Warszawa jak Nowy York – według Castrol i TomTom

, 16 października 2013, 15:25

Raport firm Castrol i TomTom wskazuje, że jakość poruszania się autem, czyli także wskaźnik stop-start są w Warszawie niemal identyczne jak w Nowym Jorku. W obu miastach kierowcy zatrzymują się i ruszają ok. 16 tys. razy w ciągu roku. Dla porównania – w Krakowie wskaźnik stop-start wynosi 13 800. A każde zatrzymanie i ponowne ruszenie to obciążenie dla silnika.

Interesujące wyniki badań Castrol i TomTom

Według inżynierów firmy Castrol jazda w ciągłym trybie zatrzymywania się i ruszania może nasilać powstawanie mikroskopijnych uszkodzeń, przyspieszając zużycie silników samochodowych. W tak niekorzystnych warunkach kluczowe elementy jednostki napędowej mogą się wtedy zużywać o 2/3 szybciej niż w czasie jazdy. Dobry olej może ograniczyć zużycie silnika, ale musi cały czas pokrywać chronione elementy mechanizmu. Castrol Magnatec, dzięki inteligentnym molekułom, lepiej zabezpiecza kluczowe elementy silnika podczas pracy w trudnych warunkach, np. zaraz po uruchomieniu, czy w korku. Może być rozwiązaniem dla osób, które codziennie poruszają się w intensywnym ruchu ulicznym.

Wspólne badanie Castrol i TomTom przeprowadzono, by potwierdzić prognozy firmy Castrol dotyczące liczby cykli stop-start. Okazało się, że w wielu miastach jest pod tym względem o wiele gorzej niż zakładano. Warunki jazdy w dużych miastach wciąż się pogarszają – rośnie liczba samochodów, a tempo rozbudowy sieci dróg jest znacznie wolniejsze. Efektem są coraz większe obciążenia silników. Trwałości silników nie służy zarówno ciągłe zatrzymywanie się i ruszanie, jak i praca na biegu jałowym. Najgorzej jeździ się w stolicach Turcji, Meksyku i Rosji. Kierowcy w tych miastach zatrzymują się i ruszają średnio 30 tys. razy w ciągu roku. Oznacza to, że w Stambule samochody zatrzymują się średnio co 35 sekund, a w przeliczeniu na kilometr liczba cykli stop-start wynosi 2,6. W Warszawie te wskaźniki wynoszą odpowiednio: 54,3 s i 1,35, a w Krakowie – 63,3 s i 1,15.

Ralf-Peter Schäfer, kierownik ds. ruchu ulicznego w TomTom, powiedział:

– ,,Wyniki badań są interesujące, a współpraca z firmą Castrol w celu stworzenia indeksu okazała się bardzo odkrywcza. Największa liczba postojów w Stambule odpowiada wysokiemu poziomowi zakorkowania tego miasta, a kolejne miejsca zajmują Meksyk i Moskwa, które również zmagają się z codziennymi zatorami na drogach. Natomiast jazda po Rotterdamie wiąże się z najmniejszą liczbą wymuszonych postojów, ponieważ miasto to jest zakorkowane w umiarkowanym stopniu".

Raport przygotowywany był w lipcu i sierpniu br. na podstawie udostępnionych anonimowo przez użytkowników danych z systemów GPS zainstalowanych w pojazdach. Liczba przejazdów w danym regionie, a także czas ich trwania zostały zebrane w 50 miastach świata przez TomTom. Uwzględniono w nich przejechany dystans i łączną liczbę zatrzymań, co pozwoliło uzyskać średnią liczbę zatrzymań na kilometr w regionie i czas pomiędzy kolejnymi zatrzymaniami. Dziennie do badania pozyskiwano blisko 6 miliardów punktów pomiarowych, nawet po kilkanaście tysięcy z jednego urządzenia GPS. Od 2006 roku, kiedy TomTom rozpoczął zbieranie danych, zarejestrowano 9 bilionów pomiarów.

Wyniki współpracy firm Castrol i TomTom wykorzystane zostaną również w pracach nad dalszym rozwojem olejów silnikowych. Należy spodziewać się, że liczba sekwencji stop-start w poruszaniu się po największych miastach nie będzie malała, a opracowanie kolejnych olejów silnikowych, jeszcze lepiej chroniących silniki naszych aut, stanie się koniecznością.

Dowiedz się więcej

Konferencja Castrol na Targach Inter Cars
Konferencja Castrol na Targach Inter Cars

Podczas 13. Targów Inter Cars firma Castrol zorganizowała konferencję prasową. Zaprezentowano szczegóły techniczne samochodów ścigających się podczas zawodów Volkswagen Castrol Cup, podano także kilka istotnych informacji dotyczących produkcji i składu olejów silnikowych. Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI z wyścigów Castrol Cup Spotkanie z dziennikarzami zostało podzielone na dwie tury. W pierwszej części, specjaliści Castrola przedstawili […]

Nowy olej Castrol spełniający normy GM
Nowy olej Castrol spełniający normy GM

Nowy olej silnikowy Castrol jest przeznaczony głównie do samochodów Opel i Chevrolet, które wymagają normy General Motors dexos2. Castrol Magnatec Professional MP 5W-30 jest dostępny u autoryzowanych dealerów samochodów General Motors. Castrol Magnatec Professional MP 5W-30 wyróżnia się zielonym zabarwieniem. Olej jest poddawany podwójnej filtracji w w procesie produkcji. Niskopopiołowa formulacja pozwala przedłużyć żywotność systemów […]

Bliższa współpraca Hondy i Castrola
Bliższa współpraca Hondy i Castrola

Wszystkie silniki z obecnej i planowanej gamy Hondy będą zalewane olejami z nowej linii Castrol EDGE Professional H, o lepkościach 0W-20, 0W-30 i 5W-30. To jeden z zapisów trzyletniej umowy, którą Honda Motor Europe podpisała z firmą Castrol. Castrol rekomendowanym dostawcą środków smarnych dla Hondy Japoński producent razem z firmą Castrol opracował nową linię olejów […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!