Wyścigowe auto przyszłości Dunlopa

, 10 grudnia 2014, 11:54

Według światowych ekspertów sport motorowy musi się zmienić. Dziś w Indianapolis odbędzie się konferencja, na której omówione zostaną szanse i bariery rozwoju wyścigów samochodowych. Do dyskusji został zaproszony m.in. twórca koncepcyjnego pojazdu przyszłości Dunlopa.

Sergio Rinland, który w tym roku zrealizował dla Goodyear Dunlop projekt koncepcyjnego wyścigowego pojazdu przyszłości – Dunlop Future Race Car Challenge – został zaproszony do przedstawienia tej inicjatywy podczas globalnej konferencji „Motorsports Engineering Conference”.

Wydarzenie odbędzie się dziś w amerykańskim Indianapolis, a organizowane jest przez Grupę Motorsports Engineering Activity (MSEA). Temat tegorocznego spotkania to „Sport motorowy musi się zmienić: możliwości i przeszkody”.

Przez cały 2014 rok Goodyear Dunlop w Europie prowadził projekt Dunlop Future Race Car Challenge, w ramach którego entuzjaści wyścigów, studenci i inżynierowie zastanawiali się nad potencjalną ewolucją sportu motorowego przez najbliższe 125 lat. Firma zdobywała opinie i pomysły od fanów na Facebooku, internautów, a także podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Le Mans. Dzięki temu firma moderowała dyskusję na temat rozwoju techniki w sportach motorowych w kolejnym stuleciu. Następnie Goodyear Dunlop zlecił Sergio Rinlandowi, który ma kilkadziesiąt lat doświadczeń w projektowaniu pojazdów dla Formuły 1 i wyścigów Le Mans, stworzenie koncepcyjnego samochodu wyścigowego przyszłości, który częściowo był inspirowany pomysłami zebranymi od fanów. Autorzy konceptu są pewni, że seria innowacji zwiększy osiągi i wydajność pojazdów, a także uczyni je bardziej przyjaznymi środowisku.

W koncepcyjnym samochodzie wyścigowym przyszłości Dunlopa zastosowano następujące technologie:

  • Ładowanie indukcyjne – energia przenoszona będzie przez powierzchnię toru wyścigowego;
  • Adaptacyjna karoseria umożliwi pojazdom zmianę kształtu podczas wyścigu, by poprawiać aerodynamikę;
  • Inteligentne opony będą współpracować z samochodem i dostosowywać się do nawierzchni i warunków jazdy;
  • Systemy odzyskiwania energii będą odzyskiwać 100% energii z hamowania.

 

– „To ogromny przywilej móc uczestniczyć w debacie na temat przyszłości sportu motorowego. Koncepcyjny samochód wyścigowy przyszłości Dunlopa to idea stymulująca twórcze myślenie. Zrodzone z niej pomysły powinny wzbudzić debatę o tym, jak sport motorowy może stanowić obszar rozwoju zaawansowanych technologii, które kształtować będą przyszłość motoryzacji i mobilności” – podsumował Sergio Rinland.

Zobacz jak Sergio Rinland projektował koncepcyjny Samochód Wyścigowy Przyszłości:

 

 

 

Dowiedz się więcej

Nowe centrum badawcze opon zimowych Goodyear Dunlop
Nowe centrum badawcze opon zimowych Goodyear Dunlop

Goodyear Dunlop uruchomił nowy ośrodek badania opon zimowych – Centrum Arktyczne w fińskim Ivalo.   Oficjalną ceremonię otwarcia poprowadzili:Jean-Pierre Jeusette, Dyrektor Generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu, Laurent Colantonio, Dyrektor globalnego działu badania osiągów opon oraz Ludvig Nauckhoff, Dyrektor Generalny Goodyear Kraje Skandynawskie. W wydarzeniu uczestniczył również gość specjalny Ari Vatanen – Rajdowy Mistrz Świata, […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!