System Bezpośredniej Likwidacji Szkód od stycznia u niemal wszystkich ubezpieczycieli

, 12 grudnia 2014, 11:35

Od przyszłego roku System Bezpośredniej Likwidacji Szkód przygotowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń zostanie uruchomiony prawie we wszystkich Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Od roku system był testowany m.in. przez PZU. Dotychczas przystąpienie do systemu zadeklarowało 90% polskiego rynku ubezpieczeń.

Koniec wojny cenowej między Towarzystwami Ubezpieczeniowymi zapowiadany jest już od kilku lat, a kierowcy rokrocznie straszeni są wizją wyższych składek polis OC. Towarzystwa nadal silnie zabiegają o pozyskanie i utrzymanie klientów. Ten, kto pierwszy podniesie składki może tę wojnę przegrać. Bardzo prawdopodobne, że w 2015 roku wraz z obowiązkowym systemem BLS sytuacja zacznie się zmieniać.
W 2015 roku zmiana stawek za OC będzie kształtowana przez kilka czynników. Po pierwsze, system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), który w przyszłym roku zostanie uruchomiony prawdopodobnie we wszystkich Towarzystwach, oznaczać będzie niemal pewne podwyżki składek za polisę.

– „BLS zmieni dotychczasowe podejście konsumenta do ubezpieczeń i Ubezpieczycieli. Zamiana polega na tym, że posiadacz OC będzie mógł zlikwidować szkodę bezpośrednio poprzez swoje Towarzystwo, które w jego imieniu samo wystąpi do Towarzystwa sprawcy w celu odzyskania odszkodowania, wypłaconego swojemu klientowi." – tłumaczy Adrian Kościuk z multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Towarzystwa, które już testują BLS, uwzględniły jego koszt w oferowanej cenie składki na rok 2014. Oznacza to, że w ich przypadku koszt oferowanych stawek za ubezpieczenie w 2015r. zmieni się nieznacznie. W jeszcze innej sytuacji są Towarzystwa, które nie wprowadziły do tej pory sytemu BLS – przed nimi etap dostosowania się do nowej sytuacji na rynku. Powodem może być trudność z finansowym udźwignięciem tych zmian, wynikająca z dotychczasowej strategii opartej na konkurowaniu jedynie niską ceną – BLS wymusi wyższą jakość świadczenia usług, przez co będą one musiały być droższe.

W Polsce ceny składek za OC są jednymi z niższych w Unii Europejskiej. Nasi kierowcy poruszają się po obszarze Unii, a kierowcy z Unii po obszarze RP i kwestia wyrównania wysokości wypłacanych odszkodowań jest nieunikniona. Wysokość składek OC zależy od wyników finansowych danego Towarzystwa. Dlatego o ewentualnych zmianach cen możemy mówić dopiero wiosną, gdy firmy ubezpieczeniowe dokonają finansowego podsumowania roku. Te, które wykazały znaczące straty, mogą wprowadzić podwyżki na OC.

Czy 50-procentowe podwyżki sugerowane przez niektórych ekspertów, wydają się prawdopodobne?

– „To będzie zależało od wyżej opisanych czynników. Wniosek jest taki, że klienci muszą być czujni i porównywać ceny u różnych Ubezpieczycieli." – mówi Adrian Kościuk.

Dowiedz się więcej

Bezpośrednia likwidacja szkód – rewolucyjna innowacja PZU – relacja
Bezpośrednia likwidacja szkód – rewolucyjna innowacja PZU – relacja

PZU jako pierwsza firma działająca na polskim rynku, wprowadza znaną za granicą formę likwidacji szkód z ubezpieczenia OC. Niezależnie od tego, w jakiej firmie ubezpieczone będzie auto sprawcy, to PZU pokryje koszty naprawy auta poszkodowanego, który ma polisę w PZU. O zmianach opowiedziano na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej. Podczas konferencji, członek zarządu […]

Brak opon zimowych, brak wypłaty z AC
Brak opon zimowych, brak wypłaty z AC

Niektórzy ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli auto, które brało udział w kolizji czy wypadku, nie posiada opon zimowych. O planach wprowadzenia ustawowego obowiązku zmiany opon na sezonowe dużo mówiło się w ubiegłym roku. Zgodnie z projektem, jazda na "zimówkach" miałaby obowiązywać od 1 listopada do 31 marca. Głębokość bieżnika opon nowelizacja ustawy określała jako […]

Specjalny pakiet ubezpieczeniowy dla warsztatów i dilerów samochodowych
Specjalny pakiet ubezpieczeniowy dla warsztatów i dilerów samochodowych

Towarzystwo Gothaer TU S.A. przygotowało specjalny pakiet ubezpieczeniowy dla warsztatów i dilerów samochodowych. Produkt GoBiznes, bo o nim mowa, obejmuje ubezpieczenie majątkowe, OC oraz liczne usługi dodatkowe, m.in. asystę prawną i assistance. Pakiet dla dilerów samochodowych i warsztatów samochodowychjest rozszerzony o ubezpieczenie pojazdów nowych i używanych przyjętych w celu sprzedaży lub wykonania zamówionej usługi. Dodatkowo, […]

Bezpośrednia Likwidacja Szkód sprawia problemy
Bezpośrednia Likwidacja Szkód sprawia problemy

W kwietniu 5 towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło tzw. Bezpośrednią Likwidację Szkód (BLS), która pozwala poszkodowanemu szybciej otrzymać pieniądze z ubezpieczenia, bo wypłacane są one przez jego ubezpieczyciela, a nie ubezpieczyciela sprawcy. Niestety nie zawsze wiadomo, czy w konkretnym przypadku możemy z takiej uproszczonej procedury skorzystać. Lepiej z BLS W ciągu trzech pierwszych miesięcy działania systemu, skorzystało […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!