Continental wprowadza nowy układ sterowania dla Audi

, 3 września 2014, 15:22

Continental wprowadził zintegrowany układ sterowania dla najnowszej generacji 7-stopniowej półautomatycznej skrzyni biegów z podwójnym sprzęgłem S-tronic Audi z automatyczną przekładnią i przednim napędem. Układ sterowania skrzynią biegów spełnia nowe wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego określone w normie ISO 26262 ASIL-D i jest zintegrowany ze sterowaniem pompą olejową z zasilaniem elektrycznym na żądanie.

– „Wyzwania, z którymi zetknęliśmy się nowym układzie sterowania obejmowały zmieszczenie znacznie rozbudowanych funkcji w mniejszej przestrzeni. Dodatkowo zależało nam na zapewnieniu tego, aby układ gwarantował wydajność energetyczną skrzyni biegów, dynamiczne osiągi i szybką zmianę biegów. Kolejnym kluczowym warunkiem jest bezpieczeństwo funkcjonowania układu sterowania skrzynią biegów, które w tym przypadku zostało po raz pierwszy na świecie zrealizowane zgodnie z wymogami normy ASIL-D” – komentuje Rudolf Stark, kierownik sekcji przekładni w dziale układów napędowych firmy Continental – „Aby to urzeczywistnić, zastosowaliśmy nową konstrukcję i nowe technologie. Jesteśmy dumni z faktu, że firma Audi powierzyła nam to odpowiedzialne zadanie i pozwoliła uczestniczyć w fazie projektowania” – dodaje. Produkcja seryjna nowego rozwiązania rozpocznie się w najbliższych miesiącach.

Głównym zadaniem nowego układu sterowania Continental jest zapewnienie wszystkich funkcji napędu. Wiąże się to z przetwarzaniem szeregu danych obsługiwanych przez czujniki i rozwiązaniem kwestii działania wielu siłowników. To z kolei wymaga pogodzenia założeń projektu i funkcjonalności układu sterowania z mechatroniką samej skrzyni biegów. Wszystkie te elementy zostały bowiem umieszczone w niewielkich rozmiarów obudowie instalacyjnej.

Nowa 7-stopniowa półautomatyczna skrzynia biegów S-tronic jest częścią modułowej platformy podłogowej z poprzecznie ustawionym silnikiem. W związku z tym, jej konstrukcja jest zwarta i nie ma w niej wiele miejsca na rozbudowany układ sterowania. Co więcej, nowy układ sterowania skrzynią biegów obsługuje również elektryczną pompę olejową. Jej bezszczotkowy silnik zapewnia moc niezbędną, aby dostarczyć odpowiednią ilość oleju do podwójnego sprzęgła i siłowników przekładniowych. Koncepcja zasilania na żądanie eliminuje wymagania energetyczne skrzyni biegów. W celu uruchomienia pompy, układ sterowania musi być wyposażony w elementy zasilania.

– „Ze względu na ograniczenia powierzchni, umieściliśmy elementy przetwarzania sygnału i zasilania na tym samym obwodzie drukowanym” – wyjaśnia Armin Gottschaller, szef ds. rozwoju w sekcji przekładni – „Oznacza to mocowanie elementów do podłoża odpornego na wysokie temperatury” – dodaje.

Podłoże w formie połączenia z nieosłoniętą płytką półprzewodnikową o wysokiej gęstości (BD-HDI) zostało specjalnie opracowane przez specjalistów Continental.

– „Dziś podłoża BD-HDI są coraz częściej używane zamiast ceramicznych, ponieważ w ten sposób możemy osiągnąć większą liczbę funkcji w trudnych warunkach temperaturowych” – komentuje Gottschaller. Dla przykładu, nowy układ sterowania 7-stopniową półautomatyczną skrzynią biegów S-tronic działa w oleju przekładniowym, który może osiągać temperaturę 148°C.

Dowiedz się więcej

TPMS od Continental
TPMS od Continental

Obecnie, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) musi być montowany obowiązkowo w każdym nowo rejestrowanym samochodzie od 1 listopada 2014 roku. Continental oferuje bezpośredni TPMS, który ma zapewnić dokładność i bezpieczeństwo. TPMS (ang. tire pressure monitoring system), to elektroniczny system monitorowania ciśnienia w oponach, alarmujący kierowcę o odchyleniu od normy […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!