Testy tytanu rozpoczęte

, 28 maja 2014, 12:22

Oleje Castrol EDGE Titanium FST są już dostępne w Polsce. Ich zalety mają pokazywać Testy Tytanu. W przyszłym roku oleje zostaną sprawdzone podczas próby bicia rekordu prędkości na lądzie.

Internauci mogą już oglądać film z udziałem kierowcy testowego Lamborghini, kierowców z serii DTM i uwielbianego przez kibiców na całym świecie kierowcę rajdowego. Wszyscy oni uczestniczą w Testach Tytanu, pokazując na czym polega działanie oleju silnikowego Castrol EDGE Titanium FST. Test odbył się pod Berlinem, na specjalnie na tę okazję wytyczonym, zupełnie nowym torze, nieznanym wcześniej uczestnikom próby. Ken Block, Mike Rockenfeller, Adrian Zaugg i Augusto Farfus, którzy w całkowitych ciemnościach musieli bezbłędnie pokonać świetlne przeszkody, a do tego jeszcze maksymalnie dopasować się do swoich samochodów i zsynchronizować z innymi kierowcami.

Zobacz film

Na kilku fragmentach toru czekały na uczestników testu różne próby – drift, slalom czy piruety w „boksach” wyznaczonych światłami laserów. W ten sposób powstał rodzaj sztafety – każdy z kierowców miał do wykonania inne zadanie. Ken Block skakał Fiestą ST RX43 nad Audi R8 V10 Mike’a Rockenfellera, Augusto Farfus zmierzył się ze slalomem, a Adrian Zaugg musiał pokonać laserowy tunel.

– „Blackout był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. To tak, jakby nagle znaleźć się w grze komputerowej. Wyznaczona światłem laserów trasa pojawiała się tuż przed samochodem i zaraz znikała, a dodatkową trudnością była konieczność zsynchronizowania się z innymi kierowcami. To nie było łatwe” – powiedział Ken Block.

Od 28 maja na Stadionie Narodowym można oglądać replikę najszybszego samochodu świata, naddźwiękowego Bloodhounda SSC, który Castrol sprowadził, by zaprezentować swoje najnowocześniejsze technologie specjalnie z okazji odbywającego się 31 maja 18. Pikniku Naukowego.

Mierzący niemal 14 metrów pojazd ma łączną moc 135 000 KM. Maszyna w przyszłym roku stanie do bicia rekordu prędkości na lądzie, a w 2016 roku ma pojechać z zawrotną prędkością ponad 1600 km/h. W pojeździe wykorzystane są produkty Castrol, m.in. olej Castrol EDGE Titanium FST, używany w sportach motorowych płyn hamulcowy React SRF i inne płyny, stosowane m.in. przez NASA.

Opracowanie nowych olejów trwało niemal 5 lat, w tym czasie przetestowano ponad 2 400 różnych mieszanek olejowych, a silniki podczas prób przejechały ekwiwalent 3 mln kilometrów. W efekcie powstała rodzina wytrzymałych olejów o 10 różnych lepkościach i 60 formulacjach. Dodatek tytanu w nowych olejach podwaja trwałość filmu olejowego, zapobiegając jego zerwaniu i zmniejszając tarcie. Technologia jest „ukryta” w polimerach. Testy wykazały, że olej Castrol EDGE Titanium FST jest o 45% bardziej wytrzymały od czołowych olejów konkurencji, ogranicza tarcie o 15% w porównaniu z produktami bez technologii Titanium FST, a odporność filmu olejowego jest zwiększona o 140 godzin (także w porównaniu do olejów Castrol EDGE FST).


 

Dowiedz się więcej

Nowe oleje Castrol dostępne na polskim rynku
Nowe oleje Castrol dostępne na polskim rynku

Na polskim rynku pojawiła się nowa gama olejów Castrol EDGE Titanium FST. Nowa technologia Castrol już na polskim rynku Dzięki dodatkowi metaloorganicznego polimeru tytanu tarcie jest zmniejszone o 15%, a film olejowy dwukrotnie mocniejszy w porównaniu do olejów bez najnowszej technologii. Opracowanie nowych olejów trwało blisko 5 lat, w tym czasie przetestowano ponad 2400 różnych […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!