Ufamy kilkuletnim oponom, spieramy się o kasy, nie chcemy anglików – wyniki ankiet

, 10 grudnia 2014, 11:20

W ostatnim czasie zapytaliśmy naszych Czytelników o kilka aktualnych problemów rynku motoryzacyjnego. Ich aktywny udział w ankietach świadczy o tym, że kwestie takie jak kasy fiskalne w warsztatach, rejestracja pojazdów z kierownicą po prawej stronie czy zalegające w magazynach opony są istotne dla branży.

Problematyczne "angliki"

Przy okazji publikacji artykułu na temat rejestracji "anglików" w Polsce, która będzie możliwa już od Nowego Roku, zadaliśmy pytanie:

Czy popierasz wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdów z kierownicą po prawej stronie w Polsce?

Mimo, że według naszych ustaleń, branża warsztatowa może skorzystać na zmianie przepisów dotyczących "anglików", większość przedstawicieli branży zachowuje zdrowy rozsądek i nie popiera regulacji Ministerstwa. Głównym powodem jest potencjalne niebezpieczeństwo korzystania z aut z kierownicą po prawej stronie na polskich drogach.

W naszej ankiecie aż 72% głosujących wskazało odpowiedź "NIE", czyli "nie popieram". Pojazdy z Anglii chce widzieć na naszych drogach tylko 22% ankietowanych.

Spór o kasy fiskalne

Żaden temat w bieżącym roku nie wywołał na naszym portalu tak burzliwej dyskusji jak informacja o obowiązku posiadania kas fiskalnych przez wszystkie warsztaty od stycznia (w praktyce marca) 2015 r. Dotychczas warsztat samochodowy miał obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wówczas, gdy wartość jego sprzedaży na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) przekroczy kwotę 20 000 zł. Po Nowym Roku to się zmieni. W naszej ankiecie zapytaliśmy:

Czy popierasz wprowadzenie obowiązku posiadania kas fiskalnych przez wszystkie warsztaty samochodowe?

Bardzo wysoka liczba osób biorących udział w ankiecie pozwala stwierdzić, że wynik w pełni odzwierciedla stanowisko branży. Jest ono jednak… niejednorodne. Początkowo wynik oscylował w okolicach stosunku 50 do 50. Ostatecznie jednak więcej osób – 54,4% wybrało odpowiedź "NIE", czyli "nie popieram". Za wprowadzeniem bezwzględnego obowiązku posiadania kas fiskalnych w warsztatach opowiedziało się 45,6% ankietowanych.

Obowiązkowe kasy fiskalne w warsztatach – zobacz wywiad

Opony nowe a nienowe

Przy okazji publikacji tekstu na temat stanowiska Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego w sprawie kilkuletnich opon nieużywanych, zadaliśmy Czytelnikom pytanie:

Czy Twoim zdaniem kilkuletnie nieużywane opony są równie dobre jak nowe?

Bez wątpienia dyskusja na temat opon zalegających na magazynach jest zależna od koniunktury – temat powraca, gdy opony słabiej się sprzedają lub, gdy dystrybutorzy przesadzili z nagromadzeniem zapasów. Nasi Czytelnicy ufają, że kilkuletnie opony mogą być równie dobre jak nowe. Bezwarunkowo twierdzi tak 20% ankietowanych. 50% odpowiedziało "Tak, ale tylko jeśli są odpowiednio przechowywane". W idealny stan kilkuletnich opon bezwarunkowo nie wierzy 30% biorących udział w ankiecie.

 

 

Zachęcamy do śledzenia nowych artykułów i udziału w kolejnych ankietach, które już wkrótce pojawią się na łamach naszego portalu.

Dowiedz się więcej

PZPO: Kilkuletnie opony równie dobre jak nowe
PZPO: Kilkuletnie opony równie dobre jak nowe

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego informuje, że kilkuletnie nieużywane, odpowiednio przechowywane i wcześniej nie montowane opony są równie dobre jak nowe. W komunikacie PZPO czytamy, że nowa opona nie oznacza tylko opony wyprodukowanej w danym roku, ale również kilka lat wcześniej, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i nie używania. Taka opona jest w pełni wartościowym produktem, który […]

Kasy fiskalne obowiązkowe w każdym warsztacie samochodowym od stycznia 2015 r.
Kasy fiskalne obowiązkowe w każdym warsztacie samochodowym od stycznia 2015 r.

Ministerstwo Finansów wdroży nowy projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących. Wśród zmian znajdzie się zniesienie ulgi dla warsztatów samochodowych, wulkanizacyjnych oraz stacji kontroli pojazdów. Dotychczas warsztat samochodowy miał obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wówczas, gdy wartość jego sprzedaży na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) przekroczy kwotę 20 000 zł. […]

Od stycznia 2015 zarejestrujemy „angliki”
Od stycznia 2015 zarejestrujemy „angliki”

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje projekty zmian odpowiednich rozporządzeń, by umożliwić rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie w Polsce. Działania są konsekwencją niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W marcu 2014 r., Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie dopuszczając do rejestracji aut dostosowanych do ruchu lewostronnego, Polska łamie prawo unijne. Orzeczenie podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny. […]

Ciepła jesień a sprzedaż akumulatorów. Ankieta.
Ciepła jesień a sprzedaż akumulatorów. Ankieta.

Choć branża motoryzacyjna nie podlega prawom przyrody w aż tak dużym stopniu jak np. rolnicza, zdarza się, że pogoda płata figle i wpływa istotnie na prowadzony biznes. W naszej nowej ankiecie pytamy o pogodę. Jednak nie, jak to zwykle bywa, z braku lepszych tematów do rozmowy, a w celu sprawdzenia wyników sprzedaży akumulatorów. Kalendarzowa zima […]

Obowiązki mechanika, który korzysta z kasy fiskalnej
Obowiązki mechanika, który korzysta z kasy fiskalnej

Mechanicy i wulkanizatorzy, którzy 1 stycznia 2015 roku zostali zobligowani do korzystania z kas fiskalnych niezależnie od wielkości obrotu, powinni pamiętać o obowiązkach wynikających z prowadzenia ewidencji. Oprócz rejestrowania obrotu, są to m.in. raporty dobowe i miesięczne, przeglądy techniczne urządzenia rejestrującego oraz konieczność przechowywania kopii każdego wystawionego paragonu. Przechowywanie kopii paragonów fiskalnych Zgodnie z obowiązującymi […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!