115 lat Castrola

, 23 lipca 2014, 14:14

115 lat temu Charles Wakefield założył przedsiębiorstwo znane obecnie jako Castrol. Początkowo firma zajmowała się produkcją oraz sprzedażą środków smarnych do lokomotyw i ciężkich maszyn. Na początku przedsiębiorstwo nazywało się jak jego założyciel – C.C. Wakefield. Marka Castrol pojawiła dekadę później, kiedy Wakefield odkrył, że dodatek oleju rycynowego (castor oil) poprawia parametry środków smarnych.

Dziś Castrol, należący od 2001 roku do grupy BP, jest specjalistą w produkcji środków smarnych, płynów technologicznych i eksploatacyjnych. Firma tworzy zaawansowane rozwiązania w centrach technologicznych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. W Polsce Castrol jest obecny już od ponad 85 lat.

Niemal idealnie na 115. urodziny firma Castrol wprowadziła na rynek nową rodzinę Castrol EDGE Titanium FST. Jednym z atutów wzmocnionego metaloorganicznym polimerem tytanu oleju jest dwukrotnie mocniejszy film, który zabezpiecza współpracujące ze sobą elementy silnika. Same prace nad nowym produktem trwały ponad 5 lat, a parametry środka smarnego pozwolą na stosowanie go w samochodach, których silniki są dopiero projektowane.

Od wielu lat firma jest także obecna w sportach motorowych. Samochody takich marek jak Audi, BMW czy Volkswagen z charakterystycznym logo Castrol wielokrotnie wygrywały najważniejsze imprezy. Wystarczy wymienić tylko te z ostatnich lat – trzykrotny triumf w Rajdzie Dakar, mistrzostwo świata kierowców i producentów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata, triumf w wyścigowej serii DTM i zwycięstwa w wyścigu długodystansowym Le Mans.

Co ciekawe, dla firmy są ważne nie tylko konie mechaniczne. Istotna jest także tradycja, a jeden z jej pierwszych produktów – smar do końskich kopyt – nadal jest produkowany, m.in. dla brytyjskiego dworu królewskiego.
 

Dowiedz się więcej

8 sekund do 300 km/h  – nowy konkurs Castrola
8 sekund do 300 km/h – nowy konkurs Castrola

Do wygrania w nowym konkursie Castrol są przejażdżki na prawym fotelu zawodowych kierowców rajdowych i wyścigowych. Nazwiska takie jak Staszewski, Trela czy Block z pewnością zwrócą uwagę fanów motosportu. Przejazd z Grzegorzem Staszewskim na Targach Inter Cars Na castroledge.pl rozpoczął się konkurs do którego zapraszają czołowi polscy kierowcy, m.in. rekordzista Polski na 1,4 mili Grzegorz […]

Castrol od 100 lat z Fordem
Castrol od 100 lat z Fordem

W tym roku mija 100 lat od momentu, gdy na rynku pojawił się pierwszy olej przeznaczony dla konkretnej marki samochodów. Ford rekomendował stosowanie oleju Castrol w swoich autach, m.in. w legendarnym modelu T. Dziś obie firmy razem opracowują nowoczesne rozwiązania technologiczne, udoskonalają środki smarne i działają w motorsporcie. Na początku XX wieku Charles Wakefield, założyciel […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 24 lipca 2014, 8:54 0 0

Świetne fotki, idealnie oddają obraz tamtych lat.
Ostatnio oglądałem podobne zdjęcia z firmy Quaker State z Pensylwani. Moim zdaniem najlepszych olejów jakie kiedykolwiek produkowano. Również historię mają pokaźną, ba nawet okazalszą bo sięgającą ponad 150 lat!

Pozdrawiam
"lewar"

Odpowiedz