Zmiany prawa i przepisów w 2015 r. – komentarz ekspertów ProfiAuto

, 22 stycznia 2015, 12:14

W 2015 roku kierowców oraz osoby związane z branżą motoryzacyjną czeka wiele zmian. Kasy fiskalne we wszystkich warsztatach, możliwość rejestrowania „anglików”, wyższe opłaty za ubezpieczenie OC, niższe ceny paliwa, zaostrzenie kar dla pijanych kierowców czy uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości – to tylko niektóre z nich.

Nowy rok przynosi duże zmiany nie tylko dla kierowców, ale także dla właścicieli warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych oraz punktów wulkanizacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 marca będą oni mieli obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Dla kierujących to duża korzyść, ponieważ otrzymując paragon, będą posiadali podstawę do ewentualnej reklamacji. Wprowadzenie kas fiskalnych ma także w założeniu przyczynić się do eliminacji tzw. „szarej strefy”.

– „Kierowcy powinni wiedzieć, że wydanie paragonu po wykonaniu usługi naprawy czy diagnostyki pojazdu będzie obowiązkiem właściciela lub pracownika firmy. W razie nieotrzymania paragonu, właściciele samochodów powinni domagać się tego dokumentu. Warto o tym pamiętać i dbać o swoje konsumenckie prawa." – podkreśla Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

W tym roku, kierowcy mają mieć również możliwość zarejestrowania w Polsce samochodów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Chodzi o tzw. „angliki”, czyli auta z kierownicą po prawej stronie. Zmiana przepisów jest spowodowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który nałożył na Polskę obowiązek dostosowania przepisów i norm do tych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Jednak z powodu wydłużających się procedur ministarialnych, przepisy nie weszły w życie według pierwotnego planu, czyli 1 stycznia 2015 r. Więcej w artykule.

– „Poruszając się po polskich drogach w tzw. „angliku”, kierowca ma bardzo ograniczoną widoczność. Szczególnie trudne jest wyprzedzanie, ze względu na drastycznie ograniczone pole widzenia. Na zwykłej drodze o pojedynczej jezdni, manewr ten jest jak gra w ruletkę. Ponadto samochód przystosowany do ruchu lewostronnego, przed rejestracją w naszym kraju, musi zostać wyposażony w reflektory przeznaczone do ruchu prawostronnego. W niektórych modelach trzeba będzie również wymienić tylne lampy, ponieważ światło tylne przeciwmgielne nie może być usytuowane po prawej stronie. To aspekty, które warto wziąć pod uwagę przed ewentualnym zakupem takiego samochodu." – zauważa Bogumił Papierniok z sieci ProfiAuto.

Podwyżka cen za obowiązkowe ubezpieczenie OC to kolejna zmiana, której skutki dotkną kierowców w 2015 roku. W skali roku będzie to wzrost ceny od 30 do 50 zł. Celem podwyżki jest unormowanie zasad wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli, wyeliminowanie przypadków zaniżania wypłat, bądź też ich niewypłacania i kierowania samochodów do kasacji. To inicjatywa podjętą przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zmianą, która niewątpliwe ucieszy kierowców jest najniższa od kilku lat cena benzyny i oleju napędowego. W 2015 roku prognozowane są dalsze, choć nie tak znaczące obniżki cen paliw. Pozwoli to kierującym na oszczędności, które mogą być jeszcze większe, jeżeli będą stosowali zasady ecodrivingu. Elementy tzw. ekojazdy będą też oceniane na egzaminie prawa jazdy. Kursanci będą musieli wiedzieć, w jaki sposób hamuje się silnikiem czy poprawnie zmienia biegi zgodnie z wytycznymi obrotomierza.

W pierwszym półroczu 2015 roku wejdą również w życie zaostrzone kary dla pijanych kierowców. W projekcie nowelizacji kodeksu karnego założono wysokie grzywny za jazdę pod wpływem alkoholu bądź też środków odurzających. Jednak kary finansowe to nie wszystko. Osoby nietrzeźwe lub pod wpływem narkotyków, które kierowały pojazdami i zostały zatrzymane za to wykroczenie, muszą liczyć się przede wszystkim z karą pozbawienia wolności (gdyż kara w zawieszeniu będzie zapadać jedynie w wyjątkowych okolicznościach) oraz z pracami społecznymi, dozorem elektronicznym czy utratą części wynagrodzenia na rzecz pokrzywdzonych.

Rok 2015 to także zmiany w systemach kontroli prędkości. Od II kwartału rusza bowiem program odcinkowego pomiaru prędkości. Jego działanie będzie polegało na pomiarze czasu, w jakim samochód przejeżdża cały monitorowany odcinek. Pojazd będzie rejestrowany zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z danego, kontrolowanego odcinka. Specjalny algorytm obliczy, z jaką średnią prędkością jechał dany samochód. Jeżeli będzie ona większa od dopuszczalnej, skutkiem będzie przesłanie danych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym i zakończenie sprawy mandatem. Ponadto w 20 miejscach w Polsce zostanie uruchomiony system 200 kamer, monitorujących skrzyżowania i rejestrujących wykroczenia, które są związane z przejazdem na czerwonym świetle. Działania te mają na celu eliminację piractw drogowych na polskich drogach.

– „Wraz z nowym rokiem pojawiło się wiele zmian w przepisach dotyczących kierujących pojazdami. Jedne z nich ucieszą kierowców bardziej, a inne mniej. Jedno jest pewne – warto je poznać,
by wiedzieć, na co należy uważać, czego unikać i jak się przygotować do jazdy samochodem w 2015 roku." – podsumowuje Bogumił Papierniok.

Dowiedz się więcej

Kasy fiskalne obowiązkowe w każdym warsztacie samochodowym od stycznia 2015 r.
Kasy fiskalne obowiązkowe w każdym warsztacie samochodowym od stycznia 2015 r.

Ministerstwo Finansów wdroży nowy projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących. Wśród zmian znajdzie się zniesienie ulgi dla warsztatów samochodowych, wulkanizacyjnych oraz stacji kontroli pojazdów. Dotychczas warsztat samochodowy miał obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wówczas, gdy wartość jego sprzedaży na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) przekroczy kwotę 20 000 zł. […]

Od stycznia 2015 zarejestrujemy „angliki”
Od stycznia 2015 zarejestrujemy „angliki”

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje projekty zmian odpowiednich rozporządzeń, by umożliwić rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie w Polsce. Działania są konsekwencją niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W marcu 2014 r., Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie dopuszczając do rejestracji aut dostosowanych do ruchu lewostronnego, Polska łamie prawo unijne. Orzeczenie podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny. […]

Rejestracja „Anglików” wciąż niemożliwa – opóźnia się wdrożenie projektu
Rejestracja „Anglików” wciąż niemożliwa – opóźnia się wdrożenie projektu

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie w Polsce miała być możliwa od 1 stycznia 2015 r. Termin nie został jednak dotrzymany. Utknął na etapie uzgodnień międzyresortowych. Działania mające na celu wypracowanie przepisów, umożliwiających rejestrację "anglików" są konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W marcu 2014 r., Trybunał […]

Wyszukiwanie po numerze VIN w katalogu ProfiAuto
Wyszukiwanie po numerze VIN w katalogu ProfiAuto

Dobór części poprzez numer VIN jest nową funkcją dostępną w katalogu ProfiAuto. Po wpisaniu numeru VIN system odnajduje w bazie konkretny samochód o tym numerze. Użytkownicy otrzymują w efekcie jednostkowy wynik, a nie jedynie listę pojazdów z pewnego zakresu numerów. Dzięki aktywnej grafice, użytkownicy mogą wybrać interesującą ich część i uzyskać informacje o numerze OE. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

biker100, 22 stycznia 2015, 19:40 0 0

"Od stycznia kierowcy mają również możliwość zarejestrowania w Polsce samochodów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Chodzi o tzw. „angliki”, czyli auta z kierownicą po prawej stronie. Zmiana przepisów jest spowodowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który nałożył na Polskę obowiązek dostosowania przepisów i norm do tych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej." - Bzdura Panie Witoldzie, proszę wskazać krajowy akt prawny na podstawie, którego istnieje możliwość przeprowadzenia badania technicznego pojazdu tzw. "anglika" z wynikiem pozytywnym. "Dla profesjonalistów" ?

Odpowiedz

gość, 22 stycznia 2015, 20:08 0 0

""Od stycznia kierowcy mają również możliwość zarejestrowania w Polsce samochodów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii czy Irlandii."
Za poświadczenie nieprawdy diagnoście grozi zabranie uprawnień na 5 lat.Jakie sankcje są przewidziane dla redaktorów?

Odpowiedz

qnick, 22 stycznia 2015, 22:19 0 0

Od stycznia kierowcy mają również możliwość zarejestrowania w Polsce samochodów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Chodzi o tzw. „angliki”, czyli auta z kierownicą po prawej stronie. Zmiana przepisów jest spowodowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który nałożył na Polskę obowiązek dostosowania przepisów i norm do tych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

Poproszę o podstawę prawną na podstawie której będę mógł zarejestrować "anglika" mam go już dostosowanego zgodnie z projektem przepisów i chcę go zarejestrować ale wszystkie stacje diagnostyczne odmawiają. Nie wiem co jest grane. Poproszę więc o podstawę prawną wraz z Dz.U. :) :)

Odpowiedz

GCK, 23 stycznia 2015, 8:54 0 0

Dziś już chyba każdy może zostać dziennikarzem i może pisać wszystko czego dusza zapragnie... Panie "dziennikarzu" pisze Pan nieprawdę- w przypadku wielu zawodów to jest karalne.

Nie ma w Polsce przepisu pozwalającego na rejestracje tzw. Anglików. Jest projekt- klasycznie nieprzemyślany i napisany przez "kolegów królika", którzy najwidoczniej nie mają pojęcia o opisywanej materii- to już standard w naszym prawodawstwie. W ministerstwach specjaliści nie są zatrudniani- koledzy partyjni owszem- najlepiej humaniści, socjolodzy, historycy... Projekt był taki kiepski, że w końcu nie wszedł w życie. To jest coś strasznego jacy ludzie pracują na posadach rządowych i administracyjnych... a do tego dochodzi jeszcze upadek dziennikarstwa...

Odpowiedz

biker100, 23 stycznia 2015, 14:01 0 0

Na opis czekających nas zmian można również poczytać:

http://osds.org.pl/?p=961

Zapraszam

Odpowiedz

Anonim, 23 stycznia 2015, 17:01 0 0

Wiele zmian przyniesie Nam ten nowy rok :)

Odpowiedz

Marek, 23 stycznia 2015, 17:02 0 0

Dobrze, że zaostrzają kary dla pijanych kierowców!

Odpowiedz