Projekt wspólnego laboratorium badawczego Inter Cars i Mekonomen Nya Affärer AB

, 14 listopada 2014, 13:57

Inter Cars SA współpracuje z firmą Mekonomen Nya Affärer AB – największym dystrybutorem części i akcesoriów motoryzacyjnych w Skandynawii. Efektem działań spółki Intermeko Europe Sp. z o.o. ma być stworzenie innowacyjnego laboratorium badawczego.

Intermeko Europe Sp. z o.o.

Mekonomen działa na terenie Szwecji, Da­nii, Norwegii i Finlandii w oparciu o podobny model biznesowy jak Inter Cars SA. W nowopowstałej spółce ma, tak samo jak Inter Cars SA, 50% udziałów. Intermeko posiada kompleksowe zaplecze techniczne, w skład którego wchodzą stanowiska do:

 • badań wytrzymałości materiałowej elementów zawieszenia, elementów mocujących oraz sprężystości sprężyn zawieszenia i docisków sprzęgła;
 • badań sił tłumienia amortyzatorów;
 • preparatyki, w tym przecinarka sterowana komputerowo, szlifierko-polerka, prasa do inkludacji metodą „na zimno”;
 • badań mikroskopowych;
 • badań stereoskopowych;
 • badań twardości metali;
 • badań twardości elementów gumowych;
 • precyzyjnych pomiarów geometrycznych – wysokościomierz Mitutoyo;
 • badań bicia i równoległości tarcz i bębnów hamulcowych;
 • testowania siłowników i pomp kabiny;
 • testowania szczelności układu chłodzenia;
 • kontroli jakości;
 • wzorcowania kluczy dynamometrycznych.

 

Zawarte porozumienie ma na celu stałe mo­nitorowanie jakości produktów, dystrybu­owanych w obu firmach, poprzez wykorzystanie laboratorium. Dzięki temu klienci będą mieli pełne informacje dotyczące kupowanych przez nich części. W najbliższej przyszłości spółka zostanie dokapitalizowana i wzbogaci się o nowe urządzenia, dzięki a zaplecze badawcze Intermeko poszerzy się o kolejne stanowiska m.in. do badań elementów pneumatycznych, mikrotwardości metali, pomiarów parametrów geometrycznych elementów gumowych, udarności, składu chemicznego, szumów, drgań łożysk i piast kół oraz komorę klimatyczną i urządzenie do inkludacji.

Intermeko Europe planuje przyjmować również zlecenia zewnętrzne i jest gotowe świadczyć swoje usługi na rzecz innych europejskich firm. Dzięki temu będzie możliwość stworzenia nowej jakości dla linii produktów ekonomicznych, a klienci będą mieli dostęp do obiektywnych informacji o danych produkcie.

Młode kadry w laboratorium Intermeko

Uczniowie szkół należących do programu „Młode Kadry”, w ramach wycieczki do Centrum Inter Cars SA w Kajetanach, mieli okazję odwiedzić laboratorium Intermeko Europe. Podczas wizyty uczestnicy spotkania mogli zobaczyć m.in. badanie łożysk tocznych. Oprócz tego mogli obserwować pomiary twardości elementów aluminiowych wielowahaczowego zawieszenia do samochodów z grupy VW. Kolejnym przystankiem podczas wycieczki była maszyna wytrzymałościowa Heckert – dzięki niej przedstawiono jedno z podstawowych badań będącym ważnym kryterium bezpieczeństwa. Chodzi o próbę wyrywania sworznia wahacza z obudowy. Uczniowie brali również udział w badaniu metalograficznym struktury metali. Sprawdzali materiał użyty do produkcji piast, uzyskując powiększenie x 400. W tym wypadku struktura materiału świadczy o prawidłowej obróbce cieplnej materiału wykorzystanego w procesie wytwórczym.

Okazją do pokazania szerszej publiczności aspektów związanych z badaniami materiałowymi były również ostatnie Targi Inter Cars. Stoisko Intermeko Europe było usytuowane w sąsiedztwie produktów dedykowanych grupy Inter Cars SA. Oprócz zaprezentowania bieżących badań części zamiennych, pokazano eksperymenty przedstawiające określone właściwości fizyczne i chemiczne metali. Odwiedzający mogli zobaczyć, jaką rolę pełni odpowiedni dobór składników stali stopowych do produkcji części samochodowych, w tym odporność i podatność na korozję oraz wytrzymałość ze względu na temperaturę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.intermeko.eu

Dowiedz się więcej

Szkolenia Inter Cars w listopadzie
Szkolenia Inter Cars w listopadzie

Druga połowa listopada to okazja do poszerzenia swojej wiedzy o informacje z zakresu diagnozy napraw i budowy istotnych podzespołów samochodowych, a także zarządzania serwisem samochodowym. Szkolenia Inter Cars w drugiej połowie listopada Grupa Filialna Temat Firma szkoląca Data/Godzina Cena Adres Koordynator/kontakt Poznań Produkty INA ,FAG,LUK w pojazdach ciężarow… Firma Scheffler 14.11 00:00 14.11 00:00 Bezpłatne […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!