Jak zapobiec zimowym awariom układu elektrycznego silnika?

, 26 listopada 2014, 15:05

Zima – jedna z najtrudniejszych pór roku dla kierowcy. Szybko zapadający zmrok, śliskie nawierzchnie i często towarzyszące temu opadu śniegu skutecznie odbierają przyjemność z jazdy samochodem. Do tego jeszcze mróz, który lubi sprawnie unieruchomić nasz pojazd a najbardziej nieodpowiednim momencie. Te czynniki mogą być przyczyną wielu problemów. W jaki sposób zapobiec awariom układu elektrycznego silnika podczas zimy?

Wzmożony pobór prądu spowodowany spadkiem pojemności akumulatora w warunkach zimowych to pierwszy sygnał by sprawdzić styki. Warto sprawdzić połączenie przewodu z zaciskiem przy włączniku elektromagnetycznym. Ważne jest, aby prąd do rozrusznika mógł trafiać bez przeszkód.

Rozrusznik to urządzenie, które nie jest przeznaczone do długotrwałej nieprzerwanej pracy. W sprawnym aucie czas potrzebny do odpalenia silnika to kilka sekund. Kiedy temperatura spada poniżej zera niejednokrotnie trzeba pokręcić nim znacznie dłużej – po kilka razy. Warto pamiętać, by po każdorazowej próbie dać odpocząć rozrusznikowi kilkadziesiąt sekund przed ponownym rozruchem. Jeśli nie kręci lub robi to bardzo ospale należy sprawdzić akumulator, wina często leży po jego stronie.

Jednym z podejrzanych może być urządzenie, które odpowiada za przekształcenie generowanego prądu zmiennego w prąd stały- alternator. Jednym z najczęstszych objawów niedoładowania akumulatora może być awaria regulatora napięcia lub szczotek. Jest to element, który należy niezwłocznie wyeliminować poprzez natychmiastową wymianę. Istotne również jest wykonanie pomiaru prądu ładowania i zestawienie wyników z normami przeznaczonymi dla danego modelu.

Dobrze, by fachowiec ocenił jeszcze stan paska alternatora czy nie jest popękany co oprócz awarii alternatora sprawnie wyłączy nas z ruchu drogowego. Przypominamy – objawem , który może świadczyć o awarii alternatora jest zapalenie się kontrolki ładowania akumulatora podczas jazdy.
 

Dowiedz się więcej

Jesienne nowości: Półosie napędowe w ofercie Lauber
Jesienne nowości: Półosie napędowe w ofercie Lauber

Jesienne nowości w Lauber to stale powiększająca się oferta nowych produktów do popularnych w Polsce modeli aut. W październiku firma wprowadziła ponad 60 nowych referencji sprzedażowych w grupie półosi napędowych. W ofercie Lauber znajdziemy półosie napędowe do takich pojazdów jak: AUDI A1 (05.09-) A4 (01.08-), A5 (06.07-) BMW X5 (05.01-), 1 (E81) (09.06-09.12), 3 (E91/E92) […]

Mechanizmy wycieraczek – nowość w Lauber
Mechanizmy wycieraczek – nowość w Lauber

W ofercie marki Lauber pojawiły się mechanizmy wycieraczek do pojazdów osobowych i dostawczych. Produkty są przeznaczone do takich samochodów jak: Audi A4, A6 Fiat Ducato, Boxer, Jumper Ford Focus Opel Corsa, Tigra Skoda Octavia II VW Golf IV, V, Jetta, Passat, Bora, Polo, LT Mercedes-Benz Sprinter Mechanizmy wycieraczek to nowość w ofercie marki Lauber.  Produkt […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!