Targi Fleet Market 2014 już za nami

, 21 listopada 2014, 12:47

Z roku na rok targi flotowe Fleet Market spotykają się z coraz większym zainteresowaniem gości, a co za tym idzie, coraz większa część wystawców prezentuje imponujące stoiska i wybiera właśnie tą imprezę na pokazanie swoich nowości.

Edycja 2014 była jak dotychczas najbardziej okazałą ze wszystkich pod względem zaangażowania wystawców, liczby premier, a także gości, których pojawiło się ok. 4000. Kilka z nowości motoryzacyjnych można było zobaczyć po raz pierwszy w Polsce, co na pewno także zachęciło sporo osób do przyjścia na targi.

Główną areną targów była hala numer jeden w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Tam też miały miejsce najważniejsze wydarzenia targów, a do tych należy zaliczyć premiery motoryzacyjne i ekspozycję nowości. Część gości Fleet Market 2014 mylnie interpretuje określenie niektórych samochodów mianem flotowych, niesprawiedliwie eliminując z tej grupy samochody, które nie sprzedają się w dużych ilościach do dużych firm, ale znajdują swoje miejsce w małych i średnich przedsiębiorstwach. Podczas targów można było podziwiać modele należące do obu kategorii, a wiele z nich miało na targach swoją premierę.

Premierę miały dwa modele – Mercedes Vito i Renault Trafic, jednak dostawczych nowości było więcej. Wystarczy wymienić Iveco Daily, Fiata Ducato, czy całą gamę Fordów Transitów. Ciekawą ekspozycję samochodów modyfikowanych zaprezentował na targach Peugeot Professional i Opel. Wóz strażacki, koniowóz, chłodnie to tylko niektóre z nich, który były wyeksponowane przed wejściem do hali targowej. VW Samochody Użytkowe zaprezentował dwa modele z napędem na wszystkie koła z ciekawą zabudową warsztatową.

Na targach pojawiły się także modele nie kojarzone z flotą, jednak interesujące dla przedstawicieli świata biznesu jak BMW i8, Lexus RC F, Alfa Romeo 4C, Hyundai Genesis czy Mercedes Klasy S Coupe. Wbrew pozorom wiele z tych samochodów kupowanych jest na przysłowiowy "regon".

Jednak istotą targów pozostają samochody wolumenowe. Fleet Market stał się tym miejscem, na którym koncerny i importerzy chcą pokazać swoje nowości po raz pierwszy. I tak poczynając od najmniejszych samochodów zadebiutował model Renault Twingo, którego wyróżnikiem jest, poza niebanalną sylwetką, także umieszczony z tyłu silnik. Także Toyota Aygo to przedstawiciel tzw. samochodów miejskich. Z segmentu B po raz pierwszy w Polsce można było zobaczyć Hyundaia i20. Jednym z rywali Hyundaia był pokazany także premierowo Opel Corsa oraz Toyota Yaris. Škoda niemal dwa miesiące przed prezentacją dziennikarską pokazała Škodę Fabię Combi.

W segmencie C i D mocnym akcentem zaistniał Ford pokazując Focusa, a także całkowicie nowe Mondeo w ciemno czerwonym kolorze. O klientów poszukujących samochodów w tych segmentach na pewno powalczy Peugeot z modelem 508 i 308 SW, a także Volkswagen z modelem Passat, także zaprezentowanym po raz pierwszy w Polsce.

Nie zabrakło także premier samochodów ciekawych, można śmiało powiedzieć, że międzysegmentowych. Citroën C4 Cactus, Jeep Renegade, SEAT Leon ST w wersji X-Perience to samochody, które jednych zachwycają swoją stylistyką, a u innych budzą mieszane uczucia. Jednak nie można im zarzucić, że są takie, jak wszystkie współczesne samochody. Podczas targów odbyły się także premiery samochodu dla managera:  Lexus NX, czy odświeżone Audi A6, które zadebiutowało na targach jednocześnie w dwóch wersjach nadwoziowych. To oczywiście jedynie ułamek samochodów, które można było podziwiać podczas imprezy.

Ekspozycja importerów, choć z racji posiadanych produktów najbardziej widowiskowa, to jednak tylko część wszystkich firm prezentujących się podczas Fleet Market. Wypożyczalnie samochodów, firmy finansujące, serwisowe, technologiczne, ubezpieczeniowe. To właśnie na stoiskach tych partnerów było najwięcej atrakcji i konkursów z ciekawymi nagrodami. Zwieńczeniem targów było wręczenie corocznych wyróżnień. Statuetki Fleet Leader jak co roku trafiły w ręce osób, które wytypowała kapituła plebiscytu magazynu „Fleet”. W 2014 roku wyróżnione zostały  dwie inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa:

  • Fleet Leader 2014 dla firmy Adama Tadeusza Rucińskiego, prezesa zarządu ELE TAXI Sp. z o.o. Sp. K. Za przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej 1600 swoich pracowników oraz troskę o zdrowie i życie klientów korporacji.
  • Fleet Leader 2014 dla firmy Kompania Piwowarska S.A. Za wdrożenie programu „Świadomy Kierowca Kompanii Piwowarskiej”, mającego na celu kompleksową poprawę bezpieczeństwa swoich kierowców i obniżenie emisji CO₂.

 

Wręczone zostały także Certyfikaty Długodystansowego Testu Flotowego przyznawane przedstawicielom importerów, którzy w danym roku udostępnili swoje samochody do testu jury. Jury składa się z fleet managerów i nie zawsze jest łaskawe dla opisywanych samochodów.

Nie można nie doceniać także waloru edukacyjnego, ponieważ panel konferencyjny, zdominowany w tym roku całkowicie przez mecenasów z kancelarii Hogan Lovells i tematy podatkowe oraz prawne, przyciągnął również wielu gości, chcących pogłębić swoją wiedzę z tego zakresu. Mecenas Agnieszka Szczodra-Hajduk skupiła się na kwestiach prawnych związanych motywowaniem i karaniem kierowców samochodów firmowych, a mecenasi Andrzej Dębiec i Zbigniew Marczyk skupili się na kwestiach podatkowych.

fot. Michał Topa, Magazyn FLEET

Dowiedz się więcej

Targi Fleet Market 2013 – relacja
Targi Fleet Market 2013 – relacja

W warszawskiej sali EXPO odbyły się piąte, ogólnopolskie targi branży flotowej – Fleet Market 2013. Były one okazją do zapoznania się z ofertą firm oferujących flotową sprzedaż, leasing czy wynajem pojazdów, a także obsługę serwisową i ubezpieczenia flot. Branża flotowa w Polsce W Polsce, około 60% sprzedawanych nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych trafia do […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!