Bolid wyścigowy z Politechniki Rzeszowskiej coraz bliżej premiery

, 16 grudnia 2014, 13:45

Niespełna miesiąc temu, sukcesem zakończyła się próba uruchomienia silnika w bolidzie wyścigowym konstruowanym na Politechnice Rzeszowskiej. Dzisiaj wygrywa on już konkursy. Pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student pracują już od 3 lat.

Prace nad projektowaniem bolidu wyścigowego, rozpoczęła 3 lata temu kilkuosobowa grupa studentów Mechaniki i Budowy Maszyn, zapaleńców motoryzacji, którymi kierowała chęć doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia. Udowodnili przed władzami Uczelni, że traktują swój projekt poważnie i zasługują na wsparcie. Przełomową datą był 8 listopada 2013 roku – dzień zakupu pierwszego elementu do pojazdu (jednostki napędowej) oraz data zakończenia remontu pomieszczeń magazynowych. Dziś jest to prężnie działające laboratorium naukowe, gdzie powstaje profesjonalna konstrukcja wyścigowa, przeznaczona do startów w międzynarodowych zawodach Formula Student, organizowanych przez ImechE oraz SAE International.

– „Podopieczni Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student, to ewenement na skalę całej uczelni. Wszystkie ruchy jakie wykonują w sferze projektowej oraz organizacyjnej, to ich autorskie pomysły. Sami decydują o wykorzystywanych technologiach, pozyskują środki finansowe niezbędne do prowadzenia dalszych badań, dbają o swój wizerunek, edukują swoich młodszych kolegów oraz rekrutują nowych członków organizacji – tworzą własną, profesjonalną markę." – komentuje mgr inż. Piotr Strojny, Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.

Grand Prix Formula Student  to prestiżowe zawody w których startują największe uczelnie techniczne z całego świata, dlatego aby nie stać w cieniu najlepszych, każdy układ musi pracować perfekcyjnie. Prace rozpoczęły się od stworzenia wirtualnego modelu pojazdu, który posłużył do wykonania pierwszych makiet z wykorzystaniem technologii druku 3D. Aktualnie trwają ostatnie prace nad układem kierowniczym oraz sterowaniem jednostki napędowej. W ubiegłym miesiącu, pierwszy raz uruchomiono w bolidzie silnik. Członkowie PRz Racing Team mówią o tym z odczuwalną satysfakcją, ponieważ jest to dla nich zwiastun zbliżających się testów torowych.

– „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, widząc jak to wszystko się rozwija. Już teraz do naszego zespołu dołączają świeżo upieczeni studenci, firmy same zwracają się do nas z ofertami współpracy oraz zatrudnienia, ale teraz całym naszym życiem jest ten projekt. Robimy to, co lubimy. Tworzymy zgraną ekipę o której członkach jeszcze nie raz będzie głośno w branży motoryzacyjnej" – mówi Bartosz Zborowski, Prezes Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.

Głośno jest już teraz – w ubiegłym tygodniu ogłoszone zostały wyniki konkursu Nescafe Creators Academy, gdzie o pulę 100 000 zł konkurowało kilkadziesiąt projektów. Do finały trafiły 4 pomysły, w tym aż dwie drużyny reprezentowały rzeszowskie uczelnie. 41% wszystkich głosów zebrał właśnie zespół PRz Racing Team, dzięki czemu studenci Politechniki Rzeszowskiej uzyskali środki finansowe niezbędne do kontynuowania prac.

Długa droga od pustej kartki papieru do pierwszego startu w zawodach będzie mieć swe zwieńczenie podczas przyszłorocznego sezonu GP Formula Student.

Więcej informacji nt. działań zespołu można znaleźć na jego profilu na Facebooku: www.facebook.com/PRzRacingTeam

Dowiedz się więcej

Polacy w zawodach Formula Student – wspomóżmy ich akcję
Polacy w zawodach Formula Student – wspomóżmy ich akcję

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zamierzają wziąć udział w międzynarodowych zawodach Formula Student, organizowanych przez SAE International oraz IMechE. By zmierzyć się z przedstawicielami takich uczelni jak Oxford czy MIT, polskim adeptom motoryzacji brakuje części środków. Ich projekt można w prosty sposób wspomóc, dzięki akcji crowdfundingowej. Wsparcie dla polskich konstruktorów Członkowie Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej […]

Studenci z Poznania też budują bolid
Studenci z Poznania też budują bolid

Prestiżowe zawody Formuły Student to cel wielu młodych ekip studentów uczelni technicznych. Tym razem prezentujemy projekt pasjonatów inżynierii z Politechniki Poznańskiej. Oto grupa PUT Motorsport i ich moto-sportowy projekt. Z Poznania do Silverstone Zespół PUT Motorsport tworzy 20 studentów różnych kierunków, różnych wydziałów i różnych lat studiów. Ich celem jest budowa bolidu wyścigowego na międzynarodowe […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!