Nowe centrum badawcze opon zimowych Goodyear Dunlop

, 5 grudnia 2014, 15:20

Goodyear Dunlop uruchomił nowy ośrodek badania opon zimowych – Centrum Arktyczne w fińskim Ivalo.

Oficjalną ceremonię otwarcia poprowadzili:Jean-Pierre Jeusette, Dyrektor Generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu, Laurent Colantonio, Dyrektor globalnego działu badania osiągów opon oraz Ludvig Nauckhoff, Dyrektor Generalny Goodyear Kraje Skandynawskie. W wydarzeniu uczestniczył również gość specjalny Ari Vatanen – Rajdowy Mistrz Świata, czterokrotny zwycięzca rajdu Paryż-Dakar oraz wyścigu górskiego Pikes Peak, znanego jako „wyścig w chmury”.

Centrum Arktyczne jest położone 300 kilometrów na północ od koła podbiegunowego, w pobliżu miasta Ivalo w północno-wschodniej Finlandii. Mieszczący się tam tor – własność fińskiej firmy Action Park – jest jednym z najważniejszych europejskich ośrodków badań opon w warunkach zimowych. Tor od dziś jest do wyłącznej dyspozycji Goodyear Dunlop.

W skład infrastruktury Centrum Arktycznego wchodzi szereg pasów oraz torów śnieżnych i lodowych, biura wyposażone w nowoczesną infrastrukturę IT oraz kilka hangarów do przechowywania i konserwacji pojazdów testowych oraz przygotowywania opon do testów. Tor jest umiejscowiony w dolinie, co zapewnia mikroklimat sprzyjający prowadzeniu testów opon na śniegu i lodzie od listopada do początku kwietnia. Teren ośrodka jest zamknięty, dlatego zapewnia bezpieczeństwo i poufność testów prototypów opon oraz innowacyjnych technologii stosowanych w ogumieniu zimowym.

Oprócz placówki w Finlandii, Goodyear testuje wszystkie swoje opony zimowe na torach we Francji, Luksemburgu, Szwajcarii i Nowej Zelandii. Geograficzny zasięg ośrodków pozwala na prowadzenie badań przez cały rok, na bardzo zróżnicowanych rodzajach śniegu. Dzięki Centrum Arktycznemu badania będą mogły być przeprowadzane w jeszcze szerszym zakresie.

W ośrodku testowano ostatnio nowe opony zimowe UltraGrip 9, wprowadzone przez Goodyeara we wrześniu tego roku. Uzyskane parametry tego produktu to m.in. rezultat testów i udoskonaleń prowadzonych także w ramach prac w Centrum Arktycznym w Ivalo.

Dowiedz się więcej

Wyścigowe auto przyszłości Dunlopa
Wyścigowe auto przyszłości Dunlopa

Według światowych ekspertów sport motorowy musi się zmienić. Dziś w Indianapolis odbędzie się konferencja, na której omówione zostaną szanse i bariery rozwoju wyścigów samochodowych. Do dyskusji został zaproszony m.in. twórca koncepcyjnego pojazdu przyszłości Dunlopa. Sergio Rinland, który w tym roku zrealizował dla Goodyear Dunlop projekt koncepcyjnego wyścigowego pojazdu przyszłości – Dunlop Future Race Car Challenge […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!