Michelin chce zrobić porządek ze zużytymi oponami

, 20 sierpnia 2014, 14:51

Michelin we współpracy z firmami CEA, Proteus i SDTech pracuje nad dwiema ekologicznymi metodami zagospodarowania zużytych opon. Pierwsza polega na regeneracji mieszanki gumy i uzyskaniu z niej nowej opony, druga ma umożliwić przetworzenie starego ogumienia w alkohol wykorzystywany w dalszej produkcji opon.

TREC Regeneration

Michelin wspólnie z SDTech oraz Proteus, firmami specjalizującymi się w biotechnologicznym rozdrabnianiu substancji, pracują nad sposobem przetwarzania zużytych opon w proszek wykorzystywany następnie do produkcji nowych opon o wysokich osiągach.

TREC Alcohol

Współpraca Michelin z CEA i Proteus ma na celu opracowanie szeregu technologii, od gazyfikacji po fermentację, które umożliwią przetworzenie zużytych opon w alkohol. Uzyskany w ten sposób alkohol będzie w późniejszym etapie wykorzystywany do produkcji ekologicznej gumy w ramach projektu Bio Butterfly.

Projekt TREC jest zaplanowany na osiem lat, a jego budżet wynosi 51 mln euro. Francuska Agencja Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME) dofinansuje badania kwotą 13,3 mln euro w ramach rządowego programu „Inwestycje w przyszłość”.

– „Strategia innowacyjności Michelin opiera się na możliwie najbardziej efektywnym wykorzystaniu surowców. Projekt TREC jest przykładem podejścia proekologicznego, które pozwoli nam produkować nowe opony o wysokich osiągach, wykorzystując surowce pozyskane ze zużytych opon” – komentuje Terry Gettys, szef działu badań Michelin.
 

Dowiedz się więcej

Michelin wdroży odnawialny składnik gumy
Michelin wdroży odnawialny składnik gumy

Michelin pracuje nad wdrożeniem do produkcji przemysłowej odnawialnego izoprenu, który będzie można zastosować do wytwarzania opon i innych produktów gumowych. Michelin realizuje ten ekologiczny projekt z firmą Amyris, do konsorcjum dołączyła właśnie firma Braskem. Wspólny projekt umożliwi Michelin zdobycie dodatkowego źródła poly-izoprenu wykorzystywanego do produkcji wysokiej jakości opon. Będzie to surowiec wysokiej klasy, ale jednocześnie […]

Nowość Michelin na paryskich targach samochodowych
Nowość Michelin na paryskich targach samochodowych

W sobotę 4 października 2014 r. rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Samochodowy w Paryżu. W wydarzeniu udział weźmie również firma Michelin, która na wystawie zaprezentuje swoje tegoroczne nowości. Jedną z nich będzie innowacyjna opona Michelin Tall & Narrow zaprojektowana specjalnie dla prototypowego Renault EOLAB. Ponadto na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu Michelin pokaże nowatorską  oponę zimową […]

3 x Środowisko – ekologiczny projekt dla małych i średnich przedsiębiorstw
3 x Środowisko – ekologiczny projekt dla małych i średnich przedsiębiorstw

Ekologiczny projekt „3 x Środowisko” skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw – ten sektor to 99% wszystkich firm w naszym kraju. Celem inicjatywy jest zachęcenie przedsiębiorców do oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Polska zużywa dwukrotnie więcej zasobów niż jest dostępne na jej terenie. Oszczędzanie zasobów takich jak woda i energia elektryczna jest kluczowe. Projekt „3 […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!