Rynek motoryzacyjny a edukacja zawodowa – Młode Kadry w Bydgoszczy

, 29 kwietnia 2014, 13:52

W jakim kierunku powinna rozwijać się edukacja zawodowa? Jaka jest rola biznesu we wsparciu szkół, a w jaki sposób szkoły powinny wspierać biznes? Na te oraz wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach inauguracji programu „Młode Kadry” w Bydgoszczy.

Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy

Przy okazji otwarcia Regionalnego Centrum Szkoleniowego w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, 28 kwietnia 2014 roku obyła się konferencja „Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy”. Tematyka konferencji dobrze wpisała się w ideę programu „Młode Kadry” organizowanego przez Inter Cars SA oraz partnerów: Bosch, Castrol, Luk Ina Fag, ContiTech, Mahle, NTN SNR, Osram i SKF. Program ma na celu wspieranie edukacji uczniów szkół o profilu motoryzacyjnym, poprzez przekazanie najnowocześniejszego wyposażenia warsztatów. W ten sposób uczniowie mogą uczyć się na sprzęcie, który jest używany w profesjonalnych zakładach naprawczych. Jest to program łączący świat biznesu i edukacji, niezwykle istotny dla całej branży motoryzacyjnej oraz regionalnego szkolnictwa zawodowego.

ZSS w Bydgoszczy jest już 12 placówką, która przystąpiła do programu „Młode Kadry”. Do tej pory każda ze szkół otrzymała sprzęt o wartości 100 000 zł oraz pakiet szkoleń o wartości 30 000 zł. Dzięki tej pomocy, uczniowie szkół mogą uczyć się na wyposażeniu, który jest na co dzień używany w nowoczesnych warsztatach, przez to nie są oderwani od rzeczywistości rynku motoryzacyjnego.

Fot. T. Wilczkiewicz

Edukacja zawodowa

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony władz samorządowych i edukacyjnych oraz organizacji pracodawców oraz miejscowych przedsiębiorców. Pokazuje to, że program „Młode Kadry” trafił na podatny grunt, gdzie podobne inicjatywy traktowane są bardzo poważnie i mogą liczyć na wsparcie. Potwierdzeniem tego była prezentacja przedstawiona przez Iwonę Waszkiewicz, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in. tego, że dostosowanie placówek edukacyjnych do potrzeb rynku pracy jest pierwszym i podstawowym celem Strategii Rozwoju Edukacji miasta. Efekty tej polityki widoczne są w statystykach, według których aż 60% uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Bydgoszczy to uczniowie szkół zawodowych (zarówno szkół technicznych jak i edukacji zasadniczej), a 40% szkół ogólnokształcących. Jest to ewenement na skalę kraju, ponieważ ogólne statystyki edukacji w Polsce są dokładnie odwrotne – 6 do 4 na korzyść szkół ogólnokształcących. Pokazuje to, że władze edukacyjne miasta doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb rynku i ich działania mają widoczne skutki. Następnie głos zabrał Prezes Związku Pracodawców Pomorza i Kujaw, Mirosław Ślachciak, który zwrócił uwagę na rolę doradztwa zawodowego, przedstawiając badania na ten temat.

Po tej części konferencji nastąpiło uroczyste podpisanie umowy współpracy pomiędzy ZSS w Bydgoszczy a Inter Cars SA w ramach programu „Młode Kadry”. Sygnatariuszami umowy byli Dyrektor ZSS Janusz Tomas oraz Robert Kierzek, Prezes Zarządu Inter Cars SA, który zadeklarował dalszy rozwój programu, jako niezbędny element rozwoju szkół samochodowych w Polsce.

Ostatnią częścią konferencji był panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy mogli wymienić się opiniami na temat potrzeb branży motoryzacyjnej i ustalić, co szkoły mogą jeszcze zrobić, żeby wykształcić pełnowartościowego pracownika znającego realia nowoczesnego rynku usług warsztatowych. Dyskusja okazała się wartościowa, ponieważ pokazała potrzeby właścicieli warsztatów, czyli przyszłych pracodawców zatrudniających dzisiejszych uczniów. Dla Inter Cars SA była również ważną wskazówką oraz potwierdzeniem, że kierunek „Młode Kadry” jest właściwy i godny wsparcia.

Dowiedz się więcej

Młode Kadry – III edycja nabiera rozpędu
Młode Kadry – III edycja nabiera rozpędu

Już trzeci rok z rzędu Inter Cars SA razem ze swoimi partnerami handlowymi organizuje program Młode Kadry, mający ułatwić uczniom szkół samochodowych start w przyszłym życiu zawodowym. Czym są Młode Kadry? Młode Kadry to przedsięwzięcie zbliżające światy edukacji i biznesu. Program ma być trampoliną, dzięki której młodzi ludzie mogą się wybić i łatwiej wejść na […]

Konferencja ,,Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy”
Konferencja ,,Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy”

Inter Cars SA, Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy oraz partnerzy programu „Młode Kadry” zapraszają na konferencję „Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy”. Konferencja odbędzie się w ramach otwarcia Regionalnego Centrum Szkoleniowego. Konferencja „Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy” odbędzie się 28 kwietnia 2014 r. o godzinie 11.00 w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy przy ul. […]

Wewnętrzna telewizja Inter Cars
Wewnętrzna telewizja Inter Cars

Inter Cars wdrożył nowy sposób komunikacji z klientami. W 90 filiach umieszczono ekrany, na których wyświetlane są najważniejsze informacje o ofercie, promocjach, działalności dystrybutora oraz nowościach z rynku motoryzacyjnego. Digital Signage – alternatywa dla plakatów i billboardów Digital Signage (DS) to nowoczesne rozwiązanie, które za pomocą sieci cyfrowych ekranów umożliwia przekaz treści. Technologia DS cieszy […]

Kolejna szkoła w programie „Młode Kadry”
Kolejna szkoła w programie „Młode Kadry”

Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu jest trzynastą placówką, która przystąpiła do programu „Młode Kadry”, organizowanego przez Inter Cars SA. Jej uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę, wykorzystując nowoczesny sprzęt warsztatowy. „Młode Kadry” to program przygotowany przez Inter Cars SA przy udziale partnerów: Bosch, Castrol, Luk Ina Fag, ContiTech, Mahle, NTN SNR, Osram i SKF. Ideą […]

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 29 kwietnia 2014, 23:06 0 0

i znowu firma handlowa troszczy się o kadry w szkołach - a w tle olej castrol (gdzie Dudek ???) , sprzęt Bosch i inne Mahle . pogoniłbym całe to towarzystwo (jako dyrektor szkoły oczywiście)

Odpowiedz

Anonim, 29 kwietnia 2014, 23:14 0 0

i pytanie dodatkowe - gdzie jest granica reklamy w placówkach oświatowych, tzn czy można ot tak rozłożyć się z wielkimi plandekami reklamowymi / produktami w takiej czy innej szkole i rżnąć głupa twierdząc, że chodzi tylko o edukację ?

Odpowiedz

Anonim, 30 kwietnia 2014, 9:58 0 0

dlatego, że handel częściami odbywa się w przestrzeniach komercyjnych a nie a placówkach oświatowych . i także dlatego że szkoła nie jest od generowania zysków tylko od kształcenia a dostawcy częsci niechaj zasuwają na targi branżowe a nie do szkół .

Odpowiedz

Anonim, 5 maja 2014, 12:20 0 0

82.28.193 napisal , że taki biznes jest opłacalny . zatem jaki to jest biznes robiony ze szkołami przez IC , bo do końca nie wiemy , a byśmy chcieli wiedziec ?

Odpowiedz

Anonim, 29 maja 2014, 16:46 0 0

Dla wszystkich przeciwnych takiej edukacji, macie tu przykład jak to się robi na zachodzie: http://www.rbs-stuttgart.de/internet/
Jak nie znacie niemieckiego, wrzucie sobie do google translatora. Zaangażowanie się w edukację sektora komercyjnego to jedyna droga do kształcenia specjalistów, których potrzebuje rynek a nie osób z papierkiem ze szkoły technicznej.

Odpowiedz