Szach czy mat? Geometria Nortec.

, 13 lutego 2014, 0:36

Urządzenie do badania geometrii zawieszenia pojazdów Nortec Geomaster3D przy wykorzystaniu wysokiej jakości kamer wideo i tarcz z precyzyjnie naniesioną siatką biało-czarnych pól, pozwala na szybki i powtarzalny pomiar przy minimalnym zaangażowaniu przestrzeni i zasobów.

Nortec Geomaster3D

Z technicznego punktu widzenia pomiar odbywa się w oparciu o efekt perspektywy. Wokół kamer wideo o dużej rozdzielczości, umieszczonych w przymocowanej do kolumny poprzecznej belce, zainstalowane są diody wysyłające w kierunku tarcz promieniowanie podczerwone, niezbędne do precyzyjnego wyznaczenia odległości. Na tarczach jest naniesiona siatka biało-czarnych pól o ściśle określonych wymiarach, których względna zmiana wielkości – w zależności od punktu ich obserwacji, pozwala przy pomocy odpowiednich algorytmów, pozyskać dane niezbędne do opisania geometrii zawieszenia. Od strony praktycznej, takie rozwiązanie eliminuje z procesu pomiarowego wszelkie delikatne elementy elektroniczne i optyczne, umieszczane w aktywnych głowicach, które wymagają wyjątkowo starannego traktowania i przechowywania. Nie bez znaczenia wydaje się też fakt, że do przeprowadzenia badania w technologii 3D, nie są konieczne żadne specjalne zabiegi przygotowawcze, a pomiar odbywa się w zaledwie czterech nieskomplikowanych krokach.

Nie ma krótszej drogi do osiągnięcia celu, którym jest określenie parametrów zawieszenia. Całość przygotowań sprowadza się zwykle do ustawienia pojazdu na kanale lub podnośniku diagnostycznym, wyborze modelu z bazy danych i założeniu na obręcze kół uchwytów z tarczami. Ostatnim etapem będzie wydrukowanie wyników będących zestawem danych do porównań lub poświadczeniem właściwie przeprowadzonej regulacji. W przypadku konieczności korekcji parametrów, oprogramowanie urządzenia poprowadzi użytkownika przez cały proces przy pomocy ekranów z wizualizacjami i animacjami tam gdzie okażą się być niezbędne lub szczególnie pomocne. Urządzenie Geomaster3D dostarczane jest do wyboru w wersji na kanał lub do zastosowania z podnośnikiem diagnostycznym. W komplecie, poza oczywistymi elementami pomiarowymi, znajduje się komputer z oprogramowaniem w środowisku Windows7, monitor LCD, drukarka, obrotnice oraz blokady pedału hamulca i kierownicy.

Dla tradycjonalistów, osób z mniej zasobnym portfelem lub tych, którzy preferują klasyczne rozwiązania, dostępne jest urządzenie Nortec Geomaster2D pracujące w technologii CCD-RF, czyli z aktywnymi głowicami i bezprzewodową komunikacją. Pomiar odbywa się przy pomocy kamer CCD i polega na emitowaniu oraz odbieraniu przez głowice wiązki promieniowania podczerwonego, które umieszczone na uchwytach, tworzą wokół pojazdu swego rodzaju „ramę” o ściśle określonych parametrach. Określone w ten sposób wzajemne położenie czujników, pozwala na ustalenie przy pomocy oprogramowania wartości kątowych, niezbędnych do opisania geometrii zawieszenia.

Unior CofamaZasilane akumulatorowo głowice komunikują się z jednostką centralną bezprzewodowo przy pomocy fal radiowych o częstotliwości 2.4 GHz. Podobnie jak w zestawie 3D, pomiar odbywa się również w czterech krokach lecz nieco więcej czasu pochłaniają czynności przygotowawcze, a w szczególności konieczność przeprowadzenia kompensacji bicia dla wszystkich obręczy. Kompensację można przeprowadzić na kilka sposobów, jednak najbardziej efektywna również tutaj, wydaje się metoda polegająca na przetoczeniu pojazdu w obrębie stanowiska pomiarowego. Podobnie jak dla oprogramowania zastosowanego w zestawie 3D, ostatnim etapem będzie wydrukowanie wyników w postaci graficznej lub tekstowej.

W wersji podstawowej urządzenie Geomaster2D dostarczane jest w komplecie z mobilną szafką, głowicami pomiarowymi, czteropunktowymi uchwytami, komputerem PC desktop z zainstalowanym oprogramowaniem w środowisku Windows, monitorem LCD, drukarką, obrotnicami oraz blokadami pedału hamulca i kierownicy. W przypadku opisanych powyżej urządzeń, różnych ze względu na zastosowane w nich technologie, wydaje się, że nie ma złych wyborów. W obydwu przypadkach oprogramowanie jest na tyle zaawansowane, że tam gdzie to możliwe, skraca procesy pomiarowe lub regulacyjne, dając rękojmię pozytywnego ukończenia rozpoczętych czynności nawet wtedy, gdy mają one zostać wykonane przez mało doświadczonych użytkowników.

Chociaż niewątpliwą zaletą urządzenia w technologii 3D jest łatwość przeprowadzania pomiarów ze znikomym ryzykiem uszkodzenia pasywnych głowic pomiarowych, to należy pamiętać, że zestaw jest przymocowany na stałe do podłoża i wymaga zabezpieczenia określonej przestrzeni, co nie ma miejsca w przypadku mobilnego zestawu w oparciu o technologię CCD-RF. Zatem wszędzie tam, gdzie czas wykonania pomiaru ma znaczenie i nie jesteśmy ograniczeni przestrzenią, najwłaściwszym wyborem będą rozwiązania oparte na technice pomiarowej w trzech wymiarach, a tam gdzie tego miejsca jest mniej i/lub pomiary są wykonywane sporadycznie, sprawdzą są rozwiązania klasyczne.

Więcej informacji na stronie urządzeń warsztatowych marki Nortec

Artykuł sponsorowany: urządzenia warsztatowe marki Nortec / Opracował: Jacek Budzyński

Dowiedz się więcej

Geomaster 9750 3D – nowość w gamie marki Nortec Pro
Geomaster 9750 3D – nowość w gamie marki Nortec Pro

W ofercie Nortec Pro znalazło się nowe urządzenie do geometrii 3D. Geomaster 9750 3D to zaawansowany technologicznie przyrząd do pomiaru i regulacji geometrii kół osi pojazdów, pracujący w środowisku Windows. Obecnie produkt jest objęty ofertą promocyjną. Zaawansowana technologia , wysokiej rozdzielczości kamery umieszczone na słupie i pasywne głowice czynią urządzenie praktycznie bezawaryjnym,  minimalizują też ryzyko […]

NORTEC – podnośniki dla profesjonalistów
NORTEC – podnośniki dla profesjonalistów

Oferta urządzeń warsztatowych marki Nortec jest szeroka i obejmuje urządzenia przeznaczone do obsługi pojazdów osobowych i ciężarowych w tym również autobusów i maszyn rolniczych. Przegląd oferty podnośników Nortec Urządzenia warsztatowe francuskiej marki Nortec cieszą się dużym zainteresowaniem profesjonalistów, ponieważ: oferta jest kompletna i dostępna na terenie całej Polski poprzez sieć dystrybucji. Podkreślić należy również, na […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!