Dodatki do oleju: Pierwsza pomoc dla silnika

, 17 czerwca 2014, 23:55

Pomimo doskonałej jakości niemieckiego paliwa tamtejsi kierowcy bardzo chętnie korzystają z najnowszych zdobyczy nowoczesnej chemii, aby zadbać o swoje samochody. Zaawansowane technologicznie dodatki do oleju silnikowego i przekładniowego gwarantują długą i bezproblemową eksploatację auta.

Głównym zadaniem układu smarowania silnika jest ograniczenieerozji współpracujących ze sobą elementów metalowych. Im niższe tarcie, tym dłużej zachowają one pełną sprawność i będą do siebie idealnie przylegać. Dodatek "MoS2" od LIQUI MOLY (nr art. 8342) zawiera dwusiarczek molibdenu, który ma doskonałe właściwości smarne i dużą odporność na ścinanie.

– „Dwusiarczek molibdenu tworzy na powierzchniach metalowych wysokiej jakości film olejowy, który je chroni" – wyjaśnia Rafał Kobza, specjalista ds. wsparcia technicznego LIQUI MOLY Polska.

To właśnie od produktów zawierających tą substancję rozpoczęła się działalność firmy, która dziś jest wiodącym na rynku niemieckim producentem olejów oraz dodatków. Zastosowanie dwusiarczku molibdenu w nowym silniku znacznie ograniczy ryzyko awarii układu korbowego. Podobny preparat – "Dodatek do oleju przekładniowego LIQUI MOLY" (nr art. 1040) – można także zastosować do skrzyni biegów. Oba dodatki doskonale sprawdzą się w samochodach starszych, ponieważ dzięki mniejszemu tarciu między elementami, ich silniki i skrzynie biegów będą pracować sprawniej.

Rozwinięciem opisanej wyżej technologii jest unikalny dodatek "Cera Tec" (nr art. 7181) tworzący na powierzchni elementów metalowych ekstremalnie stabilne wiązania ceramiczne.

– „Jednorazowe wlanie tego dodatku do oleju silnikowego przyczynia się do ograniczenia zużycia paliwa wskutek zmniejszonego tarcia pomiędzy częściami. Co ważne, jest on mieszalny z każdym rodzajem oleju, a jego dodatkową zaletą jest ochrona filtra cząstek stałych przed zapchaniem"  – podkreśla Rafał Kobza z LIQUI MOLY.

W ofercie niemieckiego producenta są też produkty dedykowane konkretnym problemom występującym w starszych i bardziej wyeksploatowanych pojazdach. Niezależnie od tego, czy ich silniki są napędzane benzyną, LPG czy olejem napędowym. Przykładowo "Wyciszacz popychaczy" LIQUI MOLY (nr art. 8345) stosowany przy każdej wymianie oleju spowoduje, że hydrauliczne regulatory luzu zaworowego układ rozrządu  będą pracować ciszej poprawiając komfort jazdy. Z kolei "Stabilizator lepkości" LIQUI MOLY (nr art. 2672) wspomaga działanie pierścieni na tłokach, minimalizując zużycie oleju i tym samym stabilizując jego ciśnienie w silniku zapewniając optymalne smarowanie.

Drobnym wyciekom oleju można zaradzić stosując dodatek "Stop wyciekom oleju silnikowego" (nr art. 2671), który przywraca elastyczność uszczelkom w układzie smarowania i uszczelniaczom zaworowym, dzięki czemu pomaga uniknąć ich kosztownej naprawy. Podobne działanie, ale w przypadku układów napełnionych płynem ATF (hydrauliczne wspomaganie kierownicy, automatyczne skrzynie biegów oraz niektóre mechaniczne) ma "ATF Additiv" LIQUI MOLY (nr art. 5135). Z punktu widzenia kierowcy zmiana przełożeń staje się płynniejsza. Preparat można dodać zarówno do świeżego, jak i starego oleju w automatycznej skrzyni biegów.

Dla prawidłowego przepływu zarówno oleju w silniku, jak i oleju przekładniowego w skrzyni biegów konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń, które wytrącają się z tych olejów w czasie normalnej eksploatacji samochodu, a których nie są w stanie całkowicie usunąć filtry. Preparat "Engine Flush" LIQUI MOLY (nr art. 2640) został stworzony specjalnie w celu rozpuszczenia złogów i oczyszczenia układu smarowania w silniku. Podobnie działa "Oczyszczacz przekładni automatycznych" LIQUI MOLY (nr art. 2512).

Dzięki firmie LIQUI MOLY każdy kierowca może skorzystać z najnowszych osiągnięć przemysłu chemicznego przeznaczonych dla motoryzacji. Z punktu widzenia portfela kierowcy nie są to duże inwestycje, ponieważ większość tych dodatków wystarczy zastosować raz, by poczuć różnicę w pracy silnika oraz skrzyni biegów.

Dowiedz się więcej

Wyścig WTCC w Porto – relacja
Wyścig WTCC w Porto – relacja

Europejską część tegorocznego sezonu WTCC – Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych zakończył wyścig na ulicznym torze Circuito da Boavista w Porto. Dzięki zaproszeniu Liqui Moly byliśmy tam, by kibicować ekipie sponsorowanej przez firmę. Emocje na torze w Porto Franz Engstler to doświadczony niemiecki kierowca wyścigowy, który w obecnym sezonie, wraz ze swoją ekipą, startuje w Mistrzostwach […]

Dodatki do paliwa – porady eksperta Liqui Moly Polska Sp. z o.o.
Dodatki do paliwa – porady eksperta Liqui Moly Polska Sp. z o.o.

Rafał Kobza, Specjalista ds. Technicznych Liqui Moly Polska, na podstawie wybranych produktów firmy przedstawia, jak wpłynąć na poprawę osiągów i trwałość silnika. – „Jakość paliw stosowanych do zasilania silników spalinowych bez wątpienia ma ogromny wpływ na ich osiągi oraz żywotność. Zastosowanie paliwa z niewłaściwym składem lub zbyt dużą ilość zanieczyszczeń może dać natychmiastowy skutek w […]

Konkurs „Z Liqui Moly się kręci!”
Konkurs „Z Liqui Moly się kręci!”

Liqui Moly ogłosiło konkurs filmowy. Za nagranie trzyminutowego filmu można otrzymać nagrodę o wartości 500 zł. Zadanie w konkursie Liqui Moly jest proste. Należy stworzyć film o maksymalnej długości 3 minuty, który pokaże produkty Liqui Moly w działaniu. Najwyżej zostaną ocenione te prace, które w ciągu 180 sekund pokażą szerokie spektrum zastosowań oferty tego producenta. […]

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

barbo, 28 marca 2015, 16:18 1 0

Tego dodatku nie znam ale kiedyś dolewałem w swoim aucie ceramizer, pomogło na głośną prace silnika, mam wrażenie, że teraz pracuje ciszej

Odpowiedz

Mirsław, 27 listopada 2017, 11:48 0 0

Na stronie ceramizer.pl masz opisy ceramizerów do silników, skrzyń biegów, czy wspomagania. Ja inwestowałem w taki preparat do swoich wozów ciężarowych i rzeczywiście trwałość samochodów się wydłuża. Nie powiem dokładnie w miesiącach czy latach które można na takiej profilaktyce zaoszczędzić, ale są to realne zyski.

Odpowiedz