Kontrole w segmencie produkcji układów wydechowych

, 1 kwietnia 2014, 9:48

Komisja Europejska potwierdziła informacje na temat przeprowadzenia niezapowiedzianych kontroli w segmencie produkcji układów wydechowych w motoryzacji. Ich przyczyną było podejrzenie, że niektóre firmy tworzą kartele wykorzystując swoją dominującą pozycję na rynku.

Komisja Europejska sprawdza producentów układów wydechowych

Komisja Europejska potwierdziła, że niektórzy funkcjonariusze publiczni wraz z ich krajowymi odpowiednikami z urzędów ds. konkurencji wszczęli niezapowiedziane kontrole przedsiębiorstw zajmujących się produkcją układów wydechowych w niektórych krajach członkowskich z podejrzeniem, że firmy te tworzą kartele wykorzystując swoją dominującą pozycję na rynku. Komisja obawia się, że firmy, o których mowa naruszyły europejskie prawo konkurencji zabraniające tworzenia karteli i stosowania praktyk ograniczających konkurencję (artykuły 101 i 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej).

Komisja nie wskazała konkretnych przedsiębiorstw ani krajów, w których działają. Niezapowiedziane kontrole są pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia praktyk anty-konkurencyjnych. Fakt przeprowadzania takich kontroli nie przesądza o winie wspomnianych przedsiębiorstw, ani o wyniku samego postępowania.

Niezapowiedziane kontrole odbyły się 25 marca 2014 r. Komisja nie określiła terminu końcowego dochodzenia. W przypadku udowodnienia firmie naruszenia prawa, Komisja może nałożyć na nią karę w wysokości do 10% jej rocznego przychodu na całym świecie.

Dowiedz się więcej

Szokujące ceny części zamiennych przez zmowę cenową? Nie na aftermarkecie.
Szokujące ceny części zamiennych przez zmowę cenową? Nie na aftermarkecie.

Jeden ze znanych magazynów motoryzacyjnych w niedawno opublikowanym artykule zasugerował, że części zamienne do samochodów są zbyt drogie. Na poparcie tej tezy przywołano udowodnione przypadki zmów cenowych producentów, dostarczających części na pierwszy montaż w samochodach. Prawdą jest, że takie sytuacje miały miejsce. Nieprawdą, że mają wpływ na ceny części na rynku niezależnym. Problemy "pierwszego montażu" […]

Rowerowe bagażniki na hak można kupić, ale nie wolno używać
Rowerowe bagażniki na hak można kupić, ale nie wolno używać

Polskie prawo po raz kolejny nie nadąża za trendami motoryzacyjnymi. Bagażniki rowerowe na hak są obecne na rynku już od kilku lat. W Polsce można kupić je legalnie, ale ich użytkowanie jest w zasadzie niezgodne z Prawem o ruchu drogowym. Bagażniki do przewozu rowerów, montowane z tyłu samochodu (na haku), częściowo zasłaniają tylne tablice rejestracyjne. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 3 kwietnia 2014, 14:11 0 0

redakcja będzie łaskawa zdobyć informacje i podać nazwy firm w których przeprowadzane sa kontrole w związku z podejrzeniami dot. karteli

Odpowiedz