Michelin wdroży odnawialny składnik gumy

, 11 września 2014, 10:46

Michelin pracuje nad wdrożeniem do produkcji przemysłowej odnawialnego izoprenu, który będzie można zastosować do wytwarzania opon i innych produktów gumowych. Michelin realizuje ten ekologiczny projekt z firmą Amyris, do konsorcjum dołączyła właśnie firma Braskem.

Wspólny projekt umożliwi Michelin zdobycie dodatkowego źródła poly-izoprenu wykorzystywanego do produkcji wysokiej jakości opon. Będzie to surowiec wysokiej klasy, ale jednocześnie przyjazny dla środowiska.

Braskem to jedna z największych firm petrochemicznych działająca na obu kontynentach amerykańskich, a także światowy lider w produkcji biopolimerów. Dzięki doświadczeniu tego gracza konsorcjum Michelin, Amyris oraz Braskem przyspieszy prace nad wykorzystaniem cukrów roślinnych, np. tych zawartych w trzcinie cukrowej i surowcach celulozowych, do produkcji odnawialnego izoprenu.

– „Braskem ma wszystkie atuty, by dołączyć do wspólnego projektu realizowanego z Michelin. Dzieląc się swoim doświadczeniem, wspiera naszą wizję zmian w przemyśle chemicznym, który ma produkować przyjazne dla środowiska produkty zapewniające najwyższe osiągi” – powiedział John Melo, prezes Amyris.

– „Jest nam niezmiernie miło powitać w zespole tworzonym dotychczas przez Michelin i Amyris nowego silnego przemysłowego partnera. Doświadczenie firmy Braskem w połączeniu z biotechnologiczną wiedzą Amyris i przy wsparciu Michelin pozwoli na realizację naszych długookresowych celów w zakresie pozyskania przyjaznych dla środowiska materiałów wykorzystywanych w przemyśle oponiarskim” – powiedział Jean-Christophe Guerin, szef działu surowców Michelin.

Współpraca z Amyris i Braskem to kolejna inicjatywa Michelin na rzecz produkcji opon przyjaznych środowisku. Wcześniej spółka informowała o projekcie BioButterfly związanym z produkcją ekologicznej gumy, a ostatnio również o pracach nad technologiami recyklingu opon TREC Regeneration oraz TREC Alcohol.

Dowiedz się więcej

Michelin chce zrobić porządek ze zużytymi oponami
Michelin chce zrobić porządek ze zużytymi oponami

Michelin we współpracy z firmami CEA, Proteus i SDTech pracuje nad dwiema ekologicznymi metodami zagospodarowania zużytych opon. Pierwsza polega na regeneracji mieszanki gumy i uzyskaniu z niej nowej opony, druga ma umożliwić przetworzenie starego ogumienia w alkohol wykorzystywany w dalszej produkcji opon. TREC Regeneration Michelin wspólnie z SDTech oraz Proteus, firmami specjalizującymi się w biotechnologicznym […]

Wyniki Grupy Michelin za I połowę 2014 r.
Wyniki Grupy Michelin za I połowę 2014 r.

W pierwszej połowie 2014 r. Grupa Michelin odnotowała sprzedaż na poziomie 9,7 mld euro, zaś jej zysk operacyjny przed uwzględnieniem czynników jednorazowych wyniósł 1,16 mld euro. Koncern oczekuje utrzymania popytu na opony w na rynkach rozwiniętych oraz w Chinach, na pozostałych ma się on zmniejszyć. Rynek opon do pojazdów osobowych i dostawczych Pierwsze wyposażenie W […]

Nowość Michelin na paryskich targach samochodowych
Nowość Michelin na paryskich targach samochodowych

W sobotę 4 października 2014 r. rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Samochodowy w Paryżu. W wydarzeniu udział weźmie również firma Michelin, która na wystawie zaprezentuje swoje tegoroczne nowości. Jedną z nich będzie innowacyjna opona Michelin Tall & Narrow zaprojektowana specjalnie dla prototypowego Renault EOLAB. Ponadto na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu Michelin pokaże nowatorską  oponę zimową […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!