy poprawę jakości pracy. Najlepsze pomysły są nagradzane i w miarę możliwości realizowane.

 

Tip-Topol zatrudnia obecnie prawie 200 pracowników w Pobiedziskach oraz w 9 oddziałach na terenie całego kraju. Większość znajduje zatrudnienie w centrali firmy – części administracyjno-biurowej, magazynie oraz w fabryce. W związku z planowanymi inwestycjami, zatrudnienie w najbliższym czasie będzie stopniowo wzrastać. O nowych pomysłach firmy Tip-Topol poinformujemy już wkrótce.

Dowiedz się więcej

Alfa Romeo w rękach zwycięzcy promocji Tip-Topol – relacja
Alfa Romeo w rękach zwycięzcy promocji Tip-Topol – relacja

Alfa Romeo MiTo – główna nagroda w jesiennej promocji Tip-Topol znalazła nowego właściciela. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się w pałacowych wnętrzach dworku w Iwnie (niedaleko Pobiedzisk, w których mieści się siedziba firmy). Spotkanie było także okazją dla dystrybutora do podzielenia się planami na najbliższe miesiące. W promocji mógł wziąć udział każdy klient firmy. Warunkiem było […]

Nowa strona internetowa Tip-Topol
Nowa strona internetowa Tip-Topol

Firma Tip-Topol uruchomiła nową wersję swojej strony internetowej. Na klientów firmy czeka nowa szata graficzna, zaktualizowana oferta produktowa oraz inne funkcjonalności. Nowa strona Tip-Topol – co się zmieniło? Pierwszym, co rzuca się w oczy na nowej stronie Top-Topolu jest odmieniona szata graficzna. Wprowadzono nowoczesny wygląd z intuicyjnymi piktogramami, dzięki którym użytkownicy łatwiej odnajdą interesujące ich […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Tadeusz, 17 kwietnia 2015, 8:54 0 0

Bardzo fajnie zorganizowana firma, pracowałem tam 10 lat, przed przejściem na emeryturę godnie się pracowało, polecam firme tiptopol

Odpowiedz